Už žádné sociální dávky lidem, kteří disponují větším množstvím nemovitostí
Do nečekané životní situace se může dostat každý z nás. Pokud taková situace znamená i finanční nouzi, nabízí se možnost čerpání sociálních dávek, na které povinně odvádíme po celý život platby ve formě pojištění. Podle nových pravidel, které chystá ministerstvo práce a sociálních věcí, však již na čerpání sociálních dávek nemusí dosáhnout ti, již disponují více nemovitostmi.
Dávky nejsou pro bohaté
Je zcela nepopiratelné, že sociální dávky slouží k pokrytí základních životních potřeb sociálně slabých, kteří si nejsou schopni v dané situaci zajistit základní životní potřeby jiným způsobem. Z tohoto pohledu je naprosto jasné, že dotovat formou dávek spoluobčany, již jsou v dané chvíli de facto milionáři, pokud vlastní nemovitost, se jeví jako neetické. Neboli jak se dnes s oblibou říká, nemravné.
Vlastnictví jako stigma
Jak se ale postavíme ke specifickým situacím, kdy se vlastníky staneme například díky dědictví a kdy nemovitost, jež získáme, sice disponuje určitou nominální hodnotou, je však v dané chvíli nepoužitelná, tedy, převedeno analogicky do ekonomického pohledu, by se dala označit jako nelikvidní? To je velká otázka, na kterou neznáme odpověď. Určitě se nabízí možnost takovou nemovitost prodat. Je však otázkou, jak rychle se prodej povede a zda bude v tomto případě skutečně zájem. Možností je prodat prudce pod cenou, ale i v tom případě se nabízí otázka, zda je eticky korektní nutit občana, který se dostal do problematické situace nárazově a ne vlastním přičiněním, k takovému kroku.
Co v takové situaci dělat?
V první řadě, pokud nemovitost, kterou vlastníme, je obyvatelná, pak první, nad čím bychom se měli zamyslet, je možnost nabídnout ji k pronájmu. Ať už v jakékoli formě. Často se setkáváme se situacemi, kdy si například senioři stěžují na vysoké životní náklady ve své nemovitosti, kterou vlastní. Po prozkoumání situace však zjišťujeme, že často v jedné osobě nebo ve dvou bydlí v nemovitosti svou velikostí určené pro velké rodiny, případně i ve vícegeneračním bydlení. V takovém případě je logické, že náklady na provoz jsou vysoké, a to jak z hlediska daní, oprav a údržby, tak zejména vytápění.
Na západě je sdílení běžné
Ať už se dostaneme či nedostaneme do situace hmotné nouze, pokud vlastníme nemovitost, jež by mohla sloužit k bydlení, měli bychom ji k takovému účelu nabídnout. A to nejen v případě, kdy je v danou chvíli zcela nevyužita, ale i v případě, kdy v dané nemovitosti sami bydlíme. S pomocí jednoduchých stavebních úprav lze například velké bytové jednotky rozdělit na několik menších. Nejenže si tak můžeme zajímavým způsobem ekonomicky přilepšit, ale uděláme i dobrou věc pro společnost. Pomůžeme totiž snížit stále se prohlubující problém s nedostupností a vysokými cenami za bydlení.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. František Přikryl
analytik
Vydáno dne:
08.03.2024
Photocredit: Václav H. (se souhlasem)
Vydělejte na prodeji své nemovitosti maximum
Chcete na prodeji vašeho domu či bytu co nejvíce vydělat? Pak byste určitě při prodeji neměli zapomenout na pět důležitých kroků.
Odhad ceny nemovitosti: Jak správně odhadnout cenu bytu, domu či pozemku
Odhadnout cenu nemovitosti není nic jednoduchého. My vám poradíme, jak zjistit, jakou má váš dům, byt či pozemek hodnotu.
Jak rychle a bezpečně darovat nemovitost
Darování nemovitosti je podstatně jednodušší proces než dědění. Jak ale darovat nemovitost tak, aby to bylo rychlé a bez problémů?
Vyplatí se prodat či koupit nemovitost zatíženou právní vadou?
Je možné prodat nemovitost s právní vadou? Na co si dát při koupi takového bytu či domu pozor? Odpovědi naleznete v našem článku.
Chybějící informace v katastru mohou zásadně ovlivnit hodnotu nemovitosti
Informace, které nejsou obsaženy v katastru nemovitostí, mohou zásadně ovlivnit cenu nemovitosti nebo pozemku. Které to jsou a kde je hledat?
Vymanil svoji rodinu z městského bytu. Vlastníma rukama postavil krásný bungalov a splnil tím dětem sen
Josef se rozhodl vzít osud do vlastních rukou. Svoji rodinu dostal z městského bytu a vybudoval jim nový domov. Starší byt (2+1) poblíž Karlových Varů pro ně začínal být velmi malý, a protože chtěl svým dětem, Viktorce a Pepíčkovi, dopřát kouzelné dětství, neváhal začít konat i bez sebemenších předchozích zkušeností.
Koupit, prodat nebo vyčkat? Usnadnění dotací a zvýhodněné úvěry 2024 ovlivňují ceny nemovitostí
Blíží se nová vlna zájmu o dotace na opravu starých domů. Majitelé očekávají nával zájemců o koupi domů po babičce.
Všem vlastníkům nemovitostí vznikla 1. ledna nová povinnost. Pokud na ni zapomenou, hrozí jim pokuta 400 tisíc
Majitelům nemovitostí přibyla další věc, kterou si budou muset pohlídat. Pokud ji opomenou, mohou být postihnuti sankcí ve výši 400 tisíc korun.
Povinné ručení na sekačku? Zjistili jsme, jak to bude doopravdy
„Zahrádkáři, bojte se. Zaplatíte zase něco navíc.“ V podobném duchu se nesou články, které si berou na paškál sekačky, konkrétně jejich povinné ručení. Jak je to ovšem ve skutečnosti? Opravdu u nich bude vyžadováno povinné ručení, nebo se jedná pouze o snahu vystrašit co nejvíce lidí?
„Po povodních jsme nemohli sehnat nic na vysušení domu,“ vzpomíná Iva. „Děsí mě, jak to bude tentokrát.“
„Povodně nám v roce 1997 zaplavily dům. Když jsme poté chtěli dát věci do pořádku, nebylo jak. Ať jsme se tehdy ptali kdekoliv, za žádnou cenu jsme nemohli odvlhčovač sehnat,“ říká Iva z Moravy. A nebyla tehdy jediná.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: