Má globální oteplování vliv na účet za vytápění? Vývoj za posledních 25 let mluví jasně
V poslední době je globální oteplování zmiňováno stále častěji. To by podle některých nemělo vést pouze k tání ledovců, ale také ke snížené spotřebě na vytápění. Podívali jsme se na data z let 1997 až 2023. Ta mluví zcela jasně. Opravdu teploty stoupají nebo se jedná o výmysl? A může být případný nárůst takový, aby měl vliv na vytápění a následný účet za ně?
Data za posledních 25 let ukazují jasný trend
Jednotlivé domácnosti se snaží, co mohou, aby dosáhly té nevyšší možné úspory na vytápění. Zapomínají však na důležité faktory, které mají velký dopad na celkovou spotřebu. Jedná se o venkovní teplotu a počet topných dnů. Mnozí tvrdí, že právě průměrná venkovní teplota během topné sezóny a počet topných dnů může být v budoucnu silně ovlivněn globálním oteplováním. Pojďme se podívat, jakým vývojem prošla průměrná teplota topných sezón a počet topných dnů v posledních 25 letech.
Opravdu se otepluje?
Data z topných sezón 1997/98 až 2022/23 ukazují, že v těchto letech došlo k mírnému nárůstu průměrné teploty. Rozbor naznačuje, že teploty se mírně zvyšují, ale vhledem k relativně nízké hodnotě determinačního koeficientu bychom měli být při interpretaci tohoto trendu opatrní. Průměrná teplota za toto období byla 5,18 °C. Medián teplot je 5,08 °C, což naznačuje, že data nejsou výrazně zkreslena vysokými nebo nízkými hodnotami.
Trend naznačuje mírný nárůst teploty v čase. Průměrná teplota se mezi sezónami 1997/98 až 2022/23 každý rok zvýšila přibližně o 0,032 °C.
Počet topných dnů pomalu ubývá
Analýza dat z topných sezón 1997/98 až 2022/23 ukazuje, že od začátku měření došlo k mírnému poklesu počtu topných dnů. Průměrný počet topných dnů za tuto dobu byl 228. Trend naznačuje mírný pokles počtu topných dnů v čase s koeficientem směru –0,726; což znamená, že průměrný počet topných dnů se každý rok snížil přibližně o 0,726 dnů.
Topná sezóna – kdy začíná a kdy končí?
Topné dny jsou takové dny, které splňují zákonnou podmínku pro vytápění. Jejich počet se tedy může, ale také nemusí shodovat s počtem dnů v topné sezóně. Ta je přesně vymezena vyhláškou Ministerstva obchodu a průmyslu, a to od 1. září do 31. května.
Topit se začíná tehdy, jakmile průměrná denní venkovní teplota klesne pod 13 °C ve dvou po sobě následujících dnech a dle vývoje nelze další den očekávat oteplení nad tuto hranici. Vytápění v dané lokalitě se naopak přeruší tehdy, když průměrná venkovní denní teplota stoupne nad 13 °C a v následujících dnech není očekáván pokles této teploty. Při poklesu pod tuto hranci se vytápění obnoví.
Na počet denostupňů v otopném období 2022/2023 ve srovnání s dlouhodobým průměrem v jednotlivých krajských městech se můžete podívat zde.
Denostupně naznačují sníženou spotřebu
Pro určení spotřeby tepla na vytápění v dané otopné sezóně se používá jednotka denostupeň. Tato jednotka určuje spotřebu energie při vytápění vnitřních prostor. Počet denostupňů otopného období vychází z počtu topných dnů a rozdílu mezi průměrnou venkovní teplotou v topných dnech a průměrnou vnitřní teplotou.
Počet denostupňů je pravděpodobně nejkomplexnějším ukazatelem, který popisuje náročnost daného období z pohledu potřeby tepelné energie. Zohledňuje totiž počet topných dnů, venkovní, a dokonce i vnitřní teplotu.
Z grafu a výpočtů můžeme vyvodit, že v období od sezóny 1997/98 do 2022/23 dochází k mírnému poklesu celkového počtu denostupňů. Tento trend naznačuje snižující se potřebu vytápění. Nicméně se jedná o tak nenápadná čísla, že na účet za vytápění nebudou mít větší vliv.
Přinese oteplení úsporu?
Přehledy topných sezón 1997/98 až 2022/23 poskytují ucelené informace o denostupních, průměrných teplotách a počtu topných dnů v jednotlivých sezónách. Z dat vyplývá, že se za těchto více než 25 let objevil trend vyšších průměrných teplot a snižovaní topných dnů i denostupňů. O tom, že probíhá globální oteplování, snad v dnešní době již není větších pochyb. I přes to se však zatím nejedná o taková čísla, aby se projevila na účtu za vytápění.
Nenechte se proto ukolíbat globálním oteplováním. Vytápět přes zimu bude potřeba i dál. Pokud jste počítali s tím, že díky oteplování už nebudete potřebovat topné zařízení nebo zateplení nemovitosti, pravděpodobně budete zklamáni.
Kolik dnes stojí tepelné čerpadlo? Ceny a výrobce si podrobně srovnejte zde.
Pokud dáváte přednost plynu, podívejte se na aktuální přehled cen plynových kotlů tady.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Zuzana Černá
Redaktorka
Vydáno dne:
16.03.2024
Photocredit: Shutterstock
Bydlím v paneláku – jak mohu snížit výdaje za vytápění?
Jak dosáhnout úspory u zatepleného panelového domu? Přichystali jsme pro vás přehled moderních a často opomíjených technologií snižující náklady na vytápění až o desítky procent.
Příběhy 4 domácností, které ušetřily za vytápění jednoduchou výměnou
Výměna oken je velká investice, která vám však může ušetřit peníze do budoucna. Přesvědčte se o tom v našem článku, kde uvádíme 4 konkrétní příklady.
Dřevostavba má o 60 % nižší náklady na vytápění než klasický zděný dům
Hledáte ideální dům pro vaši rodinu? Představujeme vám moderní dům s volitelnou dispozicí od 2+kk až do 5+kk. Prohlédněte si jeho prakticky řešený půdorys.
Předokenní rolety: jednoduchý systém, který šetří tisíce v zimě i v létě
Jednoduchý systém, který tlumí hluk, stíní, chrání soukromí, a především šetří výdaje za energie. Může se jednat o tisíce korun ročně.
1 kWh tepla za 1,3 Kč. „Lidové vytápění“ je stále levnější než tepelné čerpadlo
S příchodem zimy se nabízí otázka, jaký topný zdroj zvolit, abyste neprotopili celé jmění. Levněji než moderní technologie vychází klasický způsob vytápění.
Výdaje za vytápění lze výrazně snížit kombinací dvou systémů
V Česku je zvykem jít ode zdi ke zdi. Přijde novinka a všichni ji musí hned mít doma. Ale poté se zase postupně vrací k původnímu.
Vsadili na patrovou dřevostavbu. Po první zimě je zaskočila nečekaná úspora peněz za topení
Patrový dům zvolili především kvůli úsporám za vytápění a chlazení. Majitelé navíc moc dobře věděli, jak fungují tepelněizolační vlastnosti dřeva. Nebylo se nad čím rozmýšlet.
Jedno z nejlevnějších vytápění je v Česku stále populárnější. 1 kWh za 1,8 Kč a téměř bez práce
Jedná se o jeden z nejlevnějších způsobů vytápění. Kromě příznivé ceny hraje roli i pohodlí. Majitelům totiž stačí přiložit do kotle na pelety jen jednou za pět dní.
Topení vypnuté a doma 24 °C, zatímco venku je 0 °C. Promyšlený systém šetří majiteli peníze
S rostoucí cenou energií lidé hledají stále nové způsoby, jak ušetřit na nákladech a přitom si doma zachovat patřičný teplotní komfort. Se zajímavým řešením se na nás obrátil pan Tomáš, který nám představil jednoduchý systém, pomocí kterého si doma zajišťuje příjemnou pokojovou teplotu, aniž by musel po značnou část zimy zapínat topení.
Srovnání cen a nákladů za vytápění. Navštívili jsme 44 domácností a zeptali se majitelů
Téma vytápění se za poslední roky dotklo asi každého z nás. Informací se hrne z každé strany spousta a je těžké odlišit skrytá reklamní sdělení od skutečné reality.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: