Chodící stromy: Divoká teorie není fikcí. Jak to dokážou?
O tom, zda tropické stromy z Ekvádoru skutečně umí chodit, se odborníci přou posledních padesát let. Místní domorodci mají jasno: když nedáváte chvilku pozor, může celý háj takových stromů odejít na lepší místo. Pojďte s námi přijít této stromové záhadě na kloub.
Slyšeli jste někdy o chodících stromech? Odpověď může znít: „Ano, samozřejmě.“. Tedy nejspíš jen pokud jste nadšení čtenáři díla J. R. R. Tolkiena, autora fantasy trilogie Pán prstenů. Tam totiž hrají živé stromy, entové, podstatnou roli. Napadlo vás ale někdy, že by tato naivní literární fikce mohla mít živoucí předlohu v reálném světě? V pralesích Jižní Ameriky se totiž stromy skutečně umí pohybovat. Prohlédněte si je v naší fotogalerii.
Fotogalerie:
Za chodícími stromy cestujte letadlem, autem, lodí a pěšky
Pokud tento zázrak přírody chcete spatřit na vlastní oči, vezměte si raději delší dovolenou z práce. Výchozím bodem vaší cesty totiž bude ekvádorské hlavní město Quito. A odtud? Stačí zamířit sto kilometrů na jihovýchod, ke vstupní bráně biosférické rezervace Sumaco. Následuje tříhodinový trek džunglí k přístavišti, přibližně patnáct hodin strávených na domorodé piroze, a pak už jste v cíli. Díváte se na zdánlivě obyčejné stromy, které dokáží něco neuvěřitelného.
Strom, který se vznáší nad zemí
V hustém bažinatém podrostu ekvádorského pralesa je poznáte snadno. Jejich nápadný dvacetimetrový kmen se nad zemí větví do desítek tenkých kořenových výběžků. Na pohled se tedy nedrží pevně v zemi, ale svou vahou jakoby stojí na malých chůdách. A to je vlastně podstatou celého zázraku. Tím, jak masa kmene tlačí na nadzemní kořenový systém, dochází k naklánění celého stromu do strany. Tento efekt pak ještě umocňuje půdní eroze.
Boj o ztracenou rovnováhu
Palma ale postupně vyrovnává svůj postoj do kolmé roviny tím, že produkuje další podpůrné kořeny. Není to ale z hodiny na hodinu. Právě teď přichází ta divácky nevděčná a časově náročná fáze: chodící tropické palmy Socratea exorrhiza totiž nikam nespěchají. Přesto za jeden jediný rok urazí pomalými přísuny a spouštěním nových kořenů až dvacet metrů. I to je ale v rostlinné říši něco absolutně nebývalého.
Bodleymu utekly stromy!
Přírodovědci slyšeli historku o chodících stromech od zdejších domorodců mnohokrát, ale nikdy jí nepřikládali valný význam. V džungli se totiž povídá ledacos fantastického. Poprvé ve vážném duchu na tento fenomén upozornil v roce 1980 tropický ekolog John H. Bodley. Pro svůj výzkum měl totiž zmapovanou a dokonale zakreslenou část pralesa, ve které se zmíněné palmy nacházely. A když se na totéž místo vrátil za rok, zjistil, že se mu stromy záhadně přeskupily.
Po praktické stránce to přitom nedávalo smysl. Bylo zřejmé, že na nedotčené lokalitě nedošlo ke kácení, počet zakreslených stromů v jeho plánech dokonale seděl. Jejich umístění ale bylo dočista jiné. Palmy Socratea se prostě v průběhu dvanácti měsíců přesunuly tam, kde jejich listy měly více světla. Bodleymu se tehdy kolegové nehezky vysmáli.
Dřeviny se umí natáčet, proč by neměly chodit?
Kolem chodících stromů pak probíhala mezi badateli dlouhá diskuze. S postupem času ale pro divokou teorii přibývalo teoretických důkazů. Posunutí těžiště stromu a nachýlení koruny ve směru dopadajícího světla můžeme totiž pozorovat u všech dřevin na světě. Každý strom tak bojuje o dostatečný přísun energie. A v podmínkách tropických lesů jsou takové změny patřičně akcelerovány.
Nakloněná palma, která se dodatečně fixuje svou rovnovážnou polohu novými kořeny, tak skutečně „chodit“ může. Pokud ale chcete tento zázrak vidět na vlastní oči, musíte být trpěliví. Z optimálních míst s dostatkem vláhy i osvětlení totiž palma na cestu nevyrazí, a jen „přešlapuje“ na místě. Teprve, když se v její těsné blízkosti otevře příhodné prostranství, třeba po pádu jiného stromu, může palma zvolna zamířit k otevřené světlině.
Zajímá vás více ze světa dřeva a dřevin? Pak si pročtěte další články v této sekci.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Radomír Dohnal
Vydáno dne:
05.07.2018
Photocredit: Pixabay
Nejstarší, nejvyšší, nejširší a největší stromy světa
Který ze stromů je na světě nejstarší, nejvyšší, nejširší a největší?
Které dřevo je nejlepší?
Které dřevo je nejtěžší, nejpevnější, nejlehčí nebo nejvíce trvanlivé?
Citáty a přísloví o stromech
K oslavě Mezinárodního dne stromů jsme pro vás vybrali několik moudrých slov, která inspirují, nerezaví a někdy pobaví, nebo poučí.
Jen tak si vylézt na strom a důvody, proč to udělat dnes a zítra zase
Lezli jste jako děti po stromech? Určitě! V článku najdete důvody, proč to udělat znovu.
Sekery: Návod pro jejich výběr
Jít koupit sekeru je zdánlivě jednoduchý úkol. Z výběru sekery v obchodě ale můžete mít zamotanou hlavu. Naštěstí jsme tu my a poradíme vám.
Lze rozeznat dřevo z nelegální těžby? Pomocí DNA stromů
Vědci umí zjistit původ stromů dovážených z deštných pralesů, a pomáhají tak usvědčit nelegální těžaře. Tím zabraňují masivnímu kácení pralesa a chrání mimo jiné naše ovzduší. Jaká je situace v českém lese?
Zelená čínská zeď: Proč největší zalesňovací projekt v historii nefunguje?
V Číně je třeba zastavit rostoucí poušť. Proč zalesňovací pokusy čínských soudruhů selhávají?
V amerických městech se ročně pokácí 36 milionů stromů. Je to problém?
Stromy zásadním způsobem zvyšují kvalitu života ve městech. Američané si to ale zatím moc neuvědomují. Kde se kácí nejvíc a kde to bude opravdu bolet?
Záhada indiánské metropole: pueblo je postaveno ze dřeva, které v poušti nikde neroste
Uprostřed pouště stromy nerostou. Tak odkud sháněli Pueblané materiál na stavbu svého obřího města?
Mimořádná stavba z recyklovaného dřeva a kamene připomíná procházku džunglí
Vietnamský dóm S-Space je vystavěný z bambusové střechy, vertikální zeleně a hrubých kamnených stěn. Připomíná procházku džunglí, kterou tu bohužel zničila nelegální těžba. Podívejte se na stavbu, která nám předává důležité poselství.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: