Hausbót: dřevostavba, na které si ujedete
Hausbót, houseboat nebo snad hausboot? Všechna tato označení jsou správná a znamenají jedno - plovoucí dům. Tato pro nás ne zcela obvyklá forma bydlení se na mnoha místech světa stala velmi oblíbenou. Proč je tomu tak a proč může být bydlení v hausbótu lepší než třeba v paneláku? A co má společného hausbót s dřevostavbou? To vše se dozvíte v dnešním článku určeném pro všechny, kdo se nebojí zkusit žít alespoň na chvíli trochu jinak.
Jak to s hausbóty začalo
Hausbóty, tak jak je známe dnes, naši předkové neznali. Vše začalo s rybolovem. Lidé v oblastech, které byly na lovu mořských živočichů závislé, trávili velmi mnoho času právě ve svém člunu na vodě. Dá se říct, že tam v podstatě takměř bydleli. A tak, přirozenou cestou, začaly vznikat hausbóty. Něco mezi lodí a domovem. Nejčastěji používaným stavebním prvkem bylo dřevo, které hrálo odpradávna v lodním stavitelství prim. Vyzkoušet si bydlet na hausbotu není tak složité. Pravdou je, že nabídek "prodám houseboat" v inzertních novinách mnoho nenaleznete, řešením ale může být třeba půjčovna hausbotů.
Ať už s motorem nebo bez
Občas vídáme na vodě plavidla takových rozměrů a tvarů, že vlastně ani nelze na první pohled posoudit, zda jsou to ještě lodě nebo již plavící se domy. Jedním specifickým znamením hausbótu však může být právě absence motoru. Není to absolutní podmínkou, avšak mnoho takovýchto domů se již bez motoru staví, případně si motor dodatečně deinstalují. V případě, že je potřeba dům přestěhovat někam jinam, není nic jednoduššího, než jej zapřáhnout za tažnou loď a odplout vstříc lepším zítřkům.
A nebo alespoň vstříc lepšímu sousedovi
Asi každý z nás ví, jak nepříjemné může být, pokud se naruší dobré vztahy v sousedství. Ať už bydlíte v bytě, nebo vlastním domě, vždy budete mít kolem sebe lidi, které si - řekněme si to na rovinu - prostě nevyberete. Prodávat svou nemovitost pokaždé, kdy se do Vašeho sousedství nastěhuje konfliktní trouba, však není zrovna příjemné řešení. Zde takový hausbót může být doslovnou spásou. Stačí zvednout kotvy a milému sousedovi naposledy připít na zdraví. Aby takové stěhování naplnilo svůj účel, je však potřeba kotvit na větší vodní ploše, nežli je obecní rybník za rodnou vískou Vaší babičky ;-)
Ceny pozemků rostou a hausbót je tak zajímavou alternativou
Mnoho lidí volí bydlení v hausbótu právě pro svá specifika ohledně vlastnictví pozemku, na kterém se stavba nachází. Houseboat totiž není stavba, je to pořád jen člun a proto pro něj, jako takový, platí i specifická pravidla. Nemáte tak vlastní pozemek, se zahrádkou, na které si můžete pěstovat květiny a čerstvou zeleninu, na druhou stranu však nejste zatíženi žádným břemenem s pozemkem souvisejícím. Kdykoli můžete místo svého pobytu jednoduše změnit. I prodej houseboatu je díky své nezávislosti na lokalitě mnohem jednodušší. Rozhodně však neplatí, že si kdekoli zaparkuteje svůj houseboat a bydlíte. Místa určená ke kotvení hausbótů mají svá pravidla a platíte zde nájem jako např. v autokempech nebo přístavech.
Hausbót má i své proti
Pokud trpíte mořskou nemocí, na bydlení v takovém hausbótu rovnou zapomeňte. Jistě nechcete trávit každou noc na pohupující se posteli kdykoli jen trochu foukne. To stejné platí pro milovníky noční zábavy. Nezapomeňte před stěhováním do hausbótu zohlednit, v jakém balančním stavu se obvykle vracíte domů. Předčasná a nečekaná koupel totiž ne vždy potěší. A proto než si takové bydlení pořídíte na stálo, zkuste se poohlédnout nejprve po nabídkách na pronájem hausbotu.
Jsou místa, kde hausboty mají velkou tradici
V Zimbabwe na umělé přehradní nádrži Kariba, kotví hausbóty již od samého vzniku této vodní stavby, tedy přibližně od roku 1960. Přenocování v takovém hausbótu je nezapomenutelným zážitkem, který umožní návštěvníkovi poznat zdejší přírodu ze zcela nového pohledu. Přímo z obyváku svého domu můžete pozorovat divokou zvěř, která se chodí k přehradní nádrži schladit a napojit.
V jihoindickém státě Kerala pak můžeme najít tzv. Kettuvallamy, což jsou jsou původní plavidla určená k transportu rýže a koření z provincie Kuttanadu do přístavu Kochi. Tato plavidla bychom mohli bez okolků označit za plovoucí dřevostavby. Při délce 18-21 metrů a výšce přibližně 4 metry jsou kompletně sestaveny z dřevěných prken, která jsou k sobě svázána provazy spředenými z vláken kokosového ořechu. Nejčastěji používané dřevo ke stavbě takového hausbótu je tzv. Anjili. Střecha je zkonstruována s použitím bambusu a palmových listů. Exteriér této dřevostavby je impregnován olejem vylisovaným z oříšků kešu.
Ve východní Asii, kousek od Hanoie se nachází místo, jehož název dal pojmenování i nejednomu bistru v čechách - je to zátoka Halong. Specifikem tohoto přírodního divu je právě souostroví několika desítek malinkých ostůvků snadno dosažitelných i na bezmotorových plavidlech. Takové geografické předpoklady přirozeně vedly k vzniku jakýchsi hausbotových osad, kde se můžete při své cestě kajakem třeba i zastavit na kávu. Najdete zde jak hausboty na prodej tak i podnikatele nabízející pronájem hausbotů. Význam bydlení v houseboatech zde není jen praktický, jak jsme si již pověděli v tomto článku. Hraje zde roli také využití vodní plochy jako přirozeného chladícího prvku. V oblastí, kde teploty sahají i ke 40 stupňum Celsia se může jednat o velmi šikovnou a přitom bezplatnou alternativu, jak si zpříjemnit domácí klima.
Za hausbóty však nemusíme jezdit ani tak daleko. I u nás v Evropě máme skupinu příznivců tohoto způsobu života velmi bohatě zastoupenu. Například v Hamburském přístavu můžeme nalézt nemalou vodní komunitu, v jejímž centru je i tzv. Flussschifferkirche neboli hausbotový kostel. Osadníky na houseboatech můžeme najít i v samotném hlavním městě německa - Berlíně. Nachází se zejména v lokalitě Fridrichshain - Kreuzberg.
Již tradičním místem pro zakotvení hausbotu jsou říční kanály v Amsterdamu. Zejména představitelky něžného pohlaví by pak mohl zaujmout zdejší bloemenmarkt, tedy plovoucí hausbootový trh s květinami. Dále v těchto vodách nalezneme již tradičně různé restaurace a hotely, ale i třeba studentské koleje.
Ať už se nakonec rozhodnete bydlet kdekoli, zkusit si pobýt alespoň pár dnů na hausbotu, může být nezapomenutelným zážitkem.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Viktor Heneš
redaktor Dřevostavitele
Vydáno dne:
30.01.2017
Photocredit: Archiv redakce
Vodní mlýn jako zdroj energie
Zajímáte se o vodní mlýny a jejich konstrukci? K čemu vodní mlýn sloužil, co ke svému provozu potřeboval a jak fungoval se dozvíte v našem článku.
Video: Útulný domek postavený na způsob jurty
Teď něco pro milovníky lodí! Tenhle domek se vám bude líbit.Podívejte se na minimální bydlení v domku, který připomíná loď obrácenou dnem vzhůru.
Video: Malý domek s šikovně řešeným interiérem
Také máte malý domek? Využijte každý prostor a nechte se okouzlit pohodovou atmosférou tohoto malého útulného domu.
Video: Jak postavit Tee pee?
Stavba tee pee je otázkou cviku. Naučte se, jak postavit tee pee a vychutnejte si ráno výhled do ničím nerušené přírody.
Rozkládací postel s úložným prostorem i bez. Jak vybrat tu nejlepší?
Přemýšlíte, zda ušetřit místo v malém prostoru rozkládací postelí s úložným prostorem, nebo sklápěcí postelí? Přečtěte si, jaké výhody i nevýhody obě varianty mají i jaká je jejich aktuální cena.
Fotogalerie: Bydlení v ráji – luxusní vily z bambusu
V galerii si můžete prohlédnout fotografie z prohlídky bambusových luxusních staveb na ostrově Bali. Tyto stavby vynikají svojí originalitou a fascinující velkolepostí.
Specifika bydlení na vodě: Bez kolaudace i vodováhy
Láká vás bydlení v hausbótu, na lodi nebo v plovoucím domě? Přečtěte si, jak se navrhují, stavějí, jak se v nich bydlí a jaká mají specifika.
Jak při zařízení prvního bydlení finančně nevykrvácet
Zařízení prvního bydlení je pro mladé lidi často náročným úkolem. Přinášíme ty nejdůležitější rady, jak vše zvládnout a vytvořit příjemné bydlení za málo peněz.
Hotel Juvet: Moderní dřevostavby zavrtané do strmé skály si místní postavili vlastními silami
Nevšední krajinný hotel Juvet se skládá z malých dřevostaveb chytře začleněných do svažitého terénu. Místní řemeslníci navíc vše postavili sami.
55 kuriozit ze dřeva – neuvěříte, co všechno se z něj dá vyrobit
Dřevo jako prastarý materiál představuje výzvu pro mnohé tvůrce a umělce. Jak se s ním někteří popasovali se můžete podívat v následujícím článku s inspirativními fotografiemi.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: