HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Do obýváku si pořídili krbovou vložku. Manželé ji odmítli napojit na další systém vytápění a dnes jsou za to rádi

Většina lidí v sobě má zaryté pravidlo, že když už si kupují kamna či krbovou vložku, je hloupost, aby fungovala jako samostatná jednotka. Mnoho mladých lidí však využívá potenciálu vícero dostupných vytápěcích systémů a nachází tak efektivnější řešení. Perfektním příkladem je dnešní mladý pár. Pořídili si krbovou vložku do svého velkého obýváku a nechtěli ji napojit na žádný další vytápěcí systém. Důvod jejich volby a roční výdaje za vytápění se dozvíte v následujících odstavcích.


Krbová vložka v obýváku
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: © Dřevostavitel.cz

„Měli jsme víc štěstí jak rozumu.“

V dnešní době je málo mladých párů, kteří se aktivně vrhnou do stavby vlastního domu. A to především kvůli finanční a časové stránce věci. Majitelům dnešní dřevostavby je pod 30 let a jsou výjimkou potvrzující pravidlo. Rozhodli se pro výstavbu moderního bungalovu podle individuálního projektu přesně podle jejich představ. Dům stačili postavit během 5 měsíců, přičemž se v tomtéž roce vzali a paní majitelka stihla udělat státnice. Jak sami tvrdí, měli víc štěstí jak rozumu. Především však nevěděli, do čeho jdou. A narazili na problém hned při výběru pozemku.

S cenami pozemků se dostali až na předměstí Vídně

Mladý pár bydlel v průběhu výstavby domu v malé brněnské garsonce. Věděli, že je to jen na přechodnou dobu, chtěli něco vlastního. Zároveň se jim však nechtělo z Brna, a to nejen kvůli rodině, velmi dobře se jim zde žilo. Nicméně v okolí Brna to bylo pro ně z hlediska financí nereálné, a tak okruh rozšiřovali. Najednou se ocitli až za hranicemi a začali nad problémem přemýšlet jinak.

Pro představu stavební pozemky v okolí 25 km od centra Brna stojí 4 687 Kč/m2 (vývoj cen najdete zde). Manželé se tak přestěhovali úplně do jiných končin, kde měla paní majitelka pozemek. Pokud by vás zajímalo, kde aktuálně najdete nejlevnější stavební pozemky, přečtěte si článek níže.

Nejlevnější pozemky v ČR – rodiny přeplácí až 5 mil. korun úplně zbytečně. Hledají na špatných místech

Ve hře byla i volba ocelového domu nebo kontejneru

V případě stavebního materiálu zvažovala dvojice všechny možnosti. Nicméně v roce, kdy plánovali započít výstavbu, byl problém s cihlami. Bylo jich málo, dlouho se čekalo a musely se dovážet ze zahraničí. A protože nechtěli dlouho čekat, poohlíželi se i po dalších variantách. Kromě dřevostaveb uvažovali dokonce i o ocelovém domě, který je na hodně podobném principu (nosné sloupky a trámy jsou z oceli místo dřeva) a nad kontejnerem. Nicméně na kontejner jim banka odmítla dát hypotéku. Volba dřevostavby byla tedy jasná. Dalším krokem bylo nekončící prohlížení katalogů.

Žádný z 2 000 projektů domů nesplňoval jejich požadavky

Manželé měli na dům pár požadavků, které, byť jim připadaly úplně normální, se tehdy vůbec nepotkávaly s realitou. Prošli celkově asi 2 000 projektů a stejně nakonec vždy skončili u vlastních nákresů, které byly vhodné přímo na jejich pozemek. Takže se nakonec rozhodli pro individuální projekt. Od prvního nákresu bydleli za rok a půl.

Paní majitelka si přála především spíž, prádelnu, šatnu, dvě WC a garáž. Chtěli, aby pokoje měly minimálně 15 m2 a aby byl pokoj pro hosty zvlášť. Taky nechtěli, aby byl dětský pokoj hned vedle ložnice.

S firmou byli „v suchu“. O spolupráci s dodavateli se to říct nedá

Od stavební společnosti si nechali postavit dům kompletně na klíč. V červenci kopli do země a v prosinci si majitelé dům přebírali. Jediné, co jim v tu chvíli chybělo, byly lustry. Podlahy, elektřinu, garážová vrata, klimatizaci, sítě do oken, světla a koupelny tedy zajišťovala majitelům stavební společnost, kuchyni a šatnu si však nechali vyrobit od jiné regionální firmy. S dodavateli však majitelé narazili na spoustu problémů (např. u WC mají posunuté splachování jinak, než mělo být, dále jim přišel úplně jiný dekor dlaždic s jinou tloušťkou, dorazila proražená vana apod.).

Vysněná dispozice domu navržená samotnými majiteli

Jak jsme již zmiňovali, bungalov mladých manželů je postaven podle jejich individuálního projektu kvůli specifickému pozemku. U vstupu je garáž a zádveří, ze kterého se vstupuje na samostatné WC a dále do technické místnosti a prádelny. Ze zádveří se dále pokračuje chodbou do hlavní obytné části domu. Po pravé ruce je pokoj pro hosty, tzv. „šlofíčkárna“, po levé straně je velký pokoj připravený na rozdělení příčkou. Nyní majitelé prostor využívají jako home office, do budoucna může sloužit jako dva dětské pokoje. Chodba ústí do velkého obývacího pokoje spojeného s kuchyňským koutem. Z obýváku se dá vyjít na terasu a je zde umístěna krbová vložka. Naproti kuchyni je komora (spížka). V zadní části domu je pak ložnice se šatnou a vedle ní koupelna s WC.

Dva v jednom – jak prosté

Když padla otázka vytápění, mladá dvojice si musela systém pečlivě promyslet. Namísto jednoho zdroje se jich rozhodli mít více, a sice krb, podlahové topení s odporovými topnými kabely a čerpadlo vzduch-vzduch. Jednotku tepelného čerpadla si majitelé velmi pochvalují, neboť s ní mohou v zimě topit a přes léto klimatizovat celý dům. Na aktuální ceny nejoblíbenějších tepelných čerpadel se můžete podívat zde.

Krbová vložka není napojená na žádný systém

Z mnoha stran se dozvíte, že pořizovat si krbovou vložku (nebo krbová kamna) a nenapojit ji na (vodní) podlahové vytápění je hloupost. Tito manželé to však viděli trochu jinak. Topnou sezónu v roce 2022 měli hodně krátkou, loňskou zimu začali topit těsně před Vánoci a systémy vypínali na konci ledna. V jejich domě stačí, aby přes den zasvítilo sluníčko, a hned je uvnitř teplo. V případě, že by dodaného tepla nebylo dostatek, stačí, aby si přitopili v krbu pár polínky. Díky tomu, že je krb skoro ve středu domu, je schopný vyhřát celý dům. Kdyby náhodou v noci opravdu přituhlo a teploty dosahovaly hodnot pod nulou, mohou si ráno pustit na půl hodiny čerpadlo a v domě je opět příjemně.

Zima byla náročná

Protože tedy topí majitelé především tepelným čerpadlem a krbovými kamny, v otázce spotřebované energie měli jasno. Stěhovali se v době, kdy se začínalo poměrně divoce zdražovat (2022) a vytápěcí systémy využívali naplno. Spotřebu za první rok, ve kterém se i stavělo a museli topit i kvůli vysoušení podlah, měli 10 MWh. Navíc byli oba téměř nonstop na home office. Pokud bychom se podívali na situaci v minulém roce, jejich spotřeba byla okolo 5–7 MWh. Důležité je poznamenat, že majitelé tráví v domě opravdu většinu času – jsou neustále na počítači, nonstop jim fungují monitory, kávovar, trouba, zkrátka všechno.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
17.11.2024

Photocredit: © Dřevostavitel.cz

0

Michaela: Místo bytu máme dřevostavbu, vyšlo nás to levněji, máme klid a zahradu
Přečtěte si rozhovor s paní Michaelou, která spolu s rodinou vyměnila byt za dřevostavbu a nám prozradila, jaké komplikace museli řešit.

Martin a Jana si pořídili vysněné bydlení u Pardubic. Jejich dům byl postavený za pouhý 1 den
Martin a Jana si postavili nenápadný bungalov a splnili si tím sen o vlastním bydlení. Kolik protopí a proč se rozhodli pro stavbu na klíč?

„Jasně, že na to mladí nemají. Kde by na to vzali?“ Katka (24) prozradila způsob, jak s přítelem dokázali postavit dům levně
A tak to je. Některé páry pod 25 let už bydlí ve vlastním a jiní netuší, kde začít. Jak dnešní mladý pár dokázal ufinancovat vysoké náklady na stavbu bungalovu 5+kk, nám prozradila majitelka v následujících odstavcích.

Nechtěli nic podcenit. Na návrhu se podílely téměř všechny profese a výsledkem je dům bez jediné chyby
Majitelé dnešní dřevostavby se na proces výstavby pečlivě připravili. K návrhu domu přizvali designéry, externí projektanty, energetického specialistu, zahradní architekty a to není zdaleka vše.

Majitel domu odmítl vinyl v obýváku. Vychvaluje si podlahové topení v kombinaci s dlažbou
Spousta lidí má za to, že dlažba je chladná, a především obývací pokoj by měl být hřejivým místem, nebo ne? Majitel dnešní moderní dřevostavby je však jiného názoru.