HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

95 Čechů ze 100 ví o někom, kdo zneužívá dávky. Čerpají je i lidé s platy nad 60 tisíc

Češi už nemají téměř žádné iluze. Nejenže je velká část z nich přesvědčena, že jsou u nás sociální dávky zneužívány ve velkém, ale také drtivá většina dokonce ví o někom, kdo tyto dávky zneužívá. Které oblasti sociálních dávek jsou nejsnadnějším terčem? A jak to že na ně dosáhnou i lidé, kteří mají příjmy 60 tisíc měsíčně a víc?


Drtivá většina Čechů ví o někom, kdo zneužívá sociální dávky
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Tereza Š. (se souhlasem)

Jsou na vině lidé nebo stát?

Je otázkou, zda je to tím, že Češi mají tendenci hledat skulinku, kde to jen jde, a využijí, co mohou, nebo jestli je zkrátka špatně nastavený systém, pravdou však je, že zneužívání sociálních dávek v Česku je velmi častý jev. To nám potvrdila i anketa, kterou jsme udělali na našem portále. V té jsme se ptali čtenářů, zda se někdy setkali se zneužíváním sociálních dávek. Výsledky jsou mírně řečeno znepokojující. Na otázku, zda někdo v jejich okolí zneužívá sociální dávky, odpovědělo 9 605 čtenářů kladně, zatímco pouhých 522 záporně. S někým, kdo zneužívá dávky se tedy setkalo téměř 95 % hlasujících.

Hloupý, kdo dává, hloupější, kdo nebere

Velmi častou oblastí, kde dochází ke zneužívání systému, je příspěvek na bydlení. Je zde totiž hned několik možností, jak ho ze státu dostat, i když na něj tak úplně nemáte právo. Klasickým případem je, když si lidé seženou luxusní bydlení v centru velkých měst, které je nad jejich možnosti. Poté dosáhnou na dávky i v situacích, kdy berou 60 tisíc měsíčně a více. Další častou „vychytávkou“ je, že člověk má pronajatý velký drahý byt, bere díky tomu příspěvky, ale ve skutečnosti tam neoficiálně bydlí další lidé, se kterými se na nájem skládá.

Možné je také podepsat fiktivní smlouvu o pronájmu mezi přáteli a dostat se tak celkem snadno k příspěvku na bydlení. Lze se také dohodnout s pronajímatelem, že na papíře uvede mnohem vyšší částku, než za jakou je byt doopravdy pronajímán, a zisk si poté oba rozdělí. Možností, jak co nejvíce využít systém, je mnoho a stát toto konání bohužel kontroluje jen velmi málo. Na příklady toho, jak lze získat příspěvky na bydlení od státu i v případě vysokých příjmů a kolik přesně takovým lidem stát přispěje, se můžete podívat v galerii níže.

„Matky samoživitelky“ si také přijdou na své

Další skupinou, která se velmi snadno dostává k sociálním dávkám, jsou takzvané „matky samoživitelky“. Použité uvozovky zde mají své místo, jelikož ve skutečnosti o žádné samoživitelky nejde. Jedná se o ženy, které žijí nejen se svými dětmi, ale také s partnerem. Háček je v tom, že s tímto partnerem nejsou sezdáni a oficiálně s nimi muž na jedné adrese nežije. Tady tou malou kličkou vznikají těmto ženám nároky na dávky, a to i přesto, že má jejich partner nemalé výdělky, klidně i 60 tisíc měsíčně a více.

Tyto páry si snadno spočítají, že je pro ně výhodné zůstat nesezdáni. Žena tak může čerpat již zmíněný příspěvek na bydlení, ale také přídavky na dítě nebo například porodné. Tímto způsobem si může rodina „přivydělat“ slušnou částku, která přesahuje i 10 tisíc měsíčně.

Na modelové příklady toho, když žádá o příspěvek na bydlení „matka samoživitelka“ a když žádá žena, se kterou oficiálně bydlí manžel, který vydělává, se můžete podívat v galerii níže.

Pracovat můžu. Ale proč bych to dělal?

Pochopitelně nesmíme zapomínat ani na lidi, kteří pracovat nechtějí, i když by mohli. I tato skupina je totiž v Česku hojně zastoupena a je pro ni zkrátka jednodušší, aby ji živil stát. Tito lidé většinou využívají systému dávek v hmotné nouzi, do kterých spadá například příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení nebo mimořádná okamžitá pomoc. Ačkoliv se bezpochyby najde řada lidí, kteří tyto příspěvky potřebují, stejně tak se najde i mnoho těch, kteří se v systému dobře orientují a přesně ví, jak ho zneužít. Tito občané například uvádí klamné informace ohledně své finanční situace, nevyužívají dávky na to, na co jsou určeny, a tak podobně. Sociální dávky pak už nejsou formou pomoci, ale stávají se pro tyto lidi jakýmsi životním stylem.

Takhle to dál nejde

To, že jsou v České republice nejrůznější sociální dávky a příspěvky nadužívány až zneužívány, si uvědomuje i ministerstvo práce a sociálních věcí. Chystá proto velkou revizi těchto dávek, která by měla jejich zneužívání znesnadnit. Hlavním krokem je ze čtyř dosavadních dávek – přídavku na dítě, příspěvku na bydlení, příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení udělat jednu novou dávku. To by mělo celý dosavadní, poněkud složitý systém zjednodušit. Nový systém by měl navíc do větší míry motivovat lidi, aby si práci opravdu hledali. Lidé žádající o dávky by totiž měli dostávat bonus za to, že pracují a snaží se vlastním přičiněním situaci zlepšit.

Jako příklad uvedl ministr modelovou rodinu složenou ze dvou dospělých, kteří nemají děti a žijí v Brně. Jejich náklady na bydlení jsou 17 tisíc, avšak oba jsou bez práce a ani si ji nehledají. Dnes tato rodina pobírá 16 729 korun, po revizi by však neměla dostávat nic.

Jak to bude vypadat ve skutečnosti, se můžeme přesvědčit již brzy. První změny začnou platit od 1. ledna 2025.

Myslíte si, že je potřeba revize sociálních dávek v České republice?

Ano, určitě.

255

Nevím.

1

Ne, vůbec.

5

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
26.11.2024

Photocredit: Tereza Š. (se souhlasem)

0

Pozor na podvodné prodejce palivového dřeva
O palivové dřevo je aktuálně velký zájem a někteří prodejci toho zneužívají. Připravili jsme návod, jak se zaručeně nenechat ošidit.

Dotace pro seniory jsou terčem „šmejdů“. Firmy šidí na solárních elektrárnách i při zateplování
„Šmejdi“ si jako vždy vybírají ten nejsnadnější cíl – seniory. Podvodníci naslibují svým klientům levné stavební úpravy, při kterých je však chytře okradou.

Češi stále častěji přichází o miliony korun kvůli nesolidním firmám
Podvody jsou tu s námi asi od počátku civilizace. Stále se vymýšlí nové a sofistikovanější a cílí obvykle na ty zranitelnější z nás.

Petrovi z Prahy přispívá stát na bydlení, přestože bere 50 tisíc měsíčně
Také žijete v přesvědčení, že příspěvky na bydlení by měli dostávat ti, kteří to opravdu potřebují? Ve skutečnosti však na příspěvky dosáhnou i lidé s nadprůměrnými platy.

Kristýna mazaně využívá příspěvek na bydlení. Žije tak v centru města skoro zdarma
Pravděpodobně v jakékoliv společnosti se najdou jedinci, kteří se snaží všechny systémy dokonale využít. Své by o tom mohla vyprávět Kristýna, která díky těmto praktikám bydlí v luxusním bytě za necelé tři tisíce.

Krádež vlastnictví nemovitosti probíhá v tichosti. Podvodníkům stačí pouze dva kroky
„Postavil jsem ho vlastníma rukama a žiji v něm přes třicet let. Je to můj dům.“ Co když ovšem katastr nemovitostí tvrdí něco jiného? Na co si dát pozor, a jednoduše tak ochránit svůj majetek?

Lucie a Jan berou od státu štědré dávky, přestože Jan vydělává přes 60 tisíc měsíčně
Vždy se najdou lidi, kteří se snaží nějak obejít, nebo dokonce využít systém. Mezi ně patří také pár Lucie a Jan, kteří i přes nemalý příjem pobírají tučné dávky.