Pokládka podlahových elektrických rohoží svépomocí – návod od moderátora a profi kutila Pepy Libického
Elektrické podlahové vytápění zvládne instalovat svépomocí téměř každý. O to spíš, pokud bude mít před sebou fotodokumentaci postupu a podrobný návod od jednoho z nejšikovnějších českých kutilů, moderátora Pepy Libického. Za tři dny máte hotovo, a to za minimální náklady. Popadněte tužku, papír a jdeme na to.
Realizace elektrického podlahového vytápění
Na co že budete potřebovat papír a tužku? Nejdříve si musíte rozkreslit místnost, ve které chcete elektrické podlahové rohože pokládat (viz následující odstavec). Jakmile budete mít tento kladečský plán hotový, můžete postupovat dále. Sám moderátor Pepa Libický nám do detailu popsal, jak postupoval, když elektrické vytápění instaloval na svém letním sídle v tiny housu. Skladba podlahy je v jeho aktuálním případě následovná (může se však v jiných případech samozřejmě lišit):
- polystyren (tl. 40 mm),
- podlahová deska (tl. 10 mm),
- podlahové topení,
- nivelační směs,
- vinylová podlaha (5 mm).
Aktuální cenu podlahového polystyrenu zjistíte například zde.
Ceny vinylových podlah na českém trhu si můžete srovnat např. zde.
Prohlédněte si podrobný zdokumentovaný fotopostup na pokládku elektrického podlahového topení v naší galerii.
A nezapomeňte sledovat Libovky Pepy Libického každou neděli odpoledne na Primě. Úvod je za námi, pusťme se do postupu práce.
Postup pokládky podlahového vytápění
V první řadě je důležité, abyste si všechno podrobně naplánovali (kvůli objednání potřebného množství materiálu). Kladečský plán by vám v tomto případě měl pomoci.
Pokud byste potřebovali pomoci s výpočtem potřebného množství nivelační směsi, využijte naši online kalkulačku na výpočet objemu kvádru (jeden z rozměrů bude tloušťka nivelační vrstvy):
Jednotlivé rohože si zakreslete v pruzích. Každý pruh měří na šířku 50 cm, vy ale počítejte 55 cm (elektrické rohože by neměly být přitisknuté blízko u sebe). Dále je také velmi důležité si naplánovat, kde bude samotný termostat čili ovládání podlahového topení. Pomocí šipek si posléze nakreslete, jakým směrem budou pásy položené.
V neposlední řadě je důležité určit si příkon:
- V koupelnách se využívá 160 W.
- Pro obytné místnosti se využívá 100 W.
- Pro pasivní domy se využívá 80 W.
1/7 Příprava podkladu
Na začátku je potřeba podlahu řádně připravit. Vezměte do rukou vysavač a celou místnost, ve které budete podlahové vytápění pokládat, pořádně vysajte a očistěte. Předtím, než se pustíte do dalšího kroku, si daný pokoj vyhřejte alespoň na 10 °C.
2/7 Pokládka hydroizolace
Než se posuneme dál, je nutné namíchat hydroizolaci proti zemní vlhkosti. Jak říká sám Pepa Libický, na trhu existuje velká škála materiálů a způsobů jejich pokládky. My se zaměříme na izolaci proti zemní vlhkosti, kterou lze natáhnout jednoduše hladítkem. Ale jak už jsme zmiňovali v úvodu, skladba vaší podlahy může být jiná.
Pomocí elektrického míchadla rozmíchejte v kbelíku hydroizolační směs. Poté ji nanášejte hladkou stranou hladítka na povrch (v tloušťce cca 2 mm). Nechte tuto vrstvu chvíli (v řádech minut) zaschnout a pusťte se do druhé vrstvy. Tu nanášejte opět v tloušťce 2 mm, avšak tentokrát zubovitou stranou hladítka. Bude vám sloužit jako podkladní směs pro polystyren.
3/7 Pokládka polystyrenu
Při pokládce polystyrenu se ujistěte (pomocí vodováhy), že je povrch v rovině. V ideálním případě skládejte desky na podlahu tzv. na vazbu. Polystyren snadno naformátujete pomocí termonože. Jakmile budete mít hotovo, dejte si na 24 hodin pauzu. Materiál musí vyschnout.
4/7 Pokládka podlahových desek
Další vrstvou budou podlahové desky pod podlahové vytápění. Na lepení podlahových desek použijte fasádní lepidlo, které se běžně využívá na klasické zateplování domu. Důležité je použít přesné množství vody, které je uvedeno na obalu výrobce. Směs důkladně promíchejte, nechte odstát a poté promíchejte ještě jednou.
Pomocí zubatého hladítka si lepidlo rovnoměrně roztáhněte po podlaze (po již položeném polystyrenu). Poté přiložte podlahovou desku, přitlačte a přilepte. Desky opět převazujte na vazbu (jedna spára bude průběžná, druhá převázaná – jako byste skládali cihly). Tyto desky můžete případně řezat odlamovacím nožem jako u sádrokartonu. Skladbu nechte minimálně do druhého dne zaschnout.
5/7 Pokládka elektrických rohoží
Pepa Libický použil elektrické rohože (670 W) s příkonem 160 W. Jak sám podotýká, abyste měli ošetřenou záruku na materiál, v návodu najdete záruční list a do něj musíte napsat výrobní šestimístné číslo. V dalším kroku musíte změřit odpor (ten najdete uvedený na štítku).
Při pokládce elektrických rohoží myslete na 5cm rezervu, kterou jste si nakreslili do kladečského plánu. Jakmile ji máte odměřenou, můžete elektrickou rohož natáhnout podél celé stěny. Až dojdete s rohoží ke stěně, vezměte poslední elektrický drát a síťku pod ním přestřihněte. Následně můžete síťku otočit o 180° a rozvíjet druhou řadu. Tímto způsobem pokračujte po celé místnosti. Jakmile máte hotovo, z druhé strany síťky odlepte samolepicí pásku a přilepte rohože k podlahovým deskám.
Dva tipy redakce: 1. Je důležité začít klást rohože od místa, kde máte termostat. 2. Na základě kladečského plánu si musíte naměřit a zakoupit přesnou délku rohoží, protože ty se následně už nedají nijak zkrátit.
6/7 Fixace rohoží
Husí krk umístěte půl metru do topné plochy, ale pozor – nesmí být poblíž topného kabelu (umístěte jej do 5cm mezery mezi jednotlivými pásy elektrických rohoží). Následně do něj zastrčte čidlo a na druhé straně uzavřete husí krk měděnou koncovkou. Po pokládce opět změřte odpor a zapište do záručního listu. Pokud si v tomto bodě nebudete jistí, poraďte se ohledně zapojení se zkušeným odborníkem.
Než budete na topné rohože nalévat nivelační směs, přikotvěte plastovým hladítkem elektrické rohože. Také nalepte na stěny dilatační pásku a poté se pusťte do míchání nivelační směsi.
7/7 Míchání nivelační směsi
Důležité je správné množství záměsové vody (na 1 pytel připadne 5 litrů vody) – přisypávejte za stálého míchání. Jakmile máte hotovo, ihned se pusťte do zalití plochy elektrických rohoží v tloušťce 1 cm.
Děkujeme Pepovi Libickému za podrobný návod a přejeme vám hodně zdaru, pokud se do pokládky pustíte také svépomocí.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
15.03.2024
Photocredit: FTV Prima (se souhlasem)
Podlahové topení v dřevostavbě
Zvažujete podlahové topení do dřevostavby? Jaké jsou výhody a nevýhody a jak v dřevostavbě podlahové topení funguje se dozvíte v našem článku.
Podlahové topení: Na boso i v zimě? Návod, jak toho docílit
Masivní dřevo v kombinaci s podlahovým vytápěním dává to pravé kouzlo a útulnost domova. Dozvíte se více něž jen, jaké je potřeba dodržet podmínky pro podlahové topení.
Podlahové a rohové lišty – jaké druhy jsou u nás k dostání
Není lišta jako lišta. Podlahové a rohové lišty se vyrábí v mnoha variantách, materiálech i barvách. Vybrané podlahové a rohové lišty vám představíme v následujícím článku.
Moderátor Pepa Libický znovu boduje. Navštívili jsme jeho tiny house u Staré Huti
Navštívili jsme s redakcí domek Pepy Libického, který přestavěl ze starého kurníku. Využijte jedinečné příležitosti nakouknout k Pepovi domů.
Výroba levitující postele 180x200 podle Pepy Libického jen za 3 100 Kč – postup
Pepa Libický si na nás udělal čas a představil nám nejzajímavější část interiéru svého domku – manželskou postel 180 × 200 cm, která jakoby se vznášela nad zemí.
Tomáš si splnil sen většiny chlapů a postavil si na zahradě vlastní výčep. Máme pro vás snadný návod
Vlastní pípa povolena, ale sud na očích je nepřijatelný. Takové zadání dostal Tomáš od své manželky. Holt úděl ženatého muže. Naštěstí se nejedná o nic, s čím by si Tomáš neporadil.
„Žádná ošklivá šedá zeď. Za méně peněz jsem sehnala hezčí řešení,“ pochvaluje si Lenka z Kyjova
„Chtěla jsem si do svahu pořídit něco stabilního. Aby to pořádně drželo a zároveň to bylo hezké,“ vysvětluje Lenka, která se rozhodla sáhnout po málo známém, leč efektivním a sympatickém řešení.
Řeholnice si budují vlastní klášter. Po modlitbě jdou bagrovat a řezat motorovou pilou
Měly strávit život v klidu a tichu, místo toho se však pustily do nelehkého projektu, který jejich denní program zásadně změnil. Bosé karmelitky vzaly nářadí a začaly budovat nový klášter v Drastech u Prahy.
Majitel domu odmítl vinyl v obýváku. Vychvaluje si podlahové topení v kombinaci s dlažbou
Spousta lidí má za to, že dlažba je chladná, a především obývací pokoj by měl být hřejivým místem, nebo ne? Majitel dnešní moderní dřevostavby je však jiného názoru.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: