HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Za pokácení stromů na vlastním pozemku hrozí pokuta 100 000 Kč

Ačkoli se mnoho lidí domnívá, že na svém vlastním pozemku si můžou dělat v podstatě všechno, co se jim zlíbí, není tomu úplně tak. Stejně jako z hlediska stavebního zákona je nutné nové stavby a stavební úpravy nechávat povolovat od příslušného úřadu, obdobná povinnost se vztahuje také na likvidaci přebytečných dřevin na naší zahradě. V případě chybného postupu totiž hrozí poměrně vysoká pokuta.


Za pokácení stromů na vlastním pozemku hrozí pokuta 100 000
i Foto: Jan P. (se souhlasem)

Nikomu do toho nic není

Nedotknutelnost soukromého majetku je právně zakotvena a mnoho lidí žije v mylné představě, že do toho, co si řeší na své zahradě, nikomu nic není. To platí ovšem jen do určité míry. A ta míra je naprosto přesně stanovena. V případě rozhodnutí pokácet strom, jehož obvod kmene přesahuje 80 centimetrů (měřeno ve výšce 130 cm nad zemí) již rčení můj dům můj hrad tak docela neplatí. V takovém případě je nutné získat nejprve povolení příslušného úřadu a teprve poté se můžeme pustit do díla. Zmíněný obvod 80 cm se jeví jako poměrně velké číslo, z pohledu průměru kmene je to však pouze něco kolem 25 centimetrů. Toto omezení se však netýká ovocných stromů, ořešáků a lísek, které si ve své zahradě můžete skácet bez povolení, a to jakkoli jsou velké.

Co sto tisíc. Milion!

Jak už tomu tak bývá, v podobných případech je rozlišováno, zda delikventem je soukromá osoba a nebo osoba právnická, tedy firma. V tomto případě se také rozlišuje, zda došlo k pokácení pouze jedné dřeviny a nebo většího množství. V extrémním případě se tak může pokuta za takovou nelegální činnost vyšplhat až na 1 milion korun, což není za přečin tohoto charakteru zrovna málo. Zda je taková suma odpovídající, zůstává otázkou.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Kombinací akumulačních kamen a podlahovky protopím 6 000 Kč ročně, pochvaluje si majitel novostavby

Kácení jen v období vegetačního klidu

Je třeba brát ohled také na vegetační fáze. Strom může být domovinou například pro některé chráněné druhy ptáků. V takovém případě je nutné počkat až na konec vegetačního období a teprve poté strom skácet.

Výjimka jménem havarijní stav

Jak už to tak bývá, ke všemu se váží nějaké výjimky. V případě kácení stromů na vlastní zahradě pak existuje varianta, kdy strom přímo ohrožuje život, zdraví nebo majetek (ve vyšším rozsahu). V takovém případě můžeme strom skácet okamžitě a teprve posléze tuto situaci oznámit příslušnému úřadu. Nejpozději však do 15 dnů. Budeme také potřebovat patřičnou fotodokumentaci prokazující, že strom byl skutečně ve stavu, který vyžadoval okamžitý zásah. Doporučujeme si proto situaci předem nafotit, abychom se vyhnuli případným problémům při následném řešení situace s úřady.

P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
05.05.2024

Photocredit: Jan P. (se souhlasem)

4