Toxické látky v podlahách některé evropské certifikace podceňují. Děti a senioři jsou ohroženi nejvíce
Přestože podlahy podléhají řádným evropským certifikacím, mohou se v nich ukrývat nebezpečné toxiny. Kvalita některých certifikátů totiž nezohledňuje dlouhodobé riziko vlivu těchto látek, jako jsou formaldehydy a ftaláty. Vliv těchto toxinů je přitom zdravotním rizikem pro lidi všech věkových skupin, zejména pak pro děti a seniory. Jak se vyznat v současných certifikacích a na co si dát při výběru podlahy pozor?
Podlaha jako nejrizikovější místo koncentrace toxických látek v domácnosti
V současné době je většina materiálů v domácnosti tvořena z PVC (polyvinylchlorid). Můžeme je najít od okenních rámů přes obklady, v zařizovacích předmětech, a především taky v podlahách. Právě podlahy tvoří v domácnostech největší plochu, a tím pádem i největší riziko pro potenciální uvolňování toxických látek. Tomuto jevu přispívá dnes velmi populární podlahové vytápění, které může uvolňování toxických látek jen podporovat. Přestože výrobci jsou dle evropských nařízení REACH povinni informovat spotřebitele o přítomnosti toxických látek, má většina dnes platných certifikátů velmi rozdílná hodnoticí kritéria škodlivých látek. Při výběru podlahy je proto více než nutné zaměřit se nejen na obsah a koncentraci toxických látek, ale také na typ certifikace, která byla u dané podlahy provedena. Kvalita emisních certifikátů je totiž velmi rozdílná.
Fotogalerie:
Skladba podlahy, formaldehydy i ftaláty: Čeho si při výběru podlah všímat?
U podlah jsou nejčastějším problémem volné těkavé látky označované jako VOC (volatile organic compound), mezi které patří formaldehyd a dále pak ftaláty. Ftaláty se využívají jako změkčovadla plastů pro dosažení větší odolnosti a jako takové se postupně uvolňují z materiálu do okolí. Účinky na lidské zdraví se u jednotlivých ftalátů liší. Zatímco některé jsou téměř nezávadné, u jiných je vliv na lidské zdraví značný, od alergických reakcí, přes respirační problémy až po potenciálně karcinogenní účinky. Rizikovými skupinami jsou především děti a starší lidé.
Koncentraci ftalátu lze velmi často rozeznat čichem, nicméně jejich pach je mnohdy ukryt v jiných vůních. Při výběru podlahy je nutné zaměřit se nejen na koncentraci těchto látek, ale rovněž i na jejich skladbu. Skladba je totiž častým kamenem úrazu. Integrovaná podlaha (podlaha, jejíž součástí je podložka) je vždy certifikována jako celistvý kus. To má značnou výhodu nejen při následné instalaci, ale i z toho důvodu, že jsou přesně stanoveny i parametry podložky a podlahu je možné ihned instalovat. U samostatných podlah (bez podložky) nepodléhá podložka stejné certifikaci a je na místě si její parametry ověřit. To stejné platí i pro soklové lišty, které jsou většinou dodávány jiným výrobcem.
Vinylová podlaha: Příjemný vzhled a snadná pokládka
Není certifikát jako certifikát. V čem je zásadní rozdíl?
Kritéria emisních certifikátů se dnes velmi různí. Důvodem jsou rozdílné postupy v metodice měření příslušné certifikace. Některé typy certifikací provádí stanovení látek pouze jednorázovým měřením. Tento postup může být velmi nepřesný, protože u podlahy nelze určit její trvalou kvalitu. V současné době je na našem trhu označena jako „nezávadná podlaha“ každá podlahová krytina, jejíž koncentrace TVOC (všech povolených těkavých látek) je nižší než 1000 ug/m3. U formaldehydu pak musí být tato hodnota nižší než 120 ug/m3. Tyto parametry splňují i podlahy, které neprošly opakovaným měřením a tyto hodnoty se mohou v čase lišit. Rovněž je třeba brát na zřetel, že ne každá certifikační metoda měří všechny potenciální toxiny. Vyplatí se vždy volit podlahu, která prošla minimálně dvěma a více certifikacemi.
Které certifikáty jsou ty správné a kterých se vyvarovat? Přehled a srovnání
U podlah jsou dnes klíčové dva certifikáty. Indoor Air Comfort (IAC) a Green guard certifikát. První zmíněný, IAC, je typem několikanásobně opakované certifikace evropské úrovně a výrobky s tímto označením nepředstavují žádné riziko. Tento certifikát je udělován ve dvou úrovních: standard a GOLD pro výrobky, jejichž koncentrace škodlivých látek byla mnohonásobně nižší než požadovaná limita. Druhým typem je Green guard, což je typ certifikátu měřící více než 10 000 volně těkavých látek a výrobky podléhající této certifikaci jsou vhodné i pro školy, školky a zdravotnická zařízení. Výrobky s touto certifikací jsou pravidelně monitorovány i po jeho udělení. Porovnání jednotlivých certifikátů si můžete prohlédnout v galerii.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Štěpánka Kadlecová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
03.05.2023
Photocredit: MART PRODUCTION (Pexels)
Jakou zvolit v dřevostavbě podlahu
Rozebereme tři konstrukce podlah: suchou cestu, anhydrit a beton
Podlahové topení v dřevostavbě
Zvažujete podlahové topení do dřevostavby? Jaké jsou výhody a nevýhody a jak v dřevostavbě podlahové topení funguje se dozvíte v našem článku.
Zaostřeno na dřevěné podlahy: Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
Jaké jsou výhody a nevýhody dřevěných podlah? Odpoví vám tento článek
Typy dřevěných podlah: Parkety, prkna, plovoucí a další
Když se rozhodnete pro dřevěnou podlahu, nejsou to jen parkety
Údržba dřevěné podlahy: Úklid, lakování, renovace
Dřevěná podlaha je skvostem každého domu. Jak dřevěnou podlahu udržovat, aby vypadala stále jako nová, se dozvíte v tomto článku.
Ceny dřevěných podlah: Záleží nejen na typu dřeviny
Vybíráte dřevěnou podlahu a řešíte její cenu?
Dřevěné podlahy: Požadavky na vlhkost a podklad
Dříve než začnete podkládat dřevěnou podlahu, musíte zajistit rovinnost
Vinylová podlaha: Příjemný vzhled a snadná pokládka
Jak vypadá vinylová podlaha? Čím se vůbec liší od klasického lina? Kolik stojí a zvládneme si ji doma položit sami? Odpoví článek.
Podlahové topení: Na boso i v zimě? Návod, jak toho docílit
Masivní dřevo v kombinaci s podlahovým vytápěním dává to pravé kouzlo a útulnost domova. Dozvíte se více něž jen, jaké je potřeba dodržet podmínky pro podlahové topení.
Podlahové a rohové lišty – jaké druhy jsou u nás k dostání
Není lišta jako lišta. Podlahové a rohové lišty se vyrábí v mnoha variantách, materiálech i barvách. Vybrané podlahové a rohové lišty vám představíme v následujícím článku.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: