Pračka je největší žrout energie v domácnosti. Cena praní zaskočila i nás
Věděli jste, že pračka je pravděpodobně tím největším žroutem energie ve vaší domácnosti? Možná jste měli tušení. Máte však představu, kolik stojí jeden prací cyklus? Spočítali jsme pro vás, na kolik vyjde provoz různých typů praček, ať už během jednoho praní nebo v horizontu dvaceti let. Přečtěte si tipy, jak se dají výdaje za praní snížit a ušetřit tak i tisíce korun.
Pračka nežere jen ponožky
Přemýšleli jste někdy nad tím, na kolik vyjde provoz pračky? A je to vůbec důležité vědět? Samozřejmě. Výdaje za praní prádla ovlivňuje celá řada faktorů a nejedná se pouze o to, jak často perete. Záleží na kvalitě spotřebiče, jeho stáří, vašem tarifu elektřiny nebo na tom, kolik platíte za vodu. Mnoho z těchto faktorů se však dá ovlivnit, a snížit tak spotřebu.
Spotřeba vody jde do desítek litrů
Jedním z důležitých faktorů, které ovlivňují cenu praní, je spotřeba vody. U každé pračky se může tato hodnota lišit, nicméně v průměru se spotřeba vody během jednoho pracího cyklu pohybuje mezi 40 a 50 litry. Každá pračka obsahuje údaj, kolik vody spotřebuje během jednoho praní. Zpravidla však platí, že čím novější a úspornější pračka je, tím méně vody by měla spotřebovat.
Každá pračka má jinou spotřebu energie
S množstvím vody také úzce souvisí spotřeba energie. Až 80 % energie, kterou pračka spotřebuje, jde na ohřev vody. Údaj, který říká, kolik elektrické energie pračka spotřebuje, je uveden u každého zařízení. Spotřeba elektřiny se opět do velké míry liší podle typu pračky a jejího zařazení do klasifikační třídy na energetickém štítku.
Musíme také zohlednit, že spotřebu elektřiny ovlivňuje to, na kolik stupňů prádlo pereme. Spotřeba na jeden prací cyklus by však neměla být vyšší než 1 kWh.
Jak spočítat spotřebu pračky?
Výpočet, na kolik vyjde jeden prací cyklus, je následující:
(počet kWh za jeden prací cyklus uvedený na štítku × cena za jednu kWh elektřiny) + (počet litrů vody za jeden prací cyklus × cena za litr vody)
Pokud počítáme s tím, že v domácnosti žije čtyřčlenná rodina, která pere 5x za týden, vynásobíme náklady na jeden prací cyklus číslem 260, tedy počtem praní za rok.
Ve výpočtu není zahrnuta pořizovací cena pračky nebo výdaje za prací prostředky.
Rozdíl mezi energetickými třídami dělá tisíce korun
Abychom se nepohybovali pouze v teoretické rovině, vypočítali jsme výdaje za jeden prací cyklus u praček různých energetický tříd.
Pračka energetické třídy A
U praček, které spadají do třídy A, tedy těch nejúspornějších, je průměrná spotřeba energie 45 kWh na 100 pracích cyklů. To znamená 0,45 kWh na jeden prací cyklus. Aktuální cena elektřiny je cca okolo 5 Kč za 1 kWh. Počítáme-li s tím, že pračka spotřebuje na jedno praní 40 litrů vody, jejíž cena je v průměru 0,12 Kč za litr, spotřeba pračky za jeden prací cyklus bude následující:
(0,45 kWh x 5 Kč/kWh) + (40 litrů x 0,12 Kč/litr) = 7,05 Kč / jeden prací cyklus
Za rok tak properete 1 833 Kč. V horizontu 20 let vyjde praní na 36 660 Kč. Tento výsledek je však pouze orientační, jelikož počítá s neměnnými cenami za elektřinu a vodu.
Na ceny praček, které spadají do energetické třídy A, se můžete podívat zde.
Pračka energetické třídy D
U spotřebičů energetické třídy D můžeme počítat s průměrnou spotřebou 0,62 kWh a 45 litrů vody na jeden prací cyklus. Výpočet bude následující:
(0,62 kWh x 5 Kč/kWh) + (45 litrů x 0,12 Kč/litr) = 8,5 Kč / jeden prací cyklus
Roční spotřeba domácnosti, která pere 5x týdně, bude 2 210 Kč. V horizontu dvaceti let bude spotřeba 44 200 Kč.
Ceny středně úsporných praček na českém trhu si můžete srovnat např. zde.
Pračka energetické třídy G
U nejméně úsporných praček je spotřeba energie na jedno praní v průměru 0,78 kWh a spotřeba vody cca 50 litrů.
(0,78 kWh x 5 Kč/kWh) + (50 litrů x 0,12 Kč/litr) = 9,9 Kč / jeden prací cyklus
Rok provozu této pračky vyjde domácnost na 2 574 Kč, dvacet let provozu poté na 51 480 Kč.
Na aktuální ceny praček, které spadají do nejméně energeticky úsporných tříd, se můžete podívat zde.
Spotřebiče A+ nově spadají do třídy C. Změna energetického štítku budí emoce
Tipy na závěr: Čím lze výdaje za praní snížit
1. Teplota
Obecně platí, že drtivou většinu prádla stačí vyprat na 40 °C. Pouze občas je žádoucí zapnout pračku naprázdno na vyšší teplotu a přidat dezinfekční prostředek nebo ocet.
2. Plnění pračky
Pračka by v žádném případě neměla být přeplněná. Mezi hladinou prádla a uzávěrem bubnu by mělo zůstat alespoň tolik prostoru, jako je výška zaťaté pěsti. Zároveň však neperte v celé pračce dvě utěrky a jedny ponožky. Pračka naprázdno spotřebuje stejné množství energie i vody jako pračka plná.
3. Prací prostředky
U nekvalitních pracích prostředků se může stát, že zanechají usazeniny, a spotřebič tak ničí. Také není dobré dávkovat prostředek takzvaně jen tak od oka.
4. Výběr pračky
Z výše uvedených výpočtů jasně vyplývá, že především v dlouhodobém horizontu dokážou úsporné spotřebiče snížit výdaje o nemalé částky. Proto se vyplatí věnovat výběru pračky a její energetické třídě potřebnou pozornost.
Provoz staré ledničky vás stojí 3 000 korun ročně navíc a zbytečně
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Zuzana Černá
Redaktorka
Vydáno dne:
28.02.2024
Photocredit: Jana Š. (se souhlasem)
Elektřina nebo plyn: Kdo zaplatí víc? Počítejte s námi
Počítejte s námi: dva stejné rodinné domy. Kdo za energie zaplatí víc?
Pračky na teplou vodu uspoří až 65 % elektřiny. Proč na trhu chybí?
Pračky na teplou vodu nemusejí vodu dlouze ohřívat a voda v bojleru v sobě může mít akumulovanou velmi levnou obnovitelnou energii. Proč přestali výrobci tyto pračky dodávat?
Některé domácnosti zbytečně přeplácí za elektřinu. Na vině je chybná volba tarifu
Správně nastavená cena elektřiny pomůže domácnosti ušetřit peníze při nadcházející topné sezóně. Důležité je pohlídat si některé údaje z vyúčtování.
Kolik zaplatíte za 1kWh tepla v 2024? Srovnali jsme uhlí, plyn, dřevo a elektřinu
Věčná otázka přicházející s každou zimou se dostává na scénu i letos: Čím je nejlepší topit? Je lepší zvolit uhlí, dřevo, plyn nebo elektřinu?
Spotřebiče A+ nově spadají do třídy C. Změna energetického štítku budí emoce
Brzy uplynou tři roky od zavedení nového systému hodnocení energetické náročnosti spotřebičů. I přesto se v něm málokdo vyzná nebo o něm ví.
Bydlíte na některém z těchto míst ČR? Pak můžete využívat elektřinu zdarma
Zadarmo ani kuře nehrabe. Existují však i výjimky. Pokud máte štěstí a bydlíte na těch správných místech, můžete mít elektřinu zdarma.
Mnoho Čechů zbytečně přeplácí na zálohách za energie. Zkontrolujte si své platby
Vyznat se v nastavení záloh na energie nemusí být zrovna jednoduché. Přinášíme proto návod, podle kterého si můžete zkontrolovat zálohy na energie, krok za krokem.
Léčky dodavatelů energií, dotace hypoték a zvýhodněné úvěry pro některé z nás – to jsou zářezy z minulého týdne
Nekalé triky dodavatelů energií, dotace hypoték a zvýhodněné úvěry pro ty z vás, kteří splníte několik podmínek. To jsou novinky z uplynulého týdne. Dejte si nohy nahoru, otevřete láhev červeného a jdeme na to.
Co budou žrát skláři, nevíme. Zjistili jsme ale, která televize „žere“ nejvíc
Život bez televize si většina Čechů nedovede představit. Přemýšleli jste někdy nad tím, jakou má televize spotřebu a jakými kroky ji můžete snížit?
Pračky tančící po koupelně a sporáky s plynovou bombou. Spotřebiče z dob socialismu dnes budí úsměv na tváři
Připomeňte si prostřednictvím fotografií spotřebiče, které jste využívali za socialismu, a napište nám, které z nich byly skvělým pomocníkem a na které se nevyplatí ani vzpomínat.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: