Solární systém pro celý dům lze vyrobit svépomocí za 30 tisíc korun – podrobný návod
Energetické náklady pro ohřev teplé vody představují jednu z nejvýraznějších položek na provoz domácnosti vůbec. U novostaveb jsou mnohdy tyto hodnoty vyšší než náklady na vytápění. Solární systém je jednou z možností, jak snížit roční náklady na ohřev teplé užitkové vody o 40–60 %. Na základě inspirativních článků českých i zahraničních kutilů, kteří jsou pro toto téma velcí nadšenci, jsme pro vás připravili postup, jak si za cenu 30 tisíc korun vyrobit svépomoci solární systém, které je schopen konkurovat i komerčním solárním kolektorům.
Jak zlaté ručičky kutilů vymyslely chytrou úsporu
Tento nízkorozpočtový solární ohřev vody vymyslel Američan Gary Reysa, ale už i v Česku můžeme najít jeho vylepšené funkční zařízení. Celý systém se skládá ze solárního kolektoru, topenářských PEX/AL/PEX trubek, akumulační nádrže vytvořené svépomocí, čerpadel a řídící jednotky. Unikátnost systému spočívá ve využití PEX/AL/PEX trubek v solárním kolektoru, které mají sice horší tepelnou vodivost než trubky z mědi, ale cenově jsou velmi levné a pro účely ohřevu vody v kolektoru jsou ideální volbou v poměru cena/účinnost.
Gary provedl několik experimentů, kde porovnával účinnost solární kolektorů zhotovených z různých materiálů: z měděných trubek, které jsou připájené na měděný plech; z měděných trubek, které byly nalisované na hliníkový plech a spojené tenkou vrstvou silikonu; a již zmíněného kolektoru z PEX/AL/PEX trubek s nalisovaným hliníkovým plechem. Výsledkem experimentu bylo porovnání rozdílu účinnosti jednotlivých typů. Z jeho měření vyplývá, že druhý panel, kde byly použity měděné trubky a hliníkový plech, měl účinnost pouze o 4 % nižší než první uvedený kolektor s měděnými trubkami a měděným plechem. Kolektoru z PEX/AL/PEX trubek na hliníkovém plechu měl účinnost ohřevu vody nižší o 16 % než první zmiňovaný panel, nicméně vzhledem k rozdílu pořizovací ceny je tento rozdíl minimální. Kompenzaci účinnosti je možné vyřešit, zvětšením plochy panelu a dosáhnout tak stejných hodnot solárních zisků. Kolik aktuálně stojí solární panely? Udělejte si cenové srovnání zde.
Princip fungování solárního systému vyrobeného svépomocí
Schéma celého systému je vcelku jednoduché. Čerpadlo čerpá vodu z výměníku v akumulační nádrži do solárního kolektoru, kde dochází k jejímu ohřevu. Ohřátá voda se poté vrací zpět do akumulační nádrže, do níž proudí přitékající studená voda z vodovodního řadu. Systém funguje na principu výměníku tepla, kdy jedno medium (voda) z kolektoru předává teplo druhému mediu (vodě z vodovodního řadu). Celá soustava funguje na principu tzv. drainback systému neboli samospádového systému se zpětným odtokem do nádrže. V této soustavě čerpadlo, které vhání vodu do kolektoru z akumulační nádrže, a celý cirkulační okruh není pod tlakem. Po vypnutí čerpadla se tak voda samospádem vrátí do akumulační nádrže, což zabraňuje možnému zamrznutí vody v kolektoru. Aktuální ceny akumulačních nádrží zjistíte zde.
Princip celého systému popisuje schéma v galerii.
Aby celý solární sytém správně fungoval, je potřeba umístit kolektor na správnou světovou stranu pod správným úhlem. Nejvyšších zisků dosahují solární systémy při orientaci na jih/jihozápad. Toto posouzení se doporučuje dělat pro každý objekt individuálně a vybrat nejvhodnější místo. Úhel umístění kolektoru je rovněž zásadní. V galerii je vidět, že solární panel je umístěn pod úhlem 90° na fasádu objektu. Důvodem této polohy je maximalizace solárních zisků v přechodných obdobích (jaro/podzim) a v zimě. V letních měsících, kdy slunce dopadá na panel pod jiným úhlem, se díky kolmé poloze paprsků sníží solární zisky na polovinu a nehrozí přehřátí systému. Vzhledem k vyšším teplotám a delším dnům během léta tak zaručíme vyrovnané solární zisky v průběhu celého roku. Sluneční paprsky dopadající na kolektor v létě pod vysokým úhlem, mají vliv i na velikost kolektoru. Velikost panelu je proto potřeba přesně stanovit dle množství dopadající energie na metr čtvereční plochy a potřeby energií pro danou domácnost. Skvěle se dá spočítat a simulovat množství dopadající energie na metr čtvereční dle různých proměnných na stránkách PV Education.org.
V první části článku jsme se zaměřili za obecné principy tohoto solární systému vyrobeného svépomoci. Ve druhé se zaměříme na sestavení všech komponentů a jejich propojení.
SDÍLET ČLÁNEK
Autor:
Ing. Štěpánka Kadlecová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
20.09.2022
Photocredit: Shutterstock
Solární sprcha na zahradu: Vyrobte si ji doma svépomocí
Léto je neodmyslitelně spojené s osvěžením. Jaké typy solárních sprch jsou u nás dostupné, a jak si můžete svou sprchu na zahradu vyrobit svépomocí.
Dům a solární panely: Sluneční elektrárna nemusí být vidět
Chtěli byste mít na střeše solární elektrárnu, která by nekazila vzhled vašeho domu? V Itálii vynalezli novou technologii, díky které si solárních panelů ani nevšimnete.
Solární panely ušetří 60 % energie na teplou vodu
Úspory hýbou světem. Můžete hodně ušetřit, pokud se rozhodnete pro solární panely. Mimo topnou sezónu vystačí i na kompletní ohřev vody!
Pasivní domy – kvalitní okna a dveře jsou základ úspory
Víte, co je důležité při výběru kvalitních oken a dveří pro pasivní domy? Máme pro vás tipy, jak můžete díky několika zásadám efektivně využívat solární zisky a snížit spotřebu pasivního domu až o desítky procent.
Jak nejrychleji ohřát vodu v bazénu – srovnání: tepelné čerpadlo, elektrický a solární ohřev
Využitím nějakého způsobu ohřevu vody v bazénu prodloužíte koupací sezónu o několik týdnů. Jaké jsou možnosti a čím se od sebe liší?
Vyplatí se solární ohřev vody?
Jaké jsou plusy a mínusy solárního ohřevu vody a kdy se vyplatí jeho pořízení?
Přechod na tepelné čerpadlo se manželům tvrdě prodražil
Přechod na tepelné čerpadlo může přinést více škody než užitku. Na co si dát pozor a jak se dá situace řešit?
Fotovoltaika se nemusí vždy zrovna vyplatit
Vyplatí se investovat do fotovoltaiky? Podívejte se na návrhy různých systémů a kalkulace možných úspor.
Fotovoltaika nejsou soláry – chybná volba se vám může prodražit
Který systém je pro účely ohřevu teplé užitkové vody výhodnější? Srovnání systému včetně pořizovacích nákladů a životnosti.
Manželé se třemi dětmi si postavili svépomocí 170 m2 dům v Beskydech
Rodina postavila svépomocí obrovský rodinný dům o zastavěné ploše 170 m2. Přečtěte si rozhovor o tom, jak si počínali.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: