HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Lambda sonda dokáže snížit náklady za vytápění. Kotel si navíc poradí i s méně kvalitním dřevem

Bouřlivý vývoj na poli topných systémů, ať už z pohledu nákladů na topení, nebo toho, co je a není povoleno, ovlivňuje velké množství domácností. V této sezóně je asi největší pozornost věnována právě kotlům na dřevo a uhlí, jejichž některé starší verze již nesmí být používány. Jak se však ukazuje, tento topný systém má dost možná své nejlepší období ještě před sebou. Pro získání vyšší efektivity, nižších emisí a celkové finanční úspory nákladů stačí poměrně jednoduchá součástka, kterou známe již z automobilového průmyslu.



VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jiří R. (se souhlasem)

Stará dobrá Felicie

Koho z nás minulo fenomenální vozidlo od českého výrobce. Škoda Felicia, jeden z posledních vozů na trhu, které ještě nebyly prošpikovány elektronikou. Kdo Felicií jezdil, dost možná už ví, co je to tzv. lambda sonda a k čemu slouží. Tato součástka totiž mívala v případě tohoto vozu poměrně vysokou poruchovost. Uteklo pár desítek let a dnes jsou již auta řešena stavěna na jiných technologických platformách. Součástka jménem lambda sonda si však našla své mimořádně zajímavé využití v úplně jiném oboru. V kotlech na dřevo.

Součástka, která šetří peníze

Smysl fungování lambda sondy je poměrně jednoduchý. Součástka měří koncentraci kyslíku obsažených ve spalinách. V případě automobilových spalovacích motorů sloužila pro získání ideálního poměru zápalné směsi. V případě využití v kotli na pevná paliva pak může zajistit velmi podobnou službu (cenový přehled kotlů s integrovanou lambda sondou najdete zde). Podstatou správného spalování totiž není nic jiného, než optimální množství kyslíku přítomné v komoře, kde spalování probíhá. V našem případě v topeništi.

Jednoduchý princip s velkými výsledky

Princip využití lambda sondy v kotli je tedy velmi jednoduchý. Sonda měří koncentraci kyslíku ve spalinách a podle toho dokáže posoudit, zda spalování probíhá optimálním způsobem. Optimální způsob je pak takový, při kterém vznikají co nejnižší emise a dochází k nejlepšímu poměru využití paliva a získaného tepla. V případě, že se nám tedy povede takového optima dosáhnout, značným způsobem snížíme potřebu množství paliva, které musíme za sezónu spálit. Tím dojde nejen k úspoře peněz za dané palivo, ale i času, který musíme věnovat přikládání do kotle. Množství vzduchu připuštěného do topeniště je totiž odjakživa alchymií, se kterou si umí poradit jen zkušení topiči. Dnes to za nás dokáže vyřešit tato poměrně jednoduchá součástka.

Různé druhy dřeva a různá vlhkost

Velmi zajímavou přidanou hodnotou využití lambda sondy v kotli je pak schopnost reagovat na typ a kvalitu dřeva. V případě, že se jedná o dřevo nižší kvality nebo dřevo mírně navlhlé, díky úpravě množství vstupujícího kyslíku je možné provést nejprve vysušení třeba a pak teprve jeho plnohodnotného hoření. Uvolní se méně emisí a získáme více tepelné energie ze stejného množství paliva. Díky dobře fungující lambda sondě, která ovládá systém přívodu vzduchu si tedy kotel dokáže sám analyzovat stav a kvalitu paliva a podle toho se přizpůsobit tak, aby dosáhl maximální efektivity. Zní to skoro jako zázrak, přitom je tato technologie velice jednoduchá a v podstatě i celkem levná. A funguje až nečekaně dobře.

Instalace lambda sondy svépomocí

Zapojení lambda sondy do kotle je zcela jistě možné provést i svépomocí vytvořením jednoduchého systému snímače a větráku, který kontroluje množství vstupujícího vzduchu. Na internetu je možno dohledat několik zdařených instalací kutilů, kteří si sondu sami do kotle nainstalovali a obecně zmiňují velmi dobré výsledky. Problém v tomto případě je pak spíše se správným odladěním chování systému propojení lambda sondy a vstupu vzduchu. To je běh na trochu delší trať, zkoušení a nastavování tak, abychom dokázali najít správná optima z hlediska emisí a výkonu kotle. Tuto práci však za nás v dnešní době obvykle udělá už sám výrobce kotlů, jelikož mnoho moderních kotlů s nízkými emisemi již mají lambda sondu instalovánu v základní výbavě. Při volbě nového kotle je proto vhodné se doptat, zda je v něm již lambda sonda instalována a pokud není, poohlédnout se raději po jiné variantě.

Kotel, který mi nezakážou?

Velmi důležitou podstatou kotlů s lambda sondou je i jejich schopnost dosahovat nízké emise. Jedná se sice o takovou třešničku na dortu, která ale zároveň zajistí, že takový kotel splní přísné nároky na legislativu a jinými slovy že nám v dohledné době nehrozí, že by nám mohlo být zakázáno v něm topit. Využití dřeva pro vytápění domácností je způsob, který, jak se zatím zdá, má poměrně dobrou budoucnost. Na emise, tedy na splodiny, které jdou z komína, však bude pravděpodobně kladen stále větší důraz.

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
03.01.2025

Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)

2

Zakázaný starý kotel jde často zachránit. Přestavba na povolený přijde na necelých 15 tisíc
Máte ještě pořád starý kotel první nebo druhé třídy? Jistě víte, že topit v takovém kotli je od září zakázáno a časem se začnou rozdávat pokuty.

Ringelmannova metoda pomáhá obcím odhalit zakázané kotle. Majitelům hrozí pokuta
Existuje hned několik způsobů, jak mohou obce používání starých kotlů odhalit. Mezi ně patří i Ringelmannova metoda.