HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Nový stavební zákon děsí stavaře. Čekání na podpis v Bruselu může proces ještě více zkomplikovat

Zmatek, chybějící informace a mnoho nedostatků. Tak hodnotí stavaři nový stavební zákon, který nabyl účinnosti na začátku letošního roku. Do nového stavebního zákona se přitom vkládaly velké naděje. Lidé si od něj slibovali zrychlení celého procesu a méně byrokracie. Namísto toho se však nyní obávají, že s novelou přijde větší chaos a celá stavba se ještě více protáhne a prodraží.


Nový stavební zákon má velkou řadu nedostatků, které děsí stavaře
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Martin K. (se souhlasem)

Nový stavební zákon vejde v platnost v několika fázích

Od 1. ledna 2024 je účinný nový stavební zákon. Ten bude nejprve platit pouze pro některé typy staveb, jako například stavby spojené s infrastrukturou. Zákon se navíc musí prozatím obejít bez digitalizace. V plné šíři má začít platit od 1. července 2024. Tímto termínem začne zákon platit i na všechny další stavby a rozjede se také dlouho slibovaná digitalizace, která se bude dotýkat jak územního plánování, tak stavebního řádu. Hlavním cílem je zrychlit stavební řízení i celou výstavbu v České republice. Stavebníci však upozorňují na nedostatky v novém stavebním zákoně.

Zákon má stále velké mezery

Tento zákon, který je už dlouho očekáván, byl měl přinést revoluci do stavebnictví v České republice. Jeho účelem je zjednodušit a zefektivnit celý proces stavby. U nového stavebního zákona však vznikají další a další otazníky. Stavebníci upozorňují na tristní nepřipravenost a začínají mít obavy, že zákon stavební řízení místo zefektivnění ještě více prodlouží a co možná hůř, také prodraží. Podle některých hrozí až kolaps systému povolování nových staveb. Ten by znamenal obrovské ztráty pro investory, ale také pro stát, který se již nyní potýká s fatálním nedostatkem bytů. Velké mezery v novele tak dělají z chystaných změn spíše hrozbu než pomoc.

Situaci shrnul předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT): „Dovolím si jeden příměr: máme silnici, ale to, jaká pravidla budou platit pro její užívání, zatím ještě řešíme.“

Stavaři jsou zoufalí

Někteří čeští stavaři začínají být zoufalí a pokládají funkční zavedení tohoto zákona do praxe za téměř nemožné. Stále totiž nemají tušení, jak by měli podle nového stavebního zákona projektovat a připravit žádosti. Hlavním záměrem novely mělo být odstranění byrokracie, tato hezká myšlenka však naráží na realitu. Jedním z největších problémů, který nastane poté, co začne platit nový zákon v plné míře, bude malá proškolenost a neznalost úředníků.

Mnozí tak přichází s obavami, že zákon, jenž vstoupí v platnost 1. července letošního roku, povede k přesnému opaku, než si klade novela za cíl. Může za to především velké množství změn, které navíc nejsou dotaženy do finální podoby. Stavební úřady navíc vlivem novinek samy nebudou vědět, jak v konkrétních případech postupovat.

Na to, jak má Česko složité a zdlouhavé vyřizování stavebního povolení v porovnání s jinými státy, se můžete podívat v galerii.

Digitalizace by měla vše zjednodušit, ale…

Další otazník visí nad samotnou digitalizací a zavádění nových systémů. Od 1. 7. 2024 by měl plně fungovat Portál stavebníka, který má sloužit k podávání žádostí a dodávání potřebné dokumentace. Právě v digitalizaci procesu vidí autoři nového stavebního zákona největší potenciál, jak zrychlit stavební řízení. Stavebníci tak budou moci požádat o stavební povolení elektronicky. Úřady poté povedou elektronické spisy staveb, do nichž by lidé měli mít možnost nahlížet.

Stavebníci si však nejsou příliš jisti ani v této oblasti, jelikož ohledně digitalizace je také plno chybějících informací. Ty vyvolávají řadu spekulací a nejistotu. Dá se předpokládat, že v důsledku předchozích zpoždění nebudou využity všechny možnosti digitalizace.

Ačkoliv bude zavedena možnost podání žádosti přes Portál stavebníka, zůstane také původní možnost podat ji v listinné podobě. Výhodou je, že stavebník bude moci podat žádost bez závazných stanovisek dotčených orgánů. Stavební úřad si tyto dokumenty obstará sám. Je tady však háček. Pokud nastane případ, že se daný orgán vyjádří až po zpracování projektové dokumentace, bude poté nutné tuto dokumentaci přepracovat. A to se může prodražit.

Na přehledný harmonogram nového stavebního zákona se můžete podívat v galerii.

Nemáme na to dostatek lidí

Obavy panují mimo jiné také ohledně personálních kapacit úřadů. Především nového Dopravního a energetického stavebního úřadu (DESÚ). Vzhledem k nízkému počtu úředníků hrozí, že nedojde k naplnění lhůt, které nový stavební zákon stanovuje. Nízké kapacity DESÚ se tak mohou ukázat jako kritické, jelikož tento nový úřad je podstatným pilířem celého systému. Je tak nasnadě, že snadno dojde k přehlcení úřadu.

Bude se čekat na EU

Jednotlivé požadavky na výstavbu určují vyhlášky. Není však stále nachystané jejich finální znění. Existuje pouze znění do projednání v komisi Legislativní rady vlády, nicméně vyhlášku ještě čeká notifikace v Evropské unii. To představuje proces minimálně na tři měsíce. Vyhláška následně může projít ještě změnami.

Vyhláška o požadavcích na výstavbu má být podána v březnu k notifikaci EU. Naproti tomu vyhláška o dokumentaci nevyžaduje notifikaci EU. Stavaři však tvrdí, že k problémům může dojít i tehdy, pokud budou termíny splněny. Může za to fakt, že účastníci řízení nebudou připraveni. Všichni se tedy budou s novými pravidly seznamovat, především úředníci na stavebních úřadech.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
20.02.2024

Photocredit: Martin K. (se souhlasem)

1

Nový stavební zákon je tu. A s ním přichází velké změny
Povedlo se nám s redakcí získat čerstvé a ověřené informace, co nový stavební zákon přináší a co se pro nás, běžné občany, mění. Není toho málo.

Stavební úřad odmítl zkolaudovat dům. Majitelé jsou zoufalí
Stačí malá chyba a člověk se může rázem dostat do velkých problémů. Možná to zní jako přehnané strašení na úvod, ale toto zlaté pravidlo platí nejen při řízení automobilu, ale i u veškerých stavebních procesů. Některé chyby jsou totiž jen velmi těžko řešitelné, ne-li dokonce úplně neřešitelné.

Novela stavebního zákona řeší problém s bydlením. Týká se seniorů i mladých
V poslední době se zdá situace s bydlením absolutně neřešitelná. Byla však vydána novela stavebního zákona, která přináší řešení pro mladé i seniory.

Pohroma pro černé stavby? Novela stavebního zákona přináší zásadní změny
Novela stavebního zákona chystaná na rok 2024 si posvítí i na černé stavby. Změny, které s sebou přináší, se dost možná dotknou řady obyvatel.

Stavební povolení snadno a rychle. Chystaná novela přináší zjednodušení i komplikace
S novelou stavebního zákona přijde sjednocení devíti zákonů do jednoho povolení. Tím se má zrychlit a usnadnit vydávání stavebního povolení.

Nový portál pro stavební povolení slibuje úsporu 30 tisíc
Ministerstvo věří, že online stavební povolení půjde vyřizovat již brzy. Odborníci upozorňují na rizika.

Mladému páru se podařilo obejít pravidla a získat stavební povolení. O taktice promluvili v rozhovoru
Slečna Veronika a její přítel se potýkali během návrhu domu s velkou řadou problémů. Jak se jim nakonec podařilo získat stavební povolení?

Internet vyprodukuje 900 milionů tun CO2 ročně
Každý rok internet a jeho podpůrné systémy vyprodukují 900 milionů tun CO2, což je více než roční produkce celého Německa. Co s tím lze udělat?

Stavební úřad může přijít k vám domů na kontrolu. Pokud ho nepustíte dovnitř, hrozí pokuta 50 tisíc
Jedná se sice o váš vlastní pozemek, koho na něj však pustíte, si v některých případech sami vybrat nemůžete. Zvláště, pokud se to týká úřadů.

Firmy provádějící stavební průzkumy si naceňují nesmyslné částky. To stejné můžete mít za třetinu ceny
Mladý pár staví dům na jižní Moravě a potřeboval stavební průzkum na svém pozemku. Oslovili několik společností a dostali čtyři cenové nabídky, které se však značně lišily.