HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Důchodci pronajali svůj byt a příjem využili k přestavbě chaty na nádherný bungalov

Starší manželé se rozhodli zrekonstruovat na svém pozemku starou chatu na moderní obydlí, kde budou „v podzimu svého života“ trávit své dny. Z původních plánů na částečnou rekonstrukci letní chaty se nakonec stal velký projekt. Svým počinem překvapili nejen své okolí, ale i sebe, neboť výsledkem jejich snahy se stal plnohodnotný domek, ve kterém se nakonec rozhodli trvale usadit.


Z rekonstrukce chaty na důchod udělali celoroční bydlení
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: TATU Arquitectura (se souhlasem Marcos Guiponi) a VitVit (Wikimedia Commons CC)

Z plánu na letní chatu k projektu bungalovu na pohodové staří

Život v paneláku nás sžíral zaživa. Když jsem nás tak pozorovala, pomalu jsme neměli pro co žít,“ říká dnes spokojená majitelka, která se rozhodla pro razantní životní změnu v podobě rekonstrukce chaty. Svým zápalem brzy nakazila i svého manžela, který se pro projekt o to více nadchnul. „Necítili jsme se ještě tak staří, abychom jenom čekali na to, až si pro nás přijde smrt.“ O rekonstrukci staré chatky na pozemku, který koupili před lety, diskutovali několik let a motivaci našli až na penzi. Po prvotním posouzení a návrzích začalo však vycházet najevo, že oba chtějí od sezónní chaty něco málo navíc.  

Fotogalerie:

i Foto: TATU Arquitectura (se souhlasem Marcos Guiponi) a VitVit (Wikimedia Commons CC), Marcos Guiponi (se souhlasem)

Dispozice menšího bytu s prostorem pro vnoučata

Jelikož ani jeden z manželů neměl stavební vzdělání, rozhodli se na pomoc přizvat známého projektanta. Ten dle zadání a původní zastavěné plochy navrhl v podstatě bungalov 3+1 o celkové rozloze 60 m2. Středobodem celého domu se stal obývací pokoj s kuchyní a otevřenou galerií do patra. Přes malou užitnou plochu domu nabyl díky tomuto rozšíření obývací pokoj na objemu a současně umožnil využít prostor pod sedlovou střechou nad ložnicí. Ta slouží jako spací loft, který milují převážně jejich vnoučata. V domě byl dále zřízen ještě menší pokojík a výše zmíněná ložnice a koupelna.

Lepší představu o tom, jak manželé vyřešili svůj bungalov na důchod, si můžete udělat v galerii.  

Hrubá stavba za 2 dny, nastěhování do 4 měsíců. Dřevostavba jim ušetřila čas i peníze

Když byl návrh domu hotov, hledali manželé někoho, kdo jim s výstavbou pomůže. Zprvu uvažovali, že si dům postupně vystaví svépomocí s občasnou dopomocí zedníků. Nicméně když si uvědomili, že tímto tempem nebudou bydlet dříve než za dva roky, rozhodli se pro jiné řešení. „Čas je to nejcennější, co na tomhle světě máme. Představa, že budeme stavět asi dva roky a ještě se u toho nadřeme, nás vyděsila.“ Shodou okolností ale zaregistrovali, že nedaleko od nich vyrostlo během jednoho měsíce několik domů. Když se zajeli na sousední výstavbu podívat, zjistili, že domy jsou postaveny z předem vyrobených dřevěných stěn, které se seskládají pomocí jeřábu jako stavebnice. 

Nové metody výstavby šetří zájemcům o bydlení stovky tisíc

Kontaktovali jsme tu firmu, domluvili schůzku a oni nám řekli, že za čtyři měsíce můžeme bydlet. Znělo to až příliš podezřele, ale když nám ukázali výrobu přímo v továrně, pochopili jsme. Udělali jsme si ještě rešerši dalších firem a rozhodli se.“ 

Zaujal vás tento domek? Kompletní plány bungalovu si můžete prohlédnout v naší galerii.

Průměrná doba výstavby hrubé stavby je u prefabrikovaných dřevostaveb 3 dny. U zděných domů se tento údaj pohybuje kolem 4–6 měsíců. (Zdroj: ADMD – Asociace dodavatelů montovaných domů)

Nízkonákladové a bezúdržbové technologie pro pohodový „podzim života“

Již v projektu mysleli manželé na to, že chtějí mít s domem a jeho údržbou co nejméně starostí. Ohled museli brát i na to, že jejich rozpočet nebyl nafukovací a v některých věcech bylo potřeba šetřit. Pro vytápění dali namísto tepelného čerpadla vzduch-voda přednost sálavým podlahovým foliím, které nepotřebují žádný servis. Jako doplňkový zdroj se rozhodli pořídit malá krbová kamna. Vodu v domě ohřívají pomocí bojleru se zabudovaným tepelným čerpadlem, který není tolik náročný na provoz (aktuální cena zde). Díky tomu, že v obývacím pokoji byly navrženy dva HS portály, které lze přes léto otevřít, nepotřebuje dům žádnou klimatizaci. Vzduch přirozeně proudí jeho interiérem a ochlazuje celý objekt. 

Pokud uvažujete nad pořízením HS portálu, ceny portálů různých rozměrů i materiálů můžete porovnat zde.

Byt do pronájmu a hurá na zahradu

Realizace celého domu včetně stržení původní chaty a zpevnění základové desky trvala přibližně čtyři měsíce. S přípravou a projekcí domu pak celková doba od prvního rozhodnutí byla asi 8–9 měsíců. „Celý ten projekt jakoby do nás vlil nový život.“ Po šesti měsících se oba manželé rozhodli opustit svůj byt v paneláku a natrvalo se přesunout na svou chatu. „Byt jsme dali do pronájmu a trvale žijeme tady. Máme v plánu se pomalu a jistě pustit do zahrady. Nic velkého, ale už teď se nemůžeme dočkat, až začne sezóna.“  

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
07.05.2023

Photocredit: TATU Arquitectura (se souhlasem Marcos Guiponi) a VitVit (Wikimedia Commons CC)

5

Bungalov nebo dům na patro?
Podíváme se na výhody a nevýhody přízemních a vícepatrových domů.

Na stáří si splnili sen a vyměnili panelák za dřevostavbu
Jak se žije v moderní dřevostavbě na jihu Čech? A co vedlo majitele k tomu, aby se rozhodli na „stará kolena“ stavět? To vše a mnohem více se dočtete v tomto článku.

Moderní bungalov na stáří – 360° videoprohlídka domu
Navštivte s naší 360° kamerou zajímavý bungalov, který si nechal postavit starší manželský pár. Stavba byla velmi rychlá, a to i díky tomu, že přesně věděli, jak má stavba vypadat.

Na stará kolena nový dům – proč se tak rozhodli a jak se jim žije?
Stavět si dům na stáří má obrovskou výhodu. Už totiž víte, co chcete. Znáte sebe i své potřeby. Nechte se inspirovat tímto moderním bungalovem, který si nechal postavit starší pár, Iveta a Michal.

Dřevěný domeček pro babičku přestavěli ze staré garáže
Třiapadesát metrů čtverečních v příjemně světlém jednoúrovňovém prostoru a k tomu vysoké stropy. Těžko uvěřit, že tohle byla obyčejná garáž.

Starší pár si na důchod splnil celoživotní sen: pořídil si mobilní domek
Když si starší pár nechal vyrobit mobilní domek na míru, splnil si tím svůj životní sen: mít svůj tiny house na kolečkách a cestovat s ním po celých Spojených státech.

Rodinný dům k nastěhování za 6 měsíců
Rodinný domek v Havlíčkově Brodě byl kompletně zrealizován za neuvěřitelných šest měsíců a majitelé jsou s výsledkem nadmíru spokojení. Jak dokázali dům tak bleskurychle postavit?

Původní chalupa se rozpadala. Postavili si místo ní vysněné víkendové bydlení
Navštívili jsme nádhernou moderní dřevostavbu u vodní nádrže Slapy, kterou si nechali postavit manželé Lucie a Jan jako víkendový dům na místě původní staré chalupy. Proč stavěli s architektem a co mají na domě nejraději?

Rozpadlou stodolu po babičce přestavěli legální cestou na krásný rodinný dům
Prozíravá babička odkázala manželům starou stodolu u jezera. Z nechtěné daru se po čase stalo jedinečné řešení vlastního bydlení.

Moderní bungalov 5kk může stát na vašem pozemku do 5 měsíců. Známe cenu
Plánujete začít stavět vlastní dům a hledáte kvalitu, cenu a především inspiraci? Prohlédněte si oblíbený typový dům s dispozicí 5kk.