Lze rozeznat dřevo z nelegální těžby? Pomocí DNA stromů
Mezinárodní obchod se dřevem je vedle prostituce, drog a zbraní jedním z nejvýnosnějších ilegálních trhů na světě. Velká část celosvětově vytěženého dřeva pochází z nelegální těžby, která kácí deštné pralesy, hlavního producenta kyslíku, který dýcháme. V článku se dozvíte, jak probíhá určování původu dřeva podle DNA a podle čeho rozeznáte legální dřevo i z českého lesa.
Mezi zločince na černém trhu se dřevem bychom mohli zařadit nejen strýce, který jde uříznout do přilehlého lesa vánoční stromeček, ale také nadnárodní sítě těžařů a dodavatelů stovek tun vzácného dřeva z ohrožených deštných pralesů. A byznys se nezastaví před ničím – chybné označování stromů i zásilek, nelegální povolení, úplatky a mnohdy i ozbrojené konflikty. A to je teprve začátek.
Dřevařští kriminalisté
Na rozdíl od vyšetřovatelů, které známe z televizních kriminálek, jsou tito dřevařští detektivové placeni za to, aby hledali důkazy o nelegálně vytěženém dřevě. A vědci jim v posledních letech jdou přímo do rány. Objevili DNA dřeva, což napomáhá snaze vyhledávat a zabraňovat nezákonné těžbě vzácných dřevin.
Jak to probíhá? Kriminalisté z dřevařského oddělení vezmou vzorky dřeva do laboratoře, kde je podrobní DNA testům, díky nimiž dokáží nejen s přesností určit druh a poddruh stromu, z něhož dřevo pochází, ale také oblast, ve které bylo vytěženo. A právě to se zdá být největším pokladem. Při usvědčování nelegálních těžařů a zkorumpovaných úředníků tak drží před soudy nezlomný důkaz o jejich protizákonném jednání.
Proč zastavit nelegální těžbu
Nelegální těžba dřeva se může zdát jako vlastně nepříliš problémová záležitost několika málo těžařů a majitelů lesa. Opak je ale pravdou. Bránění nelegální těžbě by měla být zodpovědnost každého z nás.
Z ekonomického hlediska vede nelegální těžba ke ztrátě příjmů u lidí, kteří si dali tu práci a o les se starali, případně jej vlastní. Z pohledu ochrany přírody jde o zásadní problém s velkým úbytkem lesů (zvláště těch nejcennějších – deštných pralesů), změnami klimatu a ztrátou biologické rozmanitosti. Ve smyslu společenského soužití a míru bývá nezákonná těžba často spojena s vymíráním domorodých komunit a nezřídka také s ozbrojenými konflikty na územích, kde je nelegální těžba probíhá.
V neposlední řadě je řeč o milionech dolarů, které tečou nezákonnými obchody s dřevem do kapes zkorumpovaným úředníkům, dělníkům a bohužel často i vysoce postaveným vývozcům dřeva.
Objevení DNA dřeva
Doposud byla jednou z klíčových překážek pro odhalování nelegální těžby identifikace dřevin. Mnohé dřeviny totiž vypadají podobně a s jistotou udat, o jaký strom se jedná, nebývá jednoduché. Mezi těžaři se totiž rozmohl fenomén označovat pokácené dřevo jako jinou, legálně transportovatelnou dřevinu, a tudíž se vyhnout celním problémům. O zamlčování pravého původu dřeva nemluvě.
Analýza dřeva založená na DNA má velký potenciál právě v této oblasti. Nejdříve je stanoven tzv. DNA čárový kód. Stejně jako u lidí je druhově specifický, a tak je možné určit, z jakého stromu dřevo pochází. Pašeráci tak nemohou vydávat kus dřeva za jinou dřevinu, a vyhnout se tak mezinárodním zákonům o ochraně některých z nich.
Druhým krokem je pak určení tzv. DNA otisku, u kterého můžeme pozorovat 14 specifických úseků dědičné informace, ve kterých se části DNA zopakují. Díky těmto otiskům tak můžeme zjistit také velmi podrobnou lokaci, ze které dřevo pochází. Z výsledků DNA analýzy je nám pak jasné, s jakou dřevinou a odkud máme tu čest.
Situace v Česku
Přestože u nás se zdá být situace nesrovnatelně lepší oproti tropickým oblastem Afriky, také nemáme příliš důvodů jásat. Nezákonná těžba je v České republice čím dál rozšířenější. Průměrně je u nás v posledních letech ilegálně vykáceno 15 000 metrů kubického dřeva ročně! Pokuty České inspekce životního prostředí (ČIŽP) sice rostou úměrně rozšiřujícímu se fenoménu, přesto nezaměstnávají nelegální těžaře natolik, aby jim v kácení zabránily.
Při nákupu dřeva či dřevěných výrobků můžeme jako zákazníci požadovat doklad o tom, odkud a za jakých podmínek bylo dřevo vytěženo a zda těžba podléhala platným zákonným opatřením. Při podezření na dovoz nelegálně vytěženého dřeva je možné se obrátit na Českou obchodní inspekci.
Jak poznám dobré dřevo?
K mezinárodním certifikačním licencím, zaručujícím kvalitní dřevo můžeme zařadit FSC označení, PEFC certifikaci a nově také EUTR. Kdykoliv tedy uvidíte některou z těchto značek na výrobku, můžete si být jistí, že nepochází z nelegální těžby, dřevo je kvalitně zpracované a při jeho kácení nedocházelo mimo jiné ke zbytečnému odlesňování pozemků. Díky mezinárodní platnosti tak můžeme i díky našim nákupům zamezovat nelegální těžbě a chránit lesy i naše ovzduší od postupné devastace.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Magdalena Hýrková
Vydáno dne:
08.04.2018
Photocredit: Berin Tuncel
Citáty a přísloví o stromech
K oslavě Mezinárodního dne stromů jsme pro vás vybrali několik moudrých slov, která inspirují, nerezaví a někdy pobaví, nebo poučí.
Dendrochronologie: Počítání letokruhů stromu není jen hra pro děti
Máte roubenku, trámy nebo krov a zajímá vás jejich stáří? Dendrochronologie není jen laickou metodou, ale naukou, která pro datování využívá letokruhy stromů.
Stromy, které v Evropě možná už neuvidíte
Mizí nám přímo před očima! Řeč je o krásných, ale ohrožených druzích dřevin v Evropě. Pojďte se v následujícím článku seznámit s 5 velmi ohroženými, a přitom tak nádhernými keři a stromy, dokud jsou mezi námi.
Chodící stromy: Divoká teorie není fikcí. Jak to dokážou?
Opravdu mohou stromy chodit? Zdá se, že za určitých podmínek to možné je. Podívejte se sami, co může palmu Socratea rozpohybovat.
Certifikace FSC: skvělý nápad, který se bohužel nepovedl?
Nad certifikací FSC se vznáší temné stíny. Ukazuje se, že tuhle prospěšnou myšlenku je velmi snadné zneužít, a bohužel se tak často děje. V čem je problém?
Ultrazvuková termografie nahlédne dovnitř dřeva a odhalí nebezpečné defekty
Nedokonalost, defekt či prasklina může být skryta uvnitř dřeva nebo zamaskována barvou. Podívejte se, jak lze defekty dřeva spolehlivě odhalit.
Kvůli omezení prodeje růžového dřeva mají teď výrobci kytar problém
Regulace prodeje tropického dřeva likviduje světový byznys s hudebninami a ochraně pralesů přitom nepomáhá. Tuna palivového dřeva stojí asi tři tisíce korun, vzácné růžové dřevo z jihoamerických pralesů stokrát tolik! Není divu, že je po něm taková sháňka.
Na opravu katedrály Notre Dame nechybí peníze, ale materiál
Snaha o rekonstrukci zničené katedrály Notre Dame naráží na neradostnou realitu. Navzdory penězům od dárců se nedostává stavebního materiálu. Čtěte více v dnešním článku.
Co bude po smrku? Která dřevina ho může v českých lesích nahradit?
Situace v našich lesích nevypadá pro smrk příznivě. Napadlo vás někdy, že by ho mohla nejen v lesích, ale i ve stavebnictví nahradit jiná dřevina?
Palivové dřevo je nejlevnější za poslední dekádu. Může za to kůrovec
Cena palivového dříví klesla meziročně o téměř 40 %. Za kolik jej dnes nakoupíte a vyplatí se dělat zásoby na zimu? Čtěte v našem článku.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: