Desetitisíce ročně protopí domácnosti navíc kvůli špatné podlaze. A nikoho to netrápí
Při výběru podlahy se většina lidí mylně řídí dvěma hlavními parametry: vzhledem a cenou. Problém ale nastane ve chvíli, kdy se z krátkodobé finanční úspory na materiálu stane dotovaný problém z pohledu energií. Klíčový parametr, který by měl být při výběru podlahy na prvním místě, většina lidí nezohledňuje. Co se skrývá pod pojmem tepelná jímavost a proč by měla být hlavním faktorem, na základě kterého vybírat podlahy?
Tepelná jímavost aneb zásadní termín, na který se stále zapomíná
Při návrhu energeticky úsporného prostoru hrají roli i jiné fyzikální veličiny, než jen dnes velmi často užívaný součinitel prostupu tepla. Mnohými laiky i odborníky je stále opomíjena veličina tepelné jímavosti b [W.m-2.s1/2.K-1], která popisuje tzv. tepelný omak a představuje množství tepla, které materiálem projde v daném místě za určitý čas v důsledku akumulace tepla. Jednoduše řečeno, tepelná jímavost definuje schopnost materiálu přijímat teplo.
Nový nástroj umělé inteligence eliminuje časté chyby při výběru podlah
Lépe než složitý odborný popis, vystihuje tepelnou jímavost jednoduchý příklad z běžného života, který jistě zná každý. Pokud v interiéru domu šlápneme bosou nohou na podlahu z keramické dlažby a druhou nohou na podlahu ze dřeva, tak se všichni shodneme, že podlaha ze dřeva hřeje více. Přestože teplota obou povrchů je stejná, dávají dřevo a keramická dlažba zcela odlišný tepelný vjem při přímém kontaktu. Důvodem je právě ona rozdílnost hodnoty tepelné jímavosti. Tento jev pocitového vnímání tepla skrze materiály se nepřímo propisuje i do celkových energetických výdajů domácnosti a při návrhu interiéru je třeba jej zohlednit.
Fotogalerie:
Dlažba, laminát nebo vinyl? Typy podlah z pohledu tepelné jímavosti
Ne nadarmo se říká, že zima jde od nohou. Podlahy jsou největší kontaktní plocha, skrze kterou vnímáme přímý vliv tepelné jímavosti na naše tělo. Navíc je výběr typu a materiálu podlahy rozhodnutí, které v interiéru domu nezměníme tak jednoduše a ani levně, jako tomu může být třeba u chybně zvolené barvy stěn. Mezi dnes nejčastěji používanými materiály jsou dlažba, lamináty, vinyl nebo dřevo (řazeno obecně branou stupnicí od pocitově studenějších po pocitově teplejší). Říci, který z vybraných materiálů je nejstudenější, není až tak jednoduché.
Parametry tepelné jímavosti neovlivňuje jen materiál, ale i jeho skladba. Krásným příkladem může být v tomto ohledu vinyl, který se rozlišuje na základě svého složení na několik podtypů s velmi rozdílnými vlastnostmi (viz tabulka níže). Rozdíl pocitové teploty u nevytápěné podlahy může být i více než 2 °C, což může vést k tomu, že si obujete papuče nebo zapnete podlahové topení.
U podlah se vyplatí sledovat i koncentraci toxických látek. Přehled ověřených certifikací naleznete v příloze.
O měsíc topení navíc kvůli špatnému typu podlahy
Zahájení topné sezony už v září nebo říjnu je znatelný rozdíl, co se ročního vyúčtování energií týká. Stejně jako je rozdíl, pokud budete vytápět interiér domácnosti na 21 nebo 23 stupňů Celsia. Subjektivní vnímání teploty v interiéru prokazatelně ovlivňuje, na jakou teplotu je daný prostor vytápěn. Vhodnou volbou podlahy s lepšími parametry tepelné jímavosti lze docílit poměrně znatelné úspory. Obecně je odborníky bráno v potaz pravidlo, že snížení teploty o 1 °C vede k 6% úspoře energií. Nahrazením keramické dlažby za dřevo nebo RCB vinyl tak lze dosáhnout úspory vyšší než 10 %. Vhledem k délce investice a potenciálním přínosům, nejsou cenové rozdíly v pořizovaných materiálech nijak dramatické.
P.S. Vybavujete interiér ve Vašem domě či bytě? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Jaroslav Bartůněk
Redaktor Dřevostavitele
Vydáno dne:
20.07.2023
Photocredit: © Drevostavitel.cz, Aleš S. (se souhlasem)
Jakou zvolit v dřevostavbě podlahu
Rozebereme tři konstrukce podlah: suchou cestu, anhydrit a beton
Zaostřeno na dřevěné podlahy: Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
Jaké jsou výhody a nevýhody dřevěných podlah? Odpoví vám tento článek
Ceny dřevěných podlah: Záleží nejen na typu dřeviny
Vybíráte dřevěnou podlahu a řešíte její cenu?
Design Shaker zamíchá interiérem od podlahy po strop
Již tento čtvrtek 21. března 2019 začíná v pražských Letňanech přehlídka Design Shaker, která představí ty nejnovější trendy v interiérovém designu. Na co se můžete těšit?
Anhydritová podlaha vás ochrání před hlukem v patrovém domě
V čem jsou výhody anhydritové podlahy? V následujícím článku se dozvíte vlastnosti anhydritu včetně průběhu samotné pokládky anhydritu.
Toxické látky v podlahách některé evropské certifikace podceňují. Děti a senioři jsou ohroženi nejvíce
Hodnoticí kritéria některých certifikací podlah zanedbávají dlouhodobý vliv toxických látek. Dle jakých certifikací vybírat podlahu?
Nový nástroj umělé inteligence eliminuje časté chyby při výběru podlah
Špatný výběr podlahy může mít nedozírné následky. Nejčastější omyly při výběru podlah nově pomáhá eliminovat umělá inteligence.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: