Jakou zvolit v dřevostavbě podlahu
Skladbě podlahy v dřevostavbě jsme se částečně věnovali v příspěvku: U dřevostavby si pohlídejte skladbu stropu, kde jsme si vysvětlili, k čemu slouží jednotlivé vrstvy podlahy v patře. U podlahy v přízemí začínáme na betonové desce tepelnou izolací nejčastěji v podobě podlahového polystyrenu, pokračujeme roznášecí vrstvou a končíme vrstvou nášlapnou. V patře slouží izolace především ke kročejovému útlumu, ale obecně jsou vrstvy stejné: izolace – roznášecí vrstva – nášlapná vrstva.
Bude Vás zajímat: Dřevěné podlahy a jejich výhody a nevýhody
Izolace v podlaze dřevostavby
Jako izolační materiál se v přízemí na základovou desku používá nejčastěji podlahový polystyren, případně tvrdé dřevovláknité nebo minerální desky. V přízemí domu není nutné řešit kročejový útlum jako v patře a proto se z hlediska nižší ceny volí nejčastěji podlahový polystyren. U množství izolace platí, že čím více tím lépe (kvůli tepelným ztrátám), avšak je nutné počítat s tím, že se zvedá výškový rozdíl nášlapné vrstvy od okolního terénu a je zapotřebí i vyšších stěn abychom v dřevostavbě dosáhli požadované výšky stropu. Jako vhodný kompromis se často volí výška izolace podlahy v přízemí 150 mm. Na stropy se pak nejčastěji volí vrstva kročejové izolace v podobě dřevovláknité desky o výšce 60 mm.
Podívejte se na aktuální cenu podlahového polystyrenu a aktuální cenu kročejové izolace.
Roznášecí (podkladní) vrstva
Tato vrstva se v podlaze dřevostaveb řeší buď suchou cestou, a to podlahovými OSB deskami nebo sádrovláknitými podlahovými dílci, případně mokrou cestou v podobě betonové mazaniny či anhydritu.
Bude Vás zajímat: Typy dřevěných podlah: Parkety, prkna, plovoucí a další
1) Podlahové desky
Podlahové konstrukční desky mají především v dřevostavbách své velké opodstatnění, které respektuje celou filozofii a výhody suché výstavby bez mokrých procesů. Hlavní výhodou podlahových desek je tedy rychlost vytvoření podlahové konstrukce bez tvrdnutí a vysychání podkladní vrstvy. Tento jev je nežádoucí hlavně u prefabrikovaných dřevostaveb, kde jsou tyto časové prodlevy velmi neefektivní a celou stavbu prodražují. Navíc voda obsažená v mokrých procesech přináší do interiéru konstrukce velké množství vlhkosti, které musí být odstraněno. U konstrukčních desek pro suché podlahy můžeme počítat s cenou okolo 380 Kč/m² za materiál.
2) Betonová mazanina
Jedná se o standardní a tradiční způsob řešení podkladní vrstvy. Betonová mazanina je nanášena mezi vodící latě. Vrstva betonové mazaniny je minimálně 50 mm, navíc je nutné použití výztuže. Nevýhoda tohoto systému je jeho velká pracnost na vytvoření vodorovné plochy, stěrkování i doba zrání a vysychání betonu. Naopak výhodou je přitížení stropní konstrukce dřevostavby a zlepšení akustických vlastností podlahy/stropu.. Cena za 1m² betonové mazaniny v tloušťce 50 mm vychází přibližně na 130 Kč/m² bez výztuže, dopravy, čerpání a práce.
3) Anhydritová směs
Tento způsob vytvoření roznášecí vrstvy podlah v dřevostavbě je poměrně nový a progresivní. Výhody a nevýhody oproti použití suchého způsobu pomocí konstrukčních podlahových desek v dřevostavbách jsou shodné jako u betonové mazaniny. Oproti betonu je však anhydrit samonivelační díky jeho vysoké tekutosti a dochází tak k výrazné časové úspoře při aplikaci. Navíc je možné nanášet tenčí vrstvu, minimálně však 30 mm, a i při vyšší pořizovací ceně za 1 m³ oproti betonu vychází 1m² při 30 mm na cca 170 Kč/m² bez nutnosti použití výztuže (cena práce u tohoto způsobu je také výrazně nižší položka než u betonu). Nevýhoda anhydridu oproti betonové mazanině spočívá především v tom, že ji nelze použít do prostorů se zvýšenou vlhkostí.
Mokré procesy se tedy svou povahou hodí lépe do dřevostaveb stavěných systémem two by four, protože oproti prefabrikovaným systémům není prodloužení celé stavby poměrově tak výrazné. Obecně je však trend nasazovat mokré procesy v dřevostavbách v co nejmenší míře.
Jaké máte zkušenosti s podlahovými systémy v dřevostavbách vy? Budeme rádi, když se o ně s námi podělíte v diskusi.
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Karel Slovák
redaktor Dřevostavitele
Vydáno dne:
01.02.2013
Jaký zvolit podlahový polystyren
Bez podlahového polystyrenu v přízemí se takřka neobejdete
Stropní a podlahové OSB desky
Jak silné desky na stropy použít a čím je příbíjet? Dozvíte se v tomto příspěvku
U dřevostavby si pohlídejte skladbu stropu
Akustika dřevostaveb je stále diskutované téma. Jak ji ovlivňuje konstrukce stropu?
Stavba dřevostavby krok po kroku 5. díl – Základová deska
Stavební povolení máte v kapse, jdeme na základovou desku. Jak a za kolik?
Typy dřevěných podlah: Parkety, prkna, plovoucí a další
Když se rozhodnete pro dřevěnou podlahu, nejsou to jen parkety
Dřevěné podlahy: Požadavky na vlhkost a podklad
Dříve než začnete podkládat dřevěnou podlahu, musíte zajistit rovinnost
Linoleum: Vzorník, ceník a fotogalerie
Zajímá Vás linoleum, jeho ceny, vzorník a rády byste viděli fotogalerii
Jaké pořídit shrnovací dveře do bytu nebo domu?
Jaké pořídit shrnovací dveře do bytu nebo domu? Jaké jsou výhody a nevýhody?
Vinylová podlaha: Příjemný vzhled a snadná pokládka
Jak vypadá vinylová podlaha? Čím se vůbec liší od klasického lina? Kolik stojí a zvládneme si ji doma položit sami? Odpoví článek.
Řešíte v dřevostavbě schodiště? Máme pro vás inspiraci
Inspirujte se realizacemi schodišť, která jsou víc než vstup do druhého patra
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: