HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Domovní prohlídka úředníkem jen proto, že mi kouří komín? Češi mnohdy žijí v omylu a neznalosti zákonů

Můj dům, můj hrad? Nedotknutelné vlastnické právo? Ne tak docela. Z definice práv a svobod sice plynou určitá privilegia, ale také základní pravidlo, že svoboda jedince končí tam, kde omezuje svobodu jiného jedince. A právě na tomto základě může dojít k situacím, které jsou pro mnoho lidí takřka nepředstavitelné. Například narušení představ o nedotknutelnosti vlastnického práva, a to ve formě kontrolní návštěvy úředníka, kterého chtě nechtě musíme pustit k sobě domů, aby provedl kontrolu topného systému. Jak je to možné? Jak tomu lze předejít? A co očekávat, že se stane, když nevyhovíme?



i Foto: Jiří R. (se souhlasem)

Přijít může úředník z městského nebo obecního úřadu

Domněnka, že vstoupit na můj pozemek nebo do mé nemovitosti může pouze policie v zvlášť závažných případech, se nezakládá na skutečnosti. Realita je taková, že stejně tak může přijít, mimo jiné, také úředník z městského nebo obecního úřadu. Samozřejmě, taková situace musí být odůvodněná. Má však oporu v zákonech a může tedy legálně nastat. Jak je to ale možné, když k něčemu takovému nedáme svolení? Odpověď se skrývá v definici tzv. veřejného práva.

Neznalost veřejného práva

Občanský zákoník definuje tzv. veřejné právo a staví jej vedle práva soukromého. Současně stanovuje, že vlastník sice může se svým majetkem nakládat, nikoli však tak, aby jím omezoval jiné osoby. Vracíme se tedy na začátek, tedy k již vyřčené definici o svobodě jedince a jejích hranicích. Představa o tom, že uvnitř oploceného území mého pozemku jsem nedotknutelný, je tedy zcela fiktivní. I přesto, že v takovém dojmu stále mnoho lidí žije.

Nevpustíš? Zaplatíš

Situace potenciálních kontrol se týká zejména věci znečišťování ovzduší do takové míry, že obtěžujeme své okolí. Věc je aktuální zejména v zimním období, kdy mnohé domácnosti uvádí do provozu své topné systémy. Mnohdy staré, nevyhovující a bez revizí. Ve chvíli, kdy kouř vycházející z komína zásadním způsobem obtěžuje okolí, dostáváme se do problémů. V případě důvodného podezření z porušení zákona může úředník požádat o vstup do naší nemovitosti, aby provedl kontrolu stacionárního spalovacího zdroje (tedy typicky kotle na dřevo nebo uhlí). V případě, že shledá závadu, může udělit napomenutí nebo pokutu. V případě, že jej nevpustíme, hrozí majiteli na základě zákona o ochraně ovzduší pokuta až do výše 50 tisíc korun. Není to tedy tak, že jednoduše úředníka nepustím a tím to pro mě končí. To je mylná představa lidí, jež si špatně vykládají aktuálně platné zákony. Přehled nejlevnějších kotlů, ve kterých je v tuto chvíli povoleno topit a u nichž se neočekává v dohledné době žádné omezení, naleznete zde.

Různé podmínky, různá pravidla

Zajímavostí je, že posouzení závažnosti situace se řídí nejen objektivně podle množství vypouštěných škodlivin, ale také podle situace v dané oblasti. Jiná toleranční hladina je tedy například v lázních nebo národním parku a jiná je naopak v oblastech, ve kterých je spalování pevných paliv již běžnou normou. Z tohoto hlediska je tedy rozumné vzít v potaz také tento aspekt a lidově řečeno snažit se chovat ohleduplně vůči svým sousedům a okolí.

Problém i když nepřekračuje limity

I v případě, kdy imise naměřené na sousedově pozemku nepřekračují povolené limity, nemusí to nutně znamenat, že je vše v pořádku. Existuje ještě faktor obtěžování imisemi v míře nepřiměřené místním poměrům. A to takovým, které podstatně omezují obvyklé užívání pozemku. I v takové situaci se můžeme vystavovat problémům a situace bude řešena. Podíváme-li se však na věc z druhé strany, nezbývá než uznat, že tento zákonný pohled je vcelku racionální a pochopitelný.

Zločin a trest

Pravděpodobně se nyní ptáte, jak se nedostat do problémů a jaké případně hrozí tresty. Situace je v tomto směru mírně nepřehledná, lze však vyčíst několik základních nosných pravidel. V první řadě jsou definovány dvě formy trestu. A to napomenutí a pokuta. Napomenutí je uděleno v případě méně závažných přestupků. Souběžně s napomenutím je dotyčný informován o výši potenciální pokuty, která by mohla v tomto případě být udělena. V případě opakovaného napomenutí pak samozřejmě může úřad přistoupit k pokutě i v tomto případě. V případě závažných přestupků pak může být pokuta uložena přímo. Její výše pak záleží obvykle na tom, zda provinilcem je fyzická osoba nebo firma.

Kouřím, tedy jsem

Vývoj na poli topných systémů na pevná paliva zažil v posledním roce poměrně zásadní změny. Došlo k zákazu topení v kotlích, které nesplňují alespoň třetí emisní třídu. Jak ukazují statistiky, mnoho lidí si tyto staré kotle zatím stále nevyměnilo a očekávají, co se bude dít. Některá media informují o drakonických pokutách, které za takové provinění padají. Ačkoli tomuto tématu věnujeme velkou pozornost, o žádném udělení pokuty za topení ve starém kotli jsme zatím nedostali žádnou informaci. Můžeme se tedy důvodně domnívat, že k ničemu takovému zatím nedošlo. Pokud takovou situaci znáte ze svého okolí, budeme rádi, když nás budete informovat. Faktem však zůstává, že jednoho dne první pokuta v tomto směru padne. Topení v kotlech první a druhé třídy je jednoduše zakázáno a tolerance ze strany ministerstva pravděpodobně nebude trvat věčně. Tak jako tak ministerstvo ve svých oficiálních vyjádřeních sdělilo, že postup bude mírný a v prvním kole bude domácnosti pouze napomínat, teprve poté přijdou pokuty.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
01.02.2025

Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)

23

Revizi kotlů musí technici hlásit do centrálního systému. Úřady pak snáze odhalí staré zakázané kotle
Čas letí jako voda a s ním se mnoho věcí proměnilo. Tak jako se dříve vše psalo jen na papír a ukládalo do archivů, dnes se většina věcí eviduje v digitální formě. Často centrálně.

Lambda sonda dokáže snížit náklady za vytápění. Kotel si navíc poradí i s méně kvalitním dřevem
Bouřlivý vývoj na poli topných systémů, ať už z pohledu nákladů na topení, nebo toho, co je a není povoleno, ovlivňuje velké množství domácností.

Povinná kontrola se týká nejen kotlů, ale i některých krbů a kamen. Zjistili jsme, které to jsou
Česká legislativa se docela rychle proměňuje a ne každý z nás je právník, aby měl stále vše nastudováno.