HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

„Češi už jsou na to připravení,“ říká Michal. S Karlem prozradili strategii, jak si mohou lidé snadno vydělat peníze

Když se řekne pasivní příjem, mnoha lidem se vybaví myšlenka, že „nemusí nic dělat a peníze jim budou samy přicházet na účet“. I když to takhle jednoduché není, a to obzvláště ze startu, spousta Čechů už se výzvy chopila. Mezi nimi jsou i Michal s Karlem, šikovní lidé se zkušenostmi na rozdávání. Zjistili, že mohou nabídnout placenou službu až 50 % Čechů a nejsou jediní. S glampingem začíná koketovat spoustu lidí, ovšem mnoho z nich brzy pohoří, neboť nezají základní pravidlo.


Domek v lese u CHKO Český ráj
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Michal R. (se souhlasem)

Cesta k finanční svobodě

Investicí 1,5 mil. korun si zajistili dlouholetý pasivní příjem. „50 % Čechů každoročně vyrazí na dovolenou někam do přírody, turismus v Česku je tak přes 300 miliard Kč,“ popisuje Michal, majitel glampingu. Spolu s Karlem vybudovali poměrně velký projekt, na který jsou dnes oba hrdí. Michal se zabývá hlavně financováním, designem a koordinací projektu, zatímco Karel se stará o samotnou výstavbu, společně se svým tátou. Tvoří tak skvělý tým a na výsledek jejich práce se můžete podívat ve fotogalerii.

Michale, proč jste se pustili do takového projektu?

Jsem majitelem úspěšné firmy, pracuji hodně na počítači s čísly a daty. A protože jsem původem z vesnice, hrozně moc mi chybělo pracovat na něčem fyzickém, nejlépe v přírodě. Chtěl jsem si postavit nějaký domek sám pro sebe, ale nakonec se z toho stal úspěšný byznys. 

Jak dlouho to celé trvalo? Od první myšlenky po dokončení realizace

Zhruba 1 rok.

Dnes je to v Česku běžné, ale nebývalo tomu tak. Jak reagovalo vaše okolí, když jste s tímto projektem začínal?

Mám štěstí, že mám kolem sebe hromadu podnikavých, skvělých kamarádů, kteří mi s projektem dokonce i pomáhali. Každopádně širší okolí se na to dívalo tak, jako kdybych se zbláznil.

Co vás přesvědčilo, že tento koncept bude v Česku fungovat?

Udělal jsem si průzkum, který napovídal, že český trh je na něco takového připravený. Když jsem začínal s výstavbou, první glampingy už úspěšně fungovaly. 50 % Čechů každoročně vyrazí na dovolenou někam do přírody, turismus v Česku přesahuje 300 miliard Kč a zhruba 70% z toho tvoří hotely. Vnímal jsem to tedy jako velkou příležitost.

Jaký je nejdůležitější aspekt, který se nevyplatí podcenit?

Řekl bych, že výběr místa. To jsme vybírali tak, aby bylo v krásné a romantické lokalitě. A Karlem chceme, aby domky vždy stály v krásné přírodě a okolo měly množství turistických míst. Vybíráme tedy nám známá místa, která jsou zároveň turisticky populární. Kromě toho musí mít takovou tu správnou atmosféru, musíte se tam cítit dobře, jako v pohádce.

Jak vypadalo toto místo předtím, než jste začali s realizací?

Snažíme se vždy co možná nejvíc zachovat přírodu takovou, jaká je. Každopádně i tak jsme tady strávili přes dva měsíce jen úpravou podloží a vyčištěním náletů. Plus samotné doladění pozemku ve smyslu napojení elektřiny, vody a odpadu.

Narazili jste na nějaké problémy při úpravách pozemku?

Ano, chvílemi to bylo velmi zajímavé. Například přímo pod pozemkem vedl elektrický drát, který napájí místní vodárnu, ale nikde neexistoval přesný plánek toho, kudy drát vede. Museli jsme být tedy opravdu hodně opatrní, ale samozřejmě jsme na něj narazili. Naštěstí jsme si ho všimli zavčas a nic se s ním nestalo. Ale zapotili jsme se. Jinak výzev bylo opravdu mnoho. Karel se svým tátou se museli s pomocí známých stát profíky na zateplování dřevostaveb, chránění před vlhkostí a mnoho dalších oblastí.

Z jakého materiálu je nosná konstrukce domku?

Z CLT panelů. Domek zaujímá zhruba 20 metrů čtverečních.

A jak máte vyřešený systém vytápění?

Momentálně elektrický přímotop, ale do budoucna plánujeme postavit domky s podlahovým topením, které zabrání kondenzaci vody.

Na co nejhoršího by se měli lidé zaměřit, kdyby se plánovali pustit do podobného projektu? Co bylo nejnáročnější?

Technické řešení, legislativa, financování atd. Všechny problémy se nám naštěstí podařilo překonat. Legislativa je opravdu náročná – každý stavební úřad vám řekne trochu něco jiného. Do stavby domku šlo opravdu stovky hodin učení se nových věcí, technologií a správných postupů. Ale stálo to za to. Určitě chceme stavět další domky, naším cílem je každý rok postavit 2–3 stavby. Vždy se díváme na to, abychom byli v souladu s legislativou a nenarušovali, ba naopak podporovali, okolní krajinu.

Na kolik vás celý projekt přibližně vyšel?

Zhruba 1,5 milionu Kč. Bylo to zhruba o půl milionu více, než jsme původně mysleli.

A myslíte si, že by bylo možné postavit takový domek levněji?

Myslím si, že ne. Chceme vše stavět maximálně komfortní a kvalitní. Levnější bychom to mohli udělat jedině v případě, pokud bychom brali levnější materiály, ale v tom nechceme dělat kompromisy. Chceme, aby nám naše domky vydržely desítky let.

Váš domek je tedy určen k celoročnímu bydlení?

Ano, uvnitř je koupelna i kuchyně a opravdu vše, co potřebujete k celoročnímu bydlení. Určitě si myslím, že je to skvělá varianta pro páry či malé rodiny.

Kdybyste byli opět na začátku, bylo by něco, co byste udělali jinak?

To je dobrá otázka. Určitě máme hromadu věcí, které jsme se naučili a vylepšujeme je. Například nyní děláme zvednutou postel, aby chata mohla pod postelí dýchat. Řešíme podlahové vytápění pro větší komfort a hodně jsme vylepšili i design chatky. 

Co byste na závěr poradil lidem, kteří přemýšlí o podobném projektu, ale váhají?

Glamping určitě není jednoduchý pasivní příjem, jak si spoustu lidí myslí. Také není jednoduché mít stavbu kompletně vybookovanou za vysokou cenu – jde do toho opravdu hromada práce. Není ani jednoduché najít spolehlivé paní na úklid, správu domků a tak podobně. Jestli do toho půjdete, zkuste tohle vše promyslet. Každopádně na konci té hromady práce je krásný projekt, na který jsme konkrétně my opravdu pyšní.

Michale, díky za rozhovor.

Také děkuji.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
25.04.2025

Photocredit: Michal R. (se souhlasem)
Zdroj: Rozhovor s majitelem dřevostavby

0

Umělá inteligence: Absolutní revoluce v bydlení vám ušetří čas i peníze
Revoluce v podobě umělé inteligence: Seznamte se s virtuálním asistentem odpovídajícím na stavební otázky a generujícím užitečné obrázky.

Petr se Zuzkou našli cestu jak vyzrát nad inflací. Podělili se o svou zkušenost
V bazaru koupili rezavý podvozek. Luxusní mobilní dům na něm stál do 4 měsíců. Podívejte se na výsledek ve fotoreportáži.

Vyzkoušejte si malometrážní bydlení na vlastní kůži. V čem je natolik unikátní?
Veletrh Mobitex se společně se Stavebním veletrhem Brno, veletrhem Dřevo a stavby, Festivalem architektury a výstavou Tiny Houses na brněnském výstavišti uskuteční od 2. do 4. března. Získejte vstupenku zdarma.

Bydlení na stáří může mít úroveň. V soutěži o nejlepší dřevostavbu uspěl nový domov důchodců
Čeští studenti se pustili do návrhů úžasných dřevostaveb nejen pro seniory a ty nejlepší projekty si můžete prohlédnout právě zde.

„Dovezli jsme si z Ameriky náš 3,5tunový suvenýr.“ Markéta a Sebastián přestavěli školní autobus na útulný tiny house s výhledem na Beskydy
Někdo si z cest doveze magnetku nebo přívěsek na klíče, jiný zase 3,5tunového miláčka. Markéta a Sebastián se rozhodli přestavět americký školní autobus na útulný tiny house zasazený do malebné české přírody.

Helena Vondráčkova má velké škody na svém majetku. Přišla se vzkazem pro všechny kapitány
V exkluzivním rozhovoru se Helena Vondráčková zmínila o následcích lhostejného jednání kapitánů některých plavidel i o statisícových škodách na jejich společném majetku.

Dostupné bydlení, výstava tiny housů nebo odborné poradenství. Stavební veletrh Brno startuje už příští týden
V příštím týdnu se brněnské výstaviště stane centrem nejnovějších trendů a inovací ve stavebnictví. Stavební veletrh Brno a Festival architektury se uskuteční společně s veletrhy Dřevostavby Brno a Mobitex ve dnech 26.–29. března 2025.

Převoz vrtulníkem do nemocnice ho nezastavil. Marek i přesto dokázal postavit své rodině vysněný dům
Průběh výstavby se neobešel bez pádů a to doslova. V exkluzivním rozhovoru nám sám Marek popsal, jak se vlezli do 3,5 mil. korun a proč musely zasahovat záchranné složky s vrtulníkem.