Strom u vašeho domu se vám může pěkně vyplatit. Zvedá totiž cenu nemovitosti
Jak by měl vypadat váš nový dům, si jistě dokážete představit. A je ve vašich představách obklopen romantickou svěží zelení, nebo dáte přednost holému vydlážděnému prostranství? Nejspíš to první. Tahle zdánlivá maličkost navíc umí s cenou nemovitosti pěkně zamávat. Stromy toho ale dokážou mnohem víc. Povíme vám v článku.
Pracovat můžete i na nehezkém místě. Dokud máte dobře placené zaměstnání, dá se to snést. Na kvalitu našeho bydlení už ale máme jiná měřítka. Žít většinou chceme tam, kde se nám líbí a kam se budeme rádi vracet. A domy obklopené zelení, nebo aspoň byty ve městě, ze kterých můžeme shlížet na zelená prostranství, jsou proto mezi makléři velmi žádané zboží. Jejich cena je totiž až o 20 % vyšší, než kolik na podobné lokalitě činí průměr „nezelených“ nemovitostí. Pár „obyčejných“ vzrostlých stromů tak může s cenou nemovitosti pořádně zamávat. Prohlédněte si některé vysoce hodnocené pozemky v naší galerii.
Fotogalerie:
Když se ekonomové zajímají o stromy
Před časem si toho povšimli i ekonomové z Minnesotské univerzity, když řešili vývoj trhu s realitami na americkém středozápadě. Nemohli si nevšimnout, že typově stejné domy v nabídce realitních kanceláří z jedné lokality se mnohdy liší v ceně o celé tisíce dolarů. Proč to? Kvalitativní stav nabízených domů, jejich dispoziční řešení, počet místností, to vše bylo prakticky stejné. Tak odkud pramenil rozdíl? V tom, že některé z nich byly více obklopeny zelení!
Příplatek za džungli
Pár stromů na předzahrádce, ulice lemovaná alejí nebo nedaleký park udělá z průměrné nemovitosti velmi lákavou nabídku, na kterou klienti pohotově reagují. Tento pozorovaný efekt dokonce podrobili důsledné statistické analýze, a zjistili, že každých 10 % pokryvnosti stromů (ve vzdálenosti 100-250 metrů od konkrétní nemovitosti) přidá přibližně 1371 dolarů k ceně. Každý trend má svůj limit, a v této studii jím byla pokryvnost zelení 60 %. Za ní už dál cena nerostla. Převedeno na naši měnu, stromy mohou přidat zhruba 200 000 korun k ceně nemovitosti.
Prohlédněte si zajímavý dům: Fotograf si postavil černou kostku uprostřed Londýna
Zelená epicentra
Tento pozitivní efekt se pak dále násobí tím, kolik zeleně se plošně v okolí nemovitosti nachází. Jinými slovy, je fajn žít na malém zeleném ostrůvku v moři betonu a asfaltu velkoměsta. Ale pokud si plánujete bydlení v celé zelené čtvrti, připravte si pořádný balík peněz. Nemovitosti v takových lokalitách, které ekonomové nazývají zelená epicentra, mají o 10-15 % vyšší cenu. Jen proto, že takové domy a byty jsou velmi žádané.
Proč? Říct, že obyvatelé takových lokalit mají ze svého bydlení dobrý pocit, je sice trefné, ale penězi špatně vyčíslitelné. Přesto takový závěr potvrzují psychologové i kliničtí lékaři.
Stromy přináší lidem zdraví
Žít v přímém kontaktu se stromy a zelení výrazně zlepšuje fyzickou i mentální pohodu obyvatel. Lidé jsou v zelených čtvrtích zdravější, mají v průměru lepší výsledky při měření krevního tlaku a méně podléhají stresu.
Koruny stromů filtrují dopadající UV záření, takže se v zelených čtvrtích setkáme méně často s výskytem rakoviny kůže. Dřeviny lapají polétavé prachové částice a smog, takže tu lidé méně trpí dýchacími obtížemi. Takové astma se u obyvatel zelených čtvrtí také neobjevuje zrovna často.
Nepřímé benefity, které jsou v ceně
Stromy také fixují škodlivé emisní částice, oxid siřičitý, oxid uhelnatý a uhličitý, oxidy dusíku (a také kadmium, nikl a olovo), které do ovzduší unikají z lokálních topenišť nebo z motorů automobilů. Výsledek? Pozorovatelně méně rakoviny plic nebo nižší procenta předčasně narozených dětí. Všechny tyto zdravotní benefity sice posouvají hranice měřeného průměru zdravotních statistik o desetiny procent, ale svou roli při stanovení ceny nemovitosti hrají.
Pod korunami je stín. A to je dobře
Když chcete s rodinou vyrůstat ve zdravém prostředí, chcete podvědomě bydlet pod korunami stromů. Protože víte, že se tam budete mít dobře. Na bydlení v zazeleněných lokalitách si ale rozhodně nemohou stěžovat ani singles. Stromy v rámci jedné čtvrtě dokáží snížit průměrnou teplotu vzduchu o 8 °C. I jediný košatý strom před vaším domem dokáže snížit zastíněním teplotu asfaltu o 20 °C, a teplotu uvnitř zaparkovaného auta o 27 °C. Stromy prostě umí být kouzelné už jenom tím, že jsou.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Radomír Dohnal
Vydáno dne:
07.08.2018
Photocredit: Uwe367
Nová zelená úsporám je šancí pro pravé pasivní domy
Ministerstvo konečně vyhlásilo podmínky pro Novou zelená úsporám
Citáty a přísloví o stromech
K oslavě Mezinárodního dne stromů jsme pro vás vybrali několik moudrých slov, která inspirují, nerezaví a někdy pobaví, nebo poučí.
Kdy a jak na sekání trávy?
V článku si povíme, čím, jak a kdy se pustit do sečení trávy.
Zelená stěna není jen kouzlem zahradníků. Co byste měli vědět, než si ji necháte postavit doma
Vertikální zahrady zkrášlí každý interiér či venkovní zdi. A navíc jsou prospěšné vašemu zdraví. Přečtěte si v našem článku, jak vytvořit zelenou stěnu u vás doma.
Přineste si kus přírody do města. A rovnou k vám domů!
Přírodní prvky v interiéru blahodárně působí na naši pohodu i zdraví. Blízký kontakt s přírodou je pro nás v dnešní uspěchané době stále důležitější. Přinášíme proto pár jednoduchých triků, jak si kus přírody přinést do bytu a vytvořit z něj útulnou oázu klidu.
Stavíte pasivní dům? Nová zelená úsporám vám přispěje až 450 tisíc korun
Na stavbu pasivního domu můžete do roku 2021 získat dotaci z Nové zelené úsporám. Stát vám přispěje až 450 tisíc korun. Jaké jsou podmínky a jak o dotaci zažádat?
Chcete, aby vám střecha vyráběla kyslík? Vytvořte na ní zahradu
Udělejte si zahradu na střeše svojí dřevostavby. Nápad proměnit nudnou střechu v zelenou oázu oceníte. Vysvětlíme vám, jak dokáže zelená střecha účinně izolovat proti horku a zajistit lepší vzduch k dýchání.
Je bezpečné jíst výpěstky z městských zahrad? Odpovědi možná nepotěší
Životní prostředí ve městech patří mezi silně znečištěné. Je důvod se obávat jíst ovoce a zeleninu, které si tu vypěstujeme?
V amerických městech se ročně pokácí 36 milionů stromů. Je to problém?
Stromy zásadním způsobem zvyšují kvalitu života ve městech. Američané si to ale zatím moc neuvědomují. Kde se kácí nejvíc a kde to bude opravdu bolet?
Jak starý je nejstarší strom celé Evropy?
Byl objeven nejstarší strom Evropy! Borovice z italského národního parku nevypadala jako šampion, ale překvapila: 1230 let, to už je pořádná senzace.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: