HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Povinná kontrola se týká nejen kotlů, ale i některých krbů a kamen. Zjistili jsme, které to jsou

Česká legislativa se docela rychle proměňuje a ne každý z nás je právník, aby měl stále vše nastudováno. Snadno se tak stane, že jsme vystaveni nějaké povinnosti, o které ani nevím. Málokdo ale stojíme o to, abychom se o chybě, kterou děláme, dozvěděli až formou pokuty. Pokud doma využíváme krb, kamna nebo kotel na dřevo, je velmi pravděpodobné, že se na nás vztahuje povinnost pravidelných kontrol takového zařízení. Ve kterých případech to je a co nám hrozí, pokud tuto povinnost nesplníme?



VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jiří R. (se souhlasem)

Nejen kotle, ale i krby a kamna

S ohledem na často diskutovaný zákaz starých kotlů, který vstoupil v platnost minulý rok se mnoho lidí chybě domnívá, že pokud se jedná o krby a kamna, žádné povinnosti zde nemáme. Jak se ale ukazuje, není tomu tak docela. Zákon hovoří jasně a v povinnosti provedení kontrol takového zařízení zařazuje také některé krby a kamna. Parametry, podle kterých se rozhoduje, zda povinnost kontroly máme nebo ne, jsou obsaženy v trochu něčem jiném.

Pokuta i 20 tisíc korun

Kontrolu topného zařízení může v případě pochyb provést úředník z městského nebo obecního úřadu a v případě shledání pochybení má možnost udělit pokutu až do výše 20 tisíc korun. Do jaké míry dochází v praxi k udělování takových pokut je diskutabilní. Rozumný úředník totiž v první řadě majitele topného systému upozorní a teprve poté přistoupí k přísnějším krokům. Tak jako tak, možnost udělit pokutu zde v každém případě je, proto nedoporučujeme brát situaci na lehkou váhu.

Může se týkat mnoha domácností

K tomu, aby byla kamna, kotel nebo krb vystavena povinnosti pravidelné kontroly, musí být splněna některá pravidla. Jinými slovy, pokud vaše topné zařízení splňuje uvedená kritéria, musí být pravidelně kontrolováno, jinak hrozí pokuta. V první řadě se jedná o topný systém na pevné palivo. To je vzhledem k tomu, že hovoříme o krbech, kamnech a kotlích, vcelku logické. Méně známé je pak ale druhé pravidlo a to takové, že náš topný systém se musí nacházet ve škále příkonu na úrovni od deseti do tří set kilowattů. Pokud máte příkon přesně na této hranici, pak vězte, že se to týká všech zařízení nejen v této škále ale i včetně těchto mezních hodnot. Třetí pravidlo, které musí být splněno je připojení takového zařízení na teplovodní soustavu ústředního vytápění.

Jak zjistím, jaký mám tepelný příkon?

Možná si právě v tuto chvíli kladete otázku, jak zjistit jeden z uvedených parametrů. Ministerstvo v tomto směru doporučuje postupovat vcelku jasně. V první řadě by měly jít tyto parametry zjistit na internetových stránkách výrobce, kde je možno stáhnout technickou dokumentaci k danému zařízení. Pokud je nenajdeme, nabízí se možnost kontaktovat výrobce a zeptat se jej. Jako třetí možnost je pak provedení výpočtu pomocí rovníce kdy příkon (kW) = výkon (kW) / účinnost (%) * 100.

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
17.01.2025

Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)
Zdroj: MZP

0

Tepelné čerpadlo nebo kamna? Ani jedno. Češi nejčastěji topí úplně jinak
U českých domácností vítězí plynový kotel. A to i přesto, že má mnoho lidí obavy ohledně jeho možného zákazu i budoucích cen plynu.