Tiny House jako fenomén: Chytré bydlení, kde není ani centimetr navíc
V minulosti se lidé uchylovali k bydlení v malých příbytcích hlavně z existenčních důvodů. Miniaturní dělnické bytečky a maringotky dnes ale úspěšně nahrazuje celosvětový fenomén zvaný tiny house neboli malý domek. Proč jsou tyhle drobné stavby tak populární a v čem tkví jejich kouzlo? Pojďme společně rozluštit fenomén zvaný tiny house.
Tiny house není jen pro umělce
Malé prostory někteří lidé obývali odjakživa. Co však činí bydlení na pár metrech čtverečních zajímavým pro moderního člověka? Ke stěhování do skromných příbytků se v posledních letech po celém světě uchylují hlavně svobodně smýšlející lidé – umělci, dobrodruzi a cestovatelé. Můžeme se ale setkat s celými spořádanými rodinkami, které v malých domcích přebývají, ať už trvale nebo jen po určitou část roku. Nahlédněte do naší fotogalerie na nejrůznější tiny housy z celého světa.
Fotogalerie:
Malý domek jako symbol svobody
Hlavním důvodem k pořízení takového malého tiny housu je právě svoboda. Tiny house je totiž možné v mnoha zemích postavit bez zdlouhavých úředních procesů a povolení. Také samotná výstavba tiny housu bývá vzhledem k velikosti stavby obvykle rychlá a při troše znalostí a schopností je možné si tiny house postavit svépomocí. Cenové srovnání malých domků, které si můžete postavit svépomocí najdete zde.
Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 1: Od myšlenky k maketě
Kromě toho některé tiny housy mívají mobilní charakter, takže je možné je přemisťovat podle potřeb obyvatel. To oceňují zejména milovníci přírody, kteří své domky obklopují úchvatnými přírodními scenériemi. Také finanční faktory a touha vymanit se z neúprosných spárů hypotéky hrají svou roli.
Na zahradě postavil modulový domek pro svou maminku
Fenoménu tiny house pak nahrávají do karet i současné alternativní směry smýšlení s důrazem na minimalismus v bydlení i v životě.
Co se skrývá za tajemným pojmem tiny house
Obecně by se dalo říci, že tiny house je trvale obyvatelný domek postavený na extrémně malé ploše od 35 m2. Samozřejmě existuje celá řada dalších drobných staveb, které slouží spíše k rekreaci nebo práci, domek k trvalému bydlení ale musí vyhovět mnohem vyšším požadavkům.
Co je to celoroční mobilheim? Je potřeba stavební povolení a na co dát pozor ze strany úřadů?
Kvalita bydlení v takovém tiny house domku je namísto přemíry prostoru tvořena precizním provedením konstrukce a interiéru na míru konkrétnímu obyvateli. Konstrukce domků je obvykle navržena jako rámová dřevostavba, díky které je možné šetřit užitnou plochu stavby při zachování dobrých tepelně-izolačních vlastností obvodové zdi.
Malý prostor neklade vysoké nároky na způsob vytápění, často postačí menší kamna. O to větší nároky však musí stavby plnit z hlediska funkčnosti. Ne nadarmo se velmi často v tiny housech využívá chytrých a úsporných řešení, nejmodernějších elektrospotřebičů a na míru vyráběného nábytku umístěného v různých výškových úrovních.
A jak tiny house vypadá?
Domek tvoří obvykle jeden hlavní obytný prostor, který spojuje funkci obytné kuchyně se spacím koutem. Spaní bývá často situováno u stropu formou rozlehlého patrového lože, pod nímž se skrývá další zařízení místnosti. Prohlédněte si miniaturní tiny housy různých stylů v naší fotogalerii.
Veškerý prostor, který se v běžných domech „ztrácí“, je nutno v malých domcích účelně využít. Běžně se tak úložné prostory schovávají pod sedací lavice, do konstrukcí nábytku nebo do příček.
Nedílnou součástí domku určeného k obývání je samozřejmě oddělená koupelna. Velmi často na stavbu navazuje prostorná venkovní terasa, která tak pomyslně zvětšuje obytnou plochu a propojuje stavbu s okolním prostředím.
Moderní tiny house
Ačkoliv se někdy mezi tiny houses řadí i menší historické stavby, jako jsou kamenné chatky nebo jiné drobné domky, díky všeobecné poptávce a práci šikovných architektů získává tiny house také svou novodobou tvář.
Mobilní dřevostavby jsou zajímavý hack
Celkový vzhled stavby obvykle vychází z principů minimalismu, s oblibou využívá světlých barev v kombinaci s přírodními materiály. V domcích tak můžeme najít hravé interiéry kombinující moderní strohé prvky a smyslům lahodící přírodní povrchy. Správně navržený a zrealizovaný dům tak vytváří útulné a účelné bydlení na minimální ploše.
A co vy? Líbilo by se vám bydlet v tiny housu? Podívejte se na výběr nejoblíbenějších českých projektů tiny housů a modulových domků, které pořídíte rychle a levně. Jejich ceny a půdorysy si můžete srovnat zde.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Bára Baštová
Interiérová architektka
Vydáno dne:
21.03.2018
Photocredit: designmilk
WikiHouse – vytiskněte si vlastní dům
Máte internet? Pak stačí už jen CNC linka a můžete mít vlastní dřevostavbu.
Video: IKEA ukazuje, jak pohodlně žít na 30 m2
Řešíte doma problém s nedostatkem soukromí vlivem malého prostoru? I v malém bytě jde bydlet pohodlně. Pojďte se podívat jak!
Video: Designové studio zavěšené pod betonovým mostem
Jak by se vám líbilo mít kancelář schovanou pod mostem? Španělský designer využil prázdného prostoru pod mostem pro umístění svého studia.
Ukliďte dům krok za krokem. Na co nezapomenout?
Čeká vás pořádný úklid? Kde na nás číhá největší špína a odkud s úklidem začít? Poradí tipy a rady nejen našich čistomilných babiček.
Dokonalý mobilní domek k celoročnímu bydlení brázdí Francii
Jste milovníky mobilního bydlení? Potom si přečtěte náš článek o dokonalém mobilheimu, který poskytuje dostatek komfortu pro celoroční obývání.
Stavíte si dům na stáří? Pak jedině bezpečně, úsporně a bezbariérově!
Bydlení pro seniory: Víte, jak si na stáří postavit pohodlné, bezpečné a bezúdržbové sídlo, které navíc potěší levným provozem? Dáme vám pár rad k nezaplacení.
Jak vypadá mobilní domek, do kterého se pohodlně vejde rodina s malým dítětem?
Mobilheim, ve kterém bydlí rodina i s dítětem, je tak důmyslně řešený, že má každý z obyvatelů dostatek prostoru i soukromí. A ještě ubytují i návštěvu.
Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 1: Od myšlenky k maketě
Postavte si vlastní tiny house na kolečkách. V prvním díle našeho seriálu vás provedeme krok za krokem počáteční fází stavby.
Stačil by vám takový minidomek k bydlení?
Kolik prostoru nutně potřebujete k bydlení? Stačil by vám minidomek o pouhých 40 metrech čtverečných, jako je v našem článku?
Dvacetimetrový tiny house je dokonalým lesním útočištěm mladého páru
Tiny house s půdorysem pouhých deset metrů čtverečných si postavil mladý pár jako první společné bydlení. A hned po kolaudaci se v něm konala svatba.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: