Stavební povolení snadno a rychle. Chystaná novela přináší zjednodušení i komplikace
Pokud plánujete stavbu nebo rekonstrukci a potřebujete stavební povolení, zbystřete. Blížící se novela stavebního zákona přináší řadu změn, které mohou do vašich zamýšlených plánů hodit pomyslné vidle. Přestože mnohé změny přináší značné zjednodušení, právní zástupci se k některým aspektům staví poněkud skepticky.
Ministerstvo si od novely slibuje konec běhání po úřadech
Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě. Každý zájemce, který dnes chce získat stavební povolení, se musí „vypořádat“ s devíti zákony z oblasti životního prostředí. Ty jsou navázané na stavební zákon, který musí zamýšlená stavba splňovat. Každý žadatel si nyní musí všechna povolení zařídit sám a o každém rozhoduje jiný orgán. Nejčastěji jde o krajské úřady a úřady obcí s rozšířenou působností. Stává se, že každý žádost vidí jinak, proto se jednotlivá rozhodnutí někdy kříží a žadatel musí celý proces řešit znovu.
S novelou stavebního zákona, která pro většinu staveb vstoupí v platnost 1. července 2024, má všechny environmentální žádosti sjednotit jednotné environmentální stanovisko (JES). Ministerstvo životního prostředí si od změny slibuje zrychlení a sjednocení získávání povolení. Nicméně situace nebude tak růžová, jak se zdá.
Kterých zákonů se v současnosti povolení týká, se můžete podívat v přehledné grafice níže.
Získání stanoviska se může protáhnout
Schválená novela vypadá na první pohled jednoduše. Zájemce o stavební povolení podá žádost na stavebním úřadě nebo orgánu ochrany životního prostředí. Od doby doručení začne běžet lhůta pro vydání stanoviska, která je 30 dní. Úřad má však právo tuto dobu až zdvojnásobit a vyjádření tedy může trvat až dva měsíce. U velkých staveb je lhůta pro vyjádření ještě větší. Z naděje na velmi rychlé řízení tak může být dlouhá anabáze. Teprve potom žadatel dostane jednotné rozhodnutí. Do té doby si žadatel vůbec není jist, jaké rozhodnutí úřadu bude, a není schopen budoucí stanovisko jakkoliv ovlivnit. Aby se předcházelo opakovanému podání z důvodu pochybení v žádosti o JES, existuje v zákoně způsob, jak takovým situacím zabránit.
Pohroma pro černé stavby? Novela stavebního zákona přináší zásadní změny
Garance úspěchu, které se vyplatí využít
Naději na úspěch si žadatel může zvýšit nepovinným „předběžným koordinačním jednáním“, neboli předběžnou konzultací s úřadem. Ta musí proběhnout ještě před podáním žádosti o JES. Při konzultaci je úřad povinen s žadatelem projednat zamýšlený záměr a poskytnout příslušné informace. Forma koordinačního jednání není stanovená, například může dojít k výměně e-mailů. Záleží na konkrétní dohodě s úřadem, jaká varianta bude nejlepší. O konzultaci lze požádat každý orgán, který se řízení účastní. Na vyžádání se žadatel předem dozví, jaké správní záležitosti budou s jeho JES spojené. Orgán však nesmí zamýšlený záměr hodnotit. Může pouze upozornit na zásadní body, které snižují šance k vydání souhlasného JES. Žadatel by po konzultaci před podáním žádosti měl mít dostatek informací a získat JES „na první dobrou“.
Proces průběhu podání žádosti nemusí být úplné martyrium
Žadatel si podá vyplněnou žádost a poté se jí už chopí úředník, který vyřídí všechny další procesy. Po vydání souhlasného či nesouhlasného rozhodnutí orgán zpraví dotčené obce a žadateli předá stanovisko JES. U běžných staveb, například rodinných domů, bude komunikace probíhat s úřadem obce s rozšířenou působností. V případě složitých staveb bude rozhodovat krajský úřad či přímo ministerstvo. Při žádosti o stavební povolení za žadatele proceduru vyřídí přímo stavební úřad. Veškeré vyřizování později bude možné řešit přes portál stavebníka. Největším přínosem pro lidi je, že JES bude působit jako doklad pro všechny druhy jednání s orgány. Žadatel také všechny údaje vyplní pouze jednou, zbytek se automaticky propojí. Takové jsou růžové brýle ministerstva, ke kterým se však ozývají námitky.
Navzdory rychlému jednání zůstane dlouhé čekání
Právní odborníci však mají k novele výhrady a nesdílí hezké vidiny ministerstva. Nejvýraznější kritika se týká zamýšleného zrychlení procesu, který ale při maximální možné délce 90 dní bude stále příliš dlouhý. Odborníci se domnívají, že v praxi bude docházet k využívání nejdelší možné lhůty.
Zatím to vypadá, že pro lidi, kteří chtějí stavět, bude JES znamenat hlavně ulehčení jednání s úřady. Z komunikace s devíti orgány zbude návštěva jen jednoho úřadu. To lze ministerstvu přičíst k dobru. O vyzdvihovaném zrychlení vydávání žádostí lze však zatím jen spekulovat a záležet bude až na skutečné praxi úřadů. O vývoji v této oblasti budeme dále informovat.
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Tomáš Hříva
Vydáno dne:
19.10.2023
Photocredit: Honza Groh (Wikipedia CC 4.0), © Dřevostavitel
Co potřebujeme ke stavebnímu povolení dle stavebního zákona č. 183/2006 sb.?
Ke stavebnímu povolení dle stavebního zákona č. 183/2006 Sb. je nutné doložit nejen projektovou dokumentaci, ale také další podklady. Jaké to jsou?
Stavební povolení: Princip a postup u rodinného domu
Žádost o stavební povolení má své jasně dané postupy a principy, které je nutné splnit, když chceme stavět rodinný dům. Přečtěte si odborný pohled architekta.
Stavební povolení a dotčené orgány státní správy (DOSS): poklad je v dokladu
Obeslat a obeznámit všechny příslušné DOSS (dotčené orgány státní správy), to je docela oříšek. Poradíme vám, jak to zvládnout se ctí a v co nejkratším termínu.
Na čem v praxi nejčastěji ztroskotává získání stavebního povolení
Proces získání stavebního povolení přináší mnoho zajímavých situací. Některé se jeví až nelogicky. Podívejte se s námi na nejčastější důvody, kvůli kterým získání stavební povolení často ztroskotává.
Nový stavební zákon je tu. A s ním přichází velké změny
Povedlo se nám s redakcí získat čerstvé a ověřené informace, co nový stavební zákon přináší a co se pro nás, běžné občany, mění. Není toho málo.
Nařízení CHKO stanovilo pravidla pro stavbu domů. Získat povolení může být snadnější než si myslíte
Přečtěte si všechny důležité regulativy, které chráněné krajinné oblasti diktují stavebníkům po celém Česku.
Novela stavebního zákona řeší problém s bydlením. Týká se seniorů i mladých
V poslední době se zdá situace s bydlením absolutně neřešitelná. Byla však vydána novela stavebního zákona, která přináší řešení pro mladé i seniory.
Tradiční roubenka v moderním stylu vyhoví i přísným podmínkám CHKO
Prohlédněte si oblíbený typový dům s dispozicí 5+kk, který je z masivního dřeva a vyhoví i přísným podmínkám CHKO.
Pohroma pro černé stavby? Novela stavebního zákona přináší zásadní změny
Novela stavebního zákona chystaná na rok 2024 si posvítí i na černé stavby. Změny, které s sebou přináší, se dost možná dotknou řady obyvatel.
Nový portál pro stavební povolení slibuje úsporu 30 tisíc
Ministerstvo věří, že online stavební povolení půjde vyřizovat již brzy. Odborníci upozorňují na rizika.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: