HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Mnoho Čechů zbytečně přeplácí na zálohách za energie. Zkontrolujte si své platby

Přemýšlíte, proč platíte o tisíc korun větší zálohy než váš soused? Nastavení záloh na energie má svá pravidla, ve kterých občas nemusí být tak úplně jednoduché se vyznat. Může se tak celkem jednoduše stát, že vaše zálohy nejsou nastaveny správně. Přinášíme proto podrobný návod, podle kterého si můžete zkontrolovat výši záloh na energie, krok za krokem.


Zkontrolujte si, zda máte správně nastavené zálohy na energie
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Tereza Š. (se souhlasem)

Výše záloh musí vycházet ze smlouvy

Placení záloh na energie je vždy ukotveno ve smlouvě. V ní je stanoveno, zda jsou zálohy vůbec placeny, jak často, v jaké výši a jakým způsobem. Energetický zákon stanovuje, že výše zálohových plateb musí vždy odpovídat nejvýše důvodně očekávané spotřebě.

Dodavatelé berou v potaz spotřebu dané domácnosti za předešlé období, kterou poté vynásobí aktuální cenou energie, jež odpovídá smlouvě. Vyšší cenu může dodavatel zohlednit pro výpočet záloh jen tehdy, pokud je jistý její budoucí nárůst. To znamená, pokud již oznámil zvýšení ceny nebo spotřebiteli končí fixace a podobně.

Na vývoj cen elektřiny a zemního plynu se můžete podívat v galerii.

Výši záloh nepodceňte, ani nepřepalte

Nastavení záloh na energie je třeba volit moudře. Pokud budou zálohy nastaveny příliš nízko, je pravděpodobné, že se dočkáte ve vyúčtování vysokých nedoplatků, které bude poté třeba uhradit jednorázově.

Druhý protipól představují příliš vysoké zálohy. Vždy může dojít k potížím s vracením přeplatků. Důvodů je hned několik od ukončení činnosti dodavatele až po jeho odmítnutí přeplatky uhradit. Proto je vhodné nastavit výši záloh tak, aby co nejvíce odpovídaly vaší reálné spotřebě.

Zálohy dodavatel zpravidla upravuje při vystavení ročního vyúčtování. V případě, že se však mění cena dodávky, mohou se i zálohy měnit častěji. Změna výše záloh může také nastat při změně dodavatele.

Na nižší zálohy si počkáte

Především v důsledku energetické krize, která nás nedávno postihla, začalo mnoho domácností šetřit s elektřinou a plynem. Je však třeba mít na paměti, že zálohy jsou vždy vyměřeny na základě spotřeby z minulého vyúčtovacího období, a úspora se tak do zálohových plateb promítne až se zpožděním.

Pokud by nastala situace, že bychom chtěli zálohy snížit okamžitě, museli bychom se na tom domluvit s dodavatelem. Ten sice nemá ze zákona povinnost zálohy snížit, nicméně pokud úsporu doložíte, je pravděpodobné, že vám společnost vyjde vstříc.

Zálohy si můžete sami zkontrolovat. Jak na to?

  • Budete potřebovat vyúčtování od dodavatele.
  • V části A zjistíte celkovou spotřebu, která je uváděna v MWh.
  • Tuto spotřebu je poté třeba vynásobit aktuální cenou jedné megawatthodiny, která je ve vaší smlouvě.
  • Tuto cenu najdete v ceníku na stránkách dodavatele nebo ve vašem internetovém účtu atd.
  • Pro výpočet je třeba použít celkovou částku, tedy včetně regulované ceny za distribuci a systémové služby, ceny za rezervovaný příkon, daně a podobně. V ceníku se většinou nachází již celková částka, někdy však mohou být jednotlivé položky vypsány i samostatně.
  • Číslo, které jste získali, následně musíte vydělit počtem měsíců zúčtovacího období, zpravidla se jedná o 12 měsíců, ale nemusí to tak být vždy.
  • Pokud se vámi vypočtená částka shoduje s měsíční zálohou, je tato záloha nastavena správně.

Jak se bránit, pokud zálohy nesedí

Pokud jste výpočtem došli k jiné částce, než vám dodavatel účtoval, je na místě se s dodavatelem zkontaktovat. Ten vám výši záloh vysvětlí, nebo je sníží. Pokud nebude dodavatel na vaše připomínky brát zřetel, můžete se obrátit na Energetický regulační úřad se stížností.

Pokud je však zvýšená záloha důsledkem zvyšování ceny, které proběhlo dle zákona, a zmíněná záloha ceně odpovídá, poté ERÚ dodavatele ke snížení záloh nutit nesmí.

Pokud některé spotřebitele napadne jako řešení zálohy neplatit v plné výši, aniž by komunikovali s dodavatelem, mohou se tak dopustit neoprávněného odběru.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
10.03.2024

Photocredit: Tereza Š. (se souhlasem)

0

Češi se snaží ušetřit na energiích. Jednoduchou úsporu 15 % přitom opomíjí
Domácnosti se snaží najít nejrůznější cesty, jak ušetřit na vytápění. Na jednoduchý detail, který představuje 15% úsporu, ale zapomínají.

Nástrahy dodavatelů energií připravují domácnosti o tisíce ročně
Energetická krize, kterou odstartoval krach jednoho z velkých dodavatelů, se dotkla skoro všech domácností v Česku.

Dodavatelé energií dluží zákazníkům miliony. Jak se mohou lidé bránit?
Narůstá počet případů, kdy dodavatelé elektřiny a plynu nevrací přeplatky a zákazníci je musí vymáhat. Přečtěte si, jak v takové situaci postupovat.

S doplácením za energie sousedů je konec. Nová vyhláška se rozhodně nebude líbit všem
Přestalo vás bavit platit za jinou domácnost? Nový systém by měl být spravedlivější a podporovat domácnosti v šetření. Kdo všechno na nových podmínkách vydělá?

Dodavatelé energií využívají nevědomosti spotřebitelů. Padají i milionové pokuty
Dodavatelé energií během krize využili nelehké situace svých zákazníků a nechali se často zlákat k nekalým, či dokonce agresivním obchodním praktikám.

Pračka je největší žrout energie v domácnosti. Cena praní zaskočila i nás
Máte představu, kolik stojí jedno vyprání nebo provoz pračky za 20 let? Spočítali jsme to za vás. Přečtěte si tipy, jak se dá na praní ušetřit.

Český vědec světového významu našel způsob, jak jednoduše ušetřit na energiích
Plzeňský rodák Václav Smil upozorňuje na stále přehlíženou možnost úspory, která se obejde bez větších vstupních investic či pořizování nových náročných systémů.

Dodavatelé energií mají promyšlené triky, jak vás obrat o peníze, odhaluje své zkušenosti pan Tomáš
Dnes lituje toho, že dřív nevěděl to, co dnes. Mohl si ušetřit spoustu nervů a desetitisíce korun k tomu.

Češi přeplácí desítky tisíc ročně na složenkách. Stát přitom nabízí řešení, které ale málokdo využívá
Skoro všichni Češi platí na pravidelných platbách za různé služby víc, než musí. Není výjimkou, kdy tyto částky v součtu domácnosti přesahují i desítky tisíc korun ročně.

Pražské byty na prodej, nebezpečné plísně v koupelně a pravda o fotovoltaice – to jsou zářezy z minulého týdne
Pražské byty opět na prodej za rozumnou cenu, nebezpečné skryté plísně i ve vaší koupelně a pravda o fotovoltaice – to jsou zářezy z minulého týdne. Udělejte si dobrý čaj nebo kávu a jdeme na to.