4 důvody, proč jsou pro založení dřevostavby lepší zemní vruty než beton
Zemní vruty jsou moderní a ekologickou variantou založení stavby či různého zahradního vybavení. Pomocí vrutů můžete ukotvit houpačku, dětské hřiště, ptačí budku, pergolu či plot, ale klidně i celou dřevostavbu. Pokud máte ze zemních vrutů obavu a nejste si jistí jejich stabilitou, přečtěte si následující řádky, které vás přesvědčí, že se zemních vrutů nemusíte obávat.
Co je to zemní vrut?
Zemní vrut je druh zemní kotvy z pozinkované oceli. Používá se pro založení staveb různých velikostí, od pergoly a malého zahradního domku až po klasické dřevostavby. Zemní vruty se šroubují do hlíny, kterou stlačí a zhutní a poradí si téměř s každou kvalitou půdy. Pouze v případě bažinaté půdy či půdy s vysokou hladinou spodní vody se použití zemních vrutů nedoporučuje. V naší galerii si můžete prohlédnout různé domy, které jsou založené pomocí zemních vrutů.
Fotogalerie:
Čtyři důvody, proč použít zemní vruty místo betonu:
- dají se použít i v nepřístupném terénu
- použití u téměř každého typu půdy
- rychlost přípravy základů
- ekologický aspekt
Pojďme se na jednotlivé důvody podívat podrobněji.
1. Zemní vruty snadno použijete i v hůře dostupném či jinak náročném terénu
Zemní vruty mají tu nespornou výhodu, že se dají použít na špatně dostupném terénu, kam byste se s technikou pro betonové základy nedostali. Postavit si chatu uprostřed lesa tak nemusí být nesplnitelný sen. Ani svažitý či jinak nerovný terén není žádný problém. Existují nastavitelné vruty, jejichž délku si můžete přizpůsobit vašim konkrétním podmínkám.
2. Téměř žádné podloží není problém
Zemní vruty si poradí téměř se všemi typy půdy, ale samozřejmě je potřeba vědět, do jakého podloží budete vruty umísťovat, abyste tomu přizpůsobili délku vrutů a případné vybavení. Do měkčí zeminy je potřeba delší, prodloužené vruty, abyste se dostali do větší hloubky, a tím zajistili lepší stabilitu stavby. Pokud je půda tvrdá, můžete ji před umístěním vrutů zvlhčit vodou, aby změkla. Vruty se vám pak budou do země lépe šroubovat. Zemní vruty si poradí i s kamenným podložím a jinými překážkami. Budete ale potřebovat tzv. SDS vrtáky, kterými si půdu předvrtáte. Jediná limitace v použití zemních vrutů je bažinatá půda či půda s vysokou hladinou spodní vody. V té by vruty neposkytovaly dostatečnou stabilitu.
3. Se zemními vruty připravíte základy za jedno odpoledne
Umístění zemních vrutů je snadná a rychlá práce. Založení menších staveb, jako je zahradní pergola, dětské hřiště, ptačí budka nebo třeba houpačka, zvládnete svépomocí. Budete potřebovat pouze roxor, který bývá většinou součástí koupených zemních vrutů. Jedná se o ocelovou tyč, kterou protáhnete koncovou patkou a točíte jí po směru hodinových ručiček. Pokud potřebujete umístit větší množství zemních vrutů, oceníte vrtací kříž, který vám usnadní práci. Velmi vhodné je také použití kloubové vodováhy, která zajistí, že vrut nezavrtáte našikmo.
Rozdělení základových konstrukcí vhodných pro dřevostavby
Pro založení větší stavby, jako je rodinný dům, bude lepší oslovit firmu, která má patřičné vybavení. Pro větší stavbu jsou logicky potřeba větší zemní vruty, které se vrtají do větší hloubky, a tam už si bez speciálního stroje neporadíte.
Jak dlouhé zemní vruty budete potřebovat pro založení dřevostavby?
Asi vás nepřekvapí, že zde platí jednoduché základní pravidlo – čím delší vrut, tím vyšší nosnost. Středně dlouhé vruty o délce 50–65 cm mají nosnost 200–300 kg. Pokud potřebujete zemní vrut prodloužit pomocí speciálních nástavců, platí, že na každých dalších 10 cm se nosnost zvýší o 100 kg. A jaké jsou tedy základní délky vrutů a na co se používají?
- 25 cm – takto krátké zemní vruty jsou vhodné pro ukotvení menších prvků (např. malý slunečník či ptačí budka)
- 60 cm – vruty vhodné pro ukotvení větších slunečníků, houpačky apod.
- 60–80 cm – takto dlouhými zemními vruty ukotvíte pergolu či jiný přístřešek, nebo třeba plot
- 100–130 cm a více – nejdelší vruty slouží pro ukotvení zahradních domků, tiny housů i klasických dřevostaveb
4. Ekologický aspekt – zemní vruty šetří životní prostředí
Použití zemních vrutů místo betonu je bezesporu šetrnější k životnímu prostředí. Podívejte se, jak si stojí beton ve světovém měřítku:
- Beton je hned po vodě látka s druhou nejvyšší spotřebou na světě.
- Každý člověk spotřebuje v průměru 3 tuny betonu ročně.
- 10 % světové uhlíkové stopy má na svědomí produkce cementu.
Omezení použití betonu se možná z hlediska jednoho člověka jeví jako malý rozdíl, ale žít udržitelně je právě o tom, dělat takovéto malé změny jednotně a konzistentně. Kromě bodů zmíněných výše se při použití betonu poškozuje půda, často nevratně. Naopak při použití zemních vrutů se do půdy zasahuje výrazně méně, a vruty navíc půdu nijak nepoškozují. A v případě, že se rozhodnete stavbu zbourat či přestěhovat, se dají vruty jednoduše vyšroubovat a opakovaně použít.
Srovnání použití zemních vrutů a betonu pro založení dřevostavby o rozměrech 5 × 4 m:
- Beton – pro tradiční betonové základy o tloušťce 150 mm bude potřeba 3 m3 betonu, což je přibližně 7,2 tuny. Plus spoustu práce a času. Výroba 1 tuny betonu vytvoří přibližně 100 kg uhlíku, tedy při použití betonu budou emise CO2 kolem 720 kg.
- Zemní vruty – při použití 16 ks zemních vrutů o délce 1 250 mm, kdy jeden vrut váží 10 kg (16 vrutů tedy váží 160 kg), vytvoříme pevné základy pro dům bez kopání a poškození podloží. Zpracování 1 tuny oceli, ze které se zemní vruty vyrábějí, vytvoří 857 kg uhlíku. Při použití zemních vrutů tak budou emise CO2 činit 137,1 kg.
Ze srovnání vyplývá, že použití zemních vrutů je více než pětkrát šetrnější k životnímu prostředí než použití betonu.
Zemní vruty se dnes již používají opravdu pro rozličné stavby včetně klasických rodinných domů. Ve fotogalerii si můžete prohlédnout jak samotné domy, tak různé typy zemních vrutů.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Barbora Matušková
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
27.04.2022
Photocredit: Shutterstock
Rozdělení základových konstrukcí vhodných pro dřevostavby
Chystáte se stavět nový dům? Podívejte se, jaké máte možnosti pro jeho založení.
Velké srovnání dřevostaveb: výhody, nevýhody a ceny jednotlivých konstrukčních systémů
Rozhodli jste se pro dřevostavbu a nejste si jisti, jakou konstrukci zvolit? Přečtěte si náš článek a budete mít jasno.
Levné modulové domy: čím se liší od dřevostaveb a opravdu se modulární dům z kontejneru vyplatí?
Líbí se vám modulární domky? Přečtěte si, jaké jsou jejich výhody a nevýhody a prohlédněte si bohatou galerii modulových dřevostaveb.
Moderní dřevostavba je umístěna 1,2 metrů nad úrovní terénu. Důvod je jasný
Velký výškový rozdíl mezi silnicí a domy byl pro architekty oříškem. Přišli však s originálním řešením a vznikla tak útulná a moderní dřevostavba.
Farmář Pavel ušetřil za stavební pozemek a luxusní chatu postavili na skalním výběžku
Farmáři Pavel a Hana si postavili krásný tiny house na jejich BIO farmě. Jak to šlo s úřady a získáním stavebního povolení, když stavěli na skále?
Na český trh se dostaly vruty dvojí kvality. Lidé si neuvědomují míru rizika
Výběr toho správného vrutu dokáže ušetřit spoustu práce a času. I přesto řešíme spojovací materiál často až na poslední chvíli.
Odpovědi na komentáře k článku: Na český trh se dostaly vruty dvojí kvality
Rozhodli jsme se zareagovat na komentáře k našemu článku o dvojí kvalitě vrutů. Jak je to s ní doopravdy a může o tom psát i žena?
Většina řemeslníků používá vruty špatně. Nedomýšlí přitom důsledky
Vruty do dřeva můžete vybírat ze široké škály, s výběrem ale musíte být obezřetní. Ne každý vrut totiž lze použít pro všechny materiály a konstrukce.
Evropská unie stanovila, jak mají vypadat vruty na českém trhu
Nejdříve rum a pomazánkové máslo, teď má Evropská unie starost také o to, jak vypadají vruty prodávané na českém trhu.
Ceny stavebních pozemků přiměly mladý pár stavět na skále. Rozhodnutí však nelitují
Dostupnost stavebních pozemků se bude v následujících letech snižovat. Velké parcely nebudou pro střední třídu finančně dostupné a k mání budou pouze ty menší nebo ty s nestabilním podložím. Jak se s tímto problémem popral mladý pár zapálených designérů?
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: