Honza s Peťou si postavili dům na vodě nedaleko Jičína. V zimě jej vytápí malá krbová kamna
Nechtěli se pouštět do klasické stavby, hledali něco neobvyklého. Nápad postavit dům na vodě přišel znenadání a manželé se této myšlenky hned chytli. Byť se obávali běžných problémů, které by mohly přijít (např. vyřízení stavebního povolení), k jejich překvapení nastaly komplikace úplně jinde. V rozhovoru tak upozornili na úskalí, která čekají pravděpodobně všechny zájemce o toto alternativní celoroční bydlení.

Honzo, jak vznikl nápad, postavit si dům na vodě?
Nápad vznikl zhruba před osmi lety, kdy jsme byli s manželkou na dovolené u vody. Tehdy jsme si říkali, že by bylo hezké, postavit neobvyklé bydlení v přírodě, něco, co tu ještě nebylo. V době, co nás to napadlo, jsme o ničem podobném neslyšeli. Samozřejmě než jsme dům zrealizovali, tak se podobné stavby už objevily. Chtěli jsme se ale odlišit a tak jsme dům poměrně hodně vybavili, natáhli dovnitř elektřinu, navrhli koupelnu apod.
Domek jste si tedy celý navrhovali sami?
Ano, kompletní návrh byl v našich rukou.
Čím vás zaujala právě tato vodní plocha?
Tyto rybníčky na konci Štikova jsme si vybrali z prostého důvodu. Když jsem sem přijel před těmi lety na základě inzerátu na prohlídku, tak jsem se jednoduše do tohoto místa v samém srdci přírody a na samotě zamiloval. Hned jsme věděli, že tohle je to místo, které hledáme. A druhý důvod byl určitě i ten, že soubor pozemků zahrnoval i dva stavební pozemky. Takové místo prostě jen tak k mání nikde nebylo.
Řešili jste ve spojitosti se stavebním povolením nějaké komplikace?
Jelikož původní rybníky byly dost zabahněné a zarostlé (v podstatě nefunkční), tak zabralo spoustu času, než se vyřídili všechny náležitosti ohledně revitalizace, odbahnění atd. Co se týče stavebního povolení, tak chatka na vodě je certifikované jako plovoucí zařízení.
Jak je dům ukotven? Hýbe se s hladinou vody, nebo je pevně stabilizovaný?
Chatka stoupá a klesá s vodní hladinou. Takže například při jarním tání sněhu je výše, než v létě. Jinak je chatka postavené na pontonu a ke břehu jsou ukotveny ocelovými lanky a kovovými tyčemi s očky.
Jak je dům chráněn proti vlhkosti a povětrnostním podmínkám?
Plovoucí zařízení je ukotveno ke břehu a na něm je chatka postavena na místě, takže pří větru se chatka pohybuje spolu s plovoucím zařízením. Proti vlhkosti je chatka chráněné normálně, jako by stála na souši – podlaha je zaizolována parotěsnou folií a polystyrenem. Jelikož je stále minimálně půl metru nad vodou, není potřeba ji jinak izolovat.
Plovoucí dům v malebných jižních Čechách skýtá víkendový relax na vodě
Jaké bylo nejtěžší rozhodnutí, které jste museli udělat?
Nejtěžší rozhodnutí určitě bylo, zda do chatky dotáhnout elektřinu či nikoliv. Na pozemku už dotažená byla, ale náš původní záměr byl, postavit chatku bez elektřiny. Nicméně nakonec jsme ji dovnitř dotáhli a bylo to správné rozhodnutí – to teď s odstupem času mohu konstatovat. Vedli jsme ji vzduchem, kvůli bezpečnosti.
Jak je řešen odpad a kanalizace? Kam odtéká voda z koupelny a kuchyně?
Každá chatka má ve svém plovoucím zařízení ukrytou nádrž na odpadní vody. Když se to naplní, zavolá se septik a je vše vyřešeno.
Jak dům vytápíte? Je možné v něm bydlet i v zimě?
Vytápění je řešeno krbovými kamny a chatka je tak obyvatelné celoročně. Je poměrně malá a tak netrvá dlouho, než se vytopí.
Jak je dům izolovaný? Neuniká teplo přes podlahu?
Dům je zaizolovaný vatou, od vody samozřejmě jde větší zima, ale co máme vyzkoušené, tak krbová kamna chatku krásně vytopí. Uvnitř je tak příjemné klima.
Na kolik vás taková stavba vyšla?
Stavba celého areálu vyšla určitě dráž, než jsme na začátku očekávali. Ale značnou část celkové částky určitě hraje revitalizace vodních ploch, která probíhala, než se vůbec mohlo začít stavět. Problémem bylo, respektive jsme nečekali, že bude stát více než polovinu celkových nákladů (odbahnění, zpevnění hrází, břehů, vysazení keřů, rostlin, stromů atd,).
Má bydlení na vodě nějaký pozitivní vliv na psychiku?
Myslím, že vliv na celkový pocit klidu má nejet pobyt na vodě, ale hlavně taky v naprosto krásné přírodě, ve které se rybníčky nachází. Ráno se vzbudit a koukat na vodní hladinu a stromy, to je přece balzám na duši pro každého člověka. Recenze, které nám zanechávají hosté, přesně toto podtrhují.
Honzo, díky moc za rozhovor.
Také děkuji.
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
16.04.2025
Photocredit: Se souhlasem majitelů domku
Zdroj: Rozhovor s majiteli, Wonderopolis – Can you live on a boat?

Hausbót: dřevostavba, na které si ujedete
Líbil by se Vám život na hausbótu? V tom případě se nechte inspirovat touto fotogalerií, kde najdete velmi povedené a zajímavé kousky.

V létě na vodu? Jedině na dřevěném voru.
Chcete se plavit po vodě na dřevěném voru? Nebo vás jen zajímá, jak se takový vor staví? V následujícím článku se vše podstatné o vorech dozvíte.

Luxusní camping je hitem sezóny – tipy na nejlepší místa
Glamping je nová verze kempování v luxusním stylu a zároveň v co největším sepětí s okolní krajinou. Víte, kam za ním v Česku i Evropě vyrazit?

Našel cestu, jak bydlet levně. Vzal si hypotéku s měsíční splátkou 15 600 Kč a za 9 let ji měl splacenou
Mladík již odmítal nadále platit vysoký nájem. Zároveň se však chtěl vyhnout nepříjemnému závazku v podobě vysoké hypotéky, ke kterému by byl nucený se upsat. Přišel tedy na způsob, kterému dnes tleská celý svět.

KVÍZ: Poznáte podle obrázku hausbót nebo tiny house? Češi mají v názvosloví stále velké mezery
Pokud dokážete najít hlavní rozdíl mezi hausbótem a tiny housem, jste poměrně znalý stavařského názvosloví. Ovšem dokázat od sebe rozlišit mobilní dům, modulový dům a montovaný dům – to už je vyšší dívčí.

Povodně způsobily rodinám milionové škody. Majitelé dřevostaveb zveřejnili fotky po katastrofě
Jistě si dokážete představit, jaké obavy museli zažívat majitelé dřevostaveb v případě nedávných povodní, které zasáhly Českou republiku. Našemu stavebnímu portálu poskytli fotografie svých domovů i míst, kudy jim do domu zateklo. Fotky najdete ve fotogalerii.

Helena Vondráčkova má velké škody na svém majetku. Přišla se vzkazem pro všechny kapitány
V exkluzivním rozhovoru se Helena Vondráčková zmínila o následcích lhostejného jednání kapitánů některých plavidel i o statisícových škodách na jejich společném majetku.

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: