HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jedno z nejlevnějších vytápění je v Česku stále populárnější. 1 kWh za 1,8 Kč a téměř bez práce

Jedná se o jeden z nejlevnějších způsobů vytápění a nejspíš to bude ještě lepší. Cena dřevěných pelet totiž v posledních dvanácti měsících stále klesá. Příznivá cena navíc není to jediné, proč jsou pelety v poslední době tak populární. Může za to i energetická soběstačnost a pohodlí. Majitelům totiž stačí přiložit do kotle na pelety jen jednou za pět dní.


Mnoho domácností si pořizuje kotle na pelety jako náhradu za uhelné kotle
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Klastr Česká peleta (se souhlasem)

Cena pelet každým měsícem klesá

Energetická krize donutila domácnosti, aby se začaly poohlížet po takovém vytápění, které jim umožní větší energetickou nezávislost. Tím se do centra pozornosti dostaly dřevní pelety, kterým přidala na popularitě také cena. Ta je dlouhodobě příznivá, a vytápění peletami je tak aktuálně v Česku druhé nejlevnější hned po vytápění palivovým dřevem.

Cena pelet klesá již 12 měsíců v řadě, a to i přesto, že nyní spadají do vyšší sazby DPH. Kilo pelet se tak dá koupit za méně než 8 Kč. Navíc se dá počítat s dalším poklesem ceny, který tradičně nastává mimo topnou sezónu. Proto se vyplatí nakupovat zásoby během léta. Aktuální cenu pelet si můžete zkontrolovat zde.

Česká republika 2/3 vyrobených pelet vyváží

Topení pomocí dřevních pelet se stává stále populárnější a Češi peletovými kotli nahrazují staré uhelné nebo plynové kotle. Jedním z hlavních důvodů je samozřejmě příznivá cena. Odhaduje se, že peletové kotle má u nás zhruba okolo 48 tisíc domácností. V tuzemsku se v roce 2023 vyrobilo 470 tisíc tun dřevních pelet. Na českém trhu se spotřebovala jedna třetina, zbytek šel na export, a to především do západní Evropy.

Aktuální ceny kotlů na pelety na českém trhu si můžete srovnat např. zde. Pokud hledáte elegantnější variantu, podívejte se na kamna na pelety. Srovnání jejich cen na českém trhu najdete tady.

O pelety je zájem, výroba přesto klesla

Výroba pelet v roce 2023 byla o 12 % nižší než v roce 2022, kdy se vyrobilo 538 tisíc tun. Vysvětlení je jednoduché. Pokles ve výrobě pelet jednoduše kopíruje pokles v objemu pořezané kulatiny. Hlavním důvodem snížení pořezu, které jsme viděli v roce 2023, byla nižší stavební aktivita a konec kůrovcové kalamity. Za nižší stavební aktivitu mohly především vysoké ceny materiálů a rostoucí hypoteční úroky.

Cena českých pelet 2024 – zákazníci ušetří, pokud je nakoupí v zahraničí

Na kolik vás vyjde 1 kWh tepla?

Zmínili jsme, že pelety patří mezi nejlevnější dostupné systémy vytápění. Co to však znamená v praxi? Vypočítali jsme konkrétní příklad, na kolik vás vyjde 1 kWh tepla získaná díky peletám.

  • Aktuální průměrná cena pelet: 8 Kč/kg
  • Účinnost kotlů na pelety: cca 90 %
  • Výhřevnost 1 kg pelet: cca 5 kWh

5 kWh x 0,9 účinnost zařízení = 4,5 kWh

Nejprve je potřeba vynásobit výhřevnost pelet (5 kWh) účinností kotle na pelety (90 %). Z výpočtu nám vyjde, že spálením 1 kg dřevních pelet získáme 4,5 kWh tepla.

8 Kč : 4,5 kWh = 1,8 Kč/kWh

Teď už zbývá jenom vydělit aktuální průměrnou cenu pelet za jeden kilogram (8 Kč) výhřevností (4,5 kWh). Vyjde nám, že jedna kWh tepla získaná vytápěním pomocí pelet přijde na 1,8 Kč.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Kombinací akumulačních kamen a podlahovky protopím 6 000 Kč ročně, pochvaluje si majitel novostavby

Pohodlí až na prvním místě

Výhodou pelet je, že jsou v naší zemi díky dostatku lesů dobře dostupné. A to ve všech krajích České republiky. Na nový peletový kotel nebo kamna navíc přispívá stát, a to prostřednictvím kotlíkové dotace nebo přes program Nová zelená úsporám.

Kotel na pelety má oproti kotli na dřevo jednu nespornou výhodu. Ta spočívá v náročnosti obsluhy. Pelety je možné dopravovat do kotle automaticky. Ten si sám přikládá a sám se i čistí, proto vyžaduje od majitelů minimální obsluhu. Kamna a kotle na pelety mají zásobníky, přikládá se tedy jedenkrát za den (v některých případech dokonce jednou za pět dní). Navíc mají pelety vyšší účinnost spalování, než má klasické dřevo. Na oblibě získávají také kotle kombinované, ve kterých se topí klasickým dřevem a poté, co dřevo dohoří, zapálí se pelety.

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
19.03.2024

Photocredit: Klastr Česká peleta (se souhlasem)

9