Na Lipně si postavili moderní útočiště. „Domek stojí na pastvinách, takže tu klidně můžete běhat nazí,“ říká Honza
Byl jedním z průkopníků off grid bydlení v České republice, přičemž si veškeré nápady přivezl z dovolené na Islandu. Za zhruba rok a půl se mu podařilo vybudovat místo, kde mohou, jak sám říká, chodit nazí a svobodní. „Na prostoru 6 x 3 metry můžou plnohodnotně a komfortně žít dva lidé. Abyste takové bydlení vybudovali, potřebujete částku pohybující se mezi 2–3 miliony,“ podotýká v rozhovoru. Fotografie a zajímavé informace o jeho domku najdete níže.

Honzo, jak se zrodila myšlenka, postavit si nový domek?
Už to bude nějaká doba. První krásné domky jsem viděl na Islandu, kam jsem před nějakou dobou odjel. Viděl jsem tam, jak lidé pozorují polární záři a nekonečné výhledy do krajiny v prosklených ložnicích uprostřed divoké přírody. To mě uchvátilo. Když jsem se pak vrátil do Česka, rozhodl jsem se, že si v jižních Čechách postavím něco podobného. Konkrétně jsem zamířil na Lipno, kde to mám moc rád.
Co se stalo vaší inspirací při návrhu a stavbě domku? Bylo to cestování, potřeba minimalistického bydlení, nebo něco jiného?
Asi cestování a potřeba minimalistického bydlení. S rodinou také provozujeme zemědělství a stavba domku mi přišla jako ideální spojení. Na začátku mi nikdo od nás moc nevěřil, že by to mohlo fungovat. Nejdříve jsem tedy postavil první domek, kam jsem jezdil s rodinou a postupně si ho vyzkoušel téměř každý člen naší farmy. Poté jsem postavil další domky a ty jsme začali pronajímat, fungovalo to velmi dobře a stále funguje.
S výstavbou jste tedy neměl zkušenosti?
Téměř žádné. Přemýšlel jsem, že bych koupil prefabrikát a obešel bych tak výstavbu, ale na trhu jsem nenašel žádný, který by byl 100% off grid (bez připojení k veřejným sítím) a zároveň by se mi líbil po designové a uživatelské stránce. Vytvořil jsem si tedy vlastní návrh.
A jak na tento nápad reagovala vaše rodina?
Byli spíše nedůvěřivý a negativní. Někdo mi dokonce říkal, že jsem úplný blázen.
Domek tedy stojí na vaší farmě, je to tak?
Ano, stojí přímo na našich pastvinách, kde paseme dobytek. I z toho důvodu jsme se při návrhu chtěli držet jednoduchosti (jak se říká, v jednoduchosti je krása). Šlo nám hlavně o ekologii. Cena byla v té době, před 3–4 roky, celkem příznivá, dnes už by nás vyšla realizace výrazně dráž (výběr nejprodávanějších koupacích sudů si můžete prohlédnout např. zde. – pozn. redakce).
Jaké izolační materiály jste použili?
Použili jsme PUR panely, v ostatních celodřevěných domkách pak minerální vatu. Často pobýváme uvnitř i během zimy. Konkrétně tuto zimu bylo v největších mrazech -15 °C a my byli uvnitř v krásném teple.
A jaký způsob vytápění jste zvolili?
Používáme plynové topení s termostatem, opět kvůli jednoduchosti. Zároveň nám ohřívá i teplou vodu v bojleru.
Dokázal byste říct, kolik přibližně stojí provoz v zimě a v létě?
Přesnou částku nejsem schopen říct, nicméně provoz v zimě je výrazně dražší. Odhadem jsou náklady oproti letnímu provozu až o 50 % vyšší.
Zmiňoval jste off grid řešení domku. Mohl byste ho prosím popsat?
Určitě. V domku používáme solární panely a bateriové úložiště, dále chytré spalovací toalety a perlátory. Máme zde také sběr dešťové vody a osmotické čištění.
Perlátor stojí pár korun, ale ušetřit s ním můžete i tisíce korun za rok
Na kolik celý projekt vyšel? Myslíte, že by bylo možné postavit ho levněji?
Pokud by chtěl někdo realizovat stejný projekt, měl by si připravit tak 2–3 miliony korun. Jde o to, že spousta lidí při plánování realizace zapomíná na kvalitní místo, které není snadné najít. A nemyslím si, že by bylo možné domek zrealizovat levněji. Ceny materiálů a práce šli od té doby celkem výrazně nahoru.
Doporučil byste lidem celoroční bydlení v takovém malém domku?
Ano, určitě doporučil. Určitě už to není výrazně levnější záležitost, jak se může zdát, ale stále je to levnější. A největší výhodou je, že si celý svůj domov můžete sbalit a přestěhovat ho jinam. Což dává výhodu tomu, že si například pozemek nemusíte kupovat, ale jen si ho pronajmout.
Máte v plánu domek ještě nějak vylepšovat?
Možná uděláme pár drobných vylepšení, ale spíše se zaměříme na stavbu dalších domků, které bychom mohli pronajímat.
Co byste poradili lidem, kteří uvažují o stavbě menšího domku na kolech?
Ať nepřemýšlí zbytečně dlouho. Je to výborná, rychlá a zatím stále o něco levnější varianta bydlení. Dříve většina výrobců měla prázdné výrobní kapacity a nadbíhali vám. Dnes většina z nich má výrobní kapacitu zaplněnou na několik měsíců dopředu. Vím, že se v mém okolí už plánuje developerský projekt z modulového bydlení. A levnější už to nebude.
Honzo, díky za rozhovor o vašem domku na Lipně.
Není za co, děkuji za příležitost.
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který probíhá 23. – 25. května 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
08.03.2025
Photocredit: Se souhlasem majitelů

Výhled z domu v Jizerkách je legální extází. Tom a Kuba stvořili božské místo za 1,5 mil
Přátelská dvojka, Tomáš s Kubou, vložili 1,5 milionu do nového projektu. Nevěděli přitom, jak to celé dopadne. Ani jeden nebyl se stavbou tiny housu zkušený.

Marek postavil jeden z prvních kontejnerových domů v Česku. Stavba vyšla na 790 tisíc
Ze starých lodních kontejnerů si postavil jeden z prvních tiny housů v Česku. Co na něj říkáte?

Vyzkoušejte si malometrážní bydlení na vlastní kůži. V čem je natolik unikátní?
Veletrh Mobitex se společně se Stavebním veletrhem Brno, veletrhem Dřevo a stavby, Festivalem architektury a výstavou Tiny Houses na brněnském výstavišti uskuteční od 2. do 4. března. Získejte vstupenku zdarma.

Moderátor Pepa Libický znovu boduje. Navštívili jsme jeho tiny house u Staré Huti
Navštívili jsme s redakcí domek Pepy Libického, který přestavěl ze starého kurníku. Využijte jedinečné příležitosti nakouknout k Pepovi domů.

Hokejisté přestavěli maringotku za 90 tisíc. Při stěhování je zachránil 88letý důchodce
Mladí hokejisté Ondra a David si svépomocí postavili tiny house z maringotky. Jak probíhal přesun domu z Jihlavy až pod Brdy?

Úřad zakázal novomanželům zastavět víc než 10 m2. S výzvou si přesto poradili
„Maximálně 10 m2 zastavěné plochy na pozemku,“ slyšeli novomanželé, když si chtěli postavit bydlení snů. Nyní bydlí v tiny housu s terasou.

Tiny houses jako rychlá a cenově dostupná cesta k bydlení
Modulární malometrážní bydlení je pro Čechy velmi aktuální téma. Nový stavební zákon počítá se zvýšením maximální výměry drobné stavby ze současných 25 m2 až na 40 m2 zastavěné plochy.

„Dovezli jsme si z Ameriky náš 3,5tunový suvenýr.“ Markéta a Sebastián přestavěli školní autobus na útulný tiny house s výhledem na Beskydy
Někdo si z cest doveze magnetku nebo přívěsek na klíče, jiný zase 3,5tunového miláčka. Markéta a Sebastián se rozhodli přestavět americký školní autobus na útulný tiny house zasazený do malebné české přírody.

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: