Sekery: Návod pro jejich výběr
Na každou práci se hodí trochu jiný typ sekery. Právě proto se jich vyrábí spousta druhů (štípací, tesařská, kempingová atd.). Neznalého člověka to může dost zmást. Kterou sekeru si vybrat, aby splnila svůj účel? Neriskujte, že si vyberete špatně a sáhnete po nevhodném nástroji. Nabídneme vám malý úvod do světa, kde vládnou sekery, díky kterému se snadněji zorientujete.
Každý druh sekery se hodí na něco jiného
Záleží na tom, pro jakou práci chcete sekeru použít, protože např. mezi štípací sekerou a profi tesařkou je značný rozdíl. Jednotlivé typy seker se od sebe liší především hmotností, délkou topůrka úhlem a tvarem ostří. Dále se rozdělují podle způsobu úchopu a možností úchopu a další specifických parametrů.
Fotogalerie:
Kempinková sekera
je malá a má univerzální využití, například na drobné osekávání větví, na štípání soušek. Topůrko většinou dosahuje délky 30–40 cm a nástroj nebývá těžší než cca 700 g.
Aktuální ceny kempinkových seker si srovnejte zde.
Štípací sekera
se hodí hlavně na přípravu palivového dřeva, tedy sekání na polínka a třísky. Vyznačuje se hmotností cca 1 kg a délkou topůrka zpravidla cca 45 cm případně více. Těžší štípací sekery mají i 1,5 kg a více a také topůrko je delší. Existují i dvouruční sekery o hmotnosti až 2,5 kg s topůrkem i 90 cm. Slouží k sekání velkých špalků. A palivového dřeva. Ostří štípacích seker bývá většinou 35°.
Pozor na podvodné prodejce palivového dřeva
Aktuální ceny štípacích seker naleznete zde.
Univerzální sekera
je použitelná pro tesařské a stavební práce kolem domu. Existuje menší varianta s délkou topůrka do 45 cm a hmotností cca do 700 g. Větší varianta je ještě lepší. U ní topůrko dosahuje i 60 nebo 70 cm. Samozřejmě je i těžší s hmotností v intervalu 1–2 kg. Ovšem můžete s ní třeba i kácet malé stromky nebo sekat větve. Vyznačuje se ostřím cca 30° sklonu.
Aktuální cenu univerzální sekery Hecht naleznete zde.
Profi tesařská sekera
už je specialitou pro odbornou práci. Díky tvarování její hlavy ji můžete držet hned nad ostřím, které je většinou 30°. Hmotnost této sekery činí 1 kg, délka topůrka cca 50 cm. Většinou se vám bude hodit buď univerzální nebo štípací sekera, a to buď lehká, nebo střední s delším topůrkem a větší hmotností.
Aktuální ceny tesařských seker si srovnejte zde.
Kalač
Takzvaný kalač je velká a těžká sekera na štípání špalků, má mohutnou hlavu (několik kg) a snese i to, když do ní bušíte kladivem, pokud se špalek nedá rozštípnout.
Aktuální cenu sekery Kalač XTline 4kg naleznete zde.
Speciální vrhací sekery
Zajímavostí je i sekera Tomahawk, v podstatě bojová vrhací sekera. Ostří se k násadě u některých seker připevňuje šrouby a je proto možné mít společné ostří pro několik seker.
Aktuální cenu speciální sekery Walther TOMAHAWK naleznete zde.
Jaké topůrko na sekeru použít?
Je lepší sáhnout po klasické dřevěné sekeře, jakou znali naši předkové, nebo zkusit moderní plastovou variantu. Jaké charakteristiky a výhody mají oba druhy?
Sekery s dřevěným topůrkem
jsou vybaveny hlavou z kované oceli, ty nejlepší se vyrábí z kalené a broušené švédské oceli. Na násadu se používá tvrdé dřevo, obvykle buk, jasan či ořech. Nevýhoda je, že se spoj topůrka a hlavy může uvolňovat, proto se zajišťuje dřevěným nebo ocelovým klínkem. Není dobré sekery skladovat v teple, dřevo násady může seschnout a hlava se uvolní.
U sekery s dřevěným topůrkem lze v případě jeho zlomení topůrko nahradit.
Sekery s kompozitovým topůrkem
U seker s kompozitovým topůrkem je hlava zhotovena z uhlíkové oceli a někdy je i opatřena teflonovou vrstvou pro snížení tření a lehčí průnik dřevem. Na násadu se používá polyamid vyztužený skelnými vlákny. Topůrko je vysoce odolné mechanickému poškození, pevné, tvrdé, bez nadsázky vás přežije. Rukojeť bývá dokonale ergonomická a neklouže v ruce, také hlava nemůže vypadnout. Tímto typem seker se prosadil jeden z nejznámějších výrobců Fiskars.
U zlomení kompozitového topůrka je jeho výměna velice obtížná (raději si koupíte sekeru novou).
Jaké máte s výběrem sekery zkušenosti vy? Máte nějaký konkrétní typ na určitý druh práce, který byste dalším čtenářům doporučili? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v naší diskusi.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Helena Stejskalová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
04.07.2016
Photocredit: Shutterstock
Sušení dřeva 1. díl – Jak moc dřevo sušit a co pak s ním?
Kde vlhké dřevo nevadí a kam byste ho nikdy dát neměli? Odpovíme
Palivové dřevo: Jaká je jeho výhřevnost a cena
Palivové dřevo na topení je stále vyhledávaným zdrojem pro vytápění objektů. Jak se spočítá jeho výhřevnost?
Elektrický hoblík: Tipy, jak vybrat ten správný
Klasický hoblík na dřevo dnes nahrazujeme efektivnějšími elektrickými hoblíky. Jak si mezi nimi vybrat, vám poradí tento článek.
Pracovní oděv: Jak správně vybrat montérky i pracovní obuv
Pracovní oděv je důležitý pro vaši ochranu, a proto nepodceňte jeho výběr a použití. Poradíme vám, jak vybrat pracovní boty a jaké typy pracovních oděvů použít při různých činnostech.
Video: Podívejte se, jak se kácely sekvoje v roce 1940
Ohlédněte se do doby, kdy ještě musela stačit pouze síla a odvaha k pokácení největších stromů na zemi.
Dřevník a přístřešek na dřevo: Uskladňujeme palivové dřevo
Dřevníky a přístřešky na dřevo jsou výbornými pomocníky pro skladování palivového dříví. Podívejte se, kde dřevník postavit a jakou zvolit konstrukci.
Video: Seznamte se s odvážnými dřevorubci minulého století
Podívejte se na krátký VINTAGE film o skutečných hrdinech – kanadských dřevorubcích z počátku 20. století. Jak si poradili bez motorových pil?
Štěpkovač a drtič větví: Jaké jsou rozdíly a k čemu je použít?
Štěpkovač a drtič větví jsou výbornými pomocníky na zahradě i v ovocném sadu. Jaký je rozdíl mezi štěpkovačem a drtičem? A který pro vás bude vhodnější? Dozvíte se zde.
Chodící stromy: Divoká teorie není fikcí. Jak to dokážou?
Opravdu mohou stromy chodit? Zdá se, že za určitých podmínek to možné je. Podívejte se sami, co může palmu Socratea rozpohybovat.
Vyrobte si levitující stojánek na víno: návod ve třech jednoduchých krocích
Vyrobte si svépomocí s naším foto návodem stojan na víno, který doma hned tak někdo nemá. Poradíme vám několik jednoduchých kroků.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: