Rozpadlou stodolu po babičce přestavěli legální cestou na krásný rodinný dům
Může se stát, že se takzvaný danajský dar v podobě dědictví nakonec ukáže jako doslovné požehnání. Své by o tom mohl vyprávět mladý pár, kterému do klína jedno takové dědictví přistálo. Na sklonku života se umanutá babička rozhodla odkázat mladým novomanželům starou rozpadlou stodolu. Přes počáteční šok z věna, které nebylo možné odmítnout, se po letech ukázalo jedinečné řešení, které oběma přineslo snové bydlení. Z úcty k místní architektuře i původnímu stavení se oba rozhodli postavit si dům, do kterého jako by se otiskla duše babiččina daru.
Nevyžádané dědictví jako cesta k novému domu
Stará samostatná stodola nacházející se na břehu jezera sloužila původně k ustájení koní, později jako sklad zemědělské techniky. Svou funkci však časem pozbyla a pozvolna začala chátrat. Opuštěného objektu si dlouhá léta nikdo nevšímal až do doby, kdy během svatební hostiny mladého páru byl předán jako dar od nevěstiny babičky.
Že toto věno nebylo pouhým omylem v úsudku, zjistili manželé až po letech, kdy se rozhodli pro realizaci rodinného domu. Kvůli absenci stavebních pozemků a vysokým cenám starých nemovitostí brzy došli k poznání, že cesta k vlastnímu bydlení nebude tak snadná. Myšlenka využít onu starou stodolu přišla zcela náhodou po rozhovoru se známým, který se už léta pohybuje v oblasti stavebnictví. Po oslovení stavební úřadu vyšlo najevo, že zastavěnou plochu stodoly je možné za určitých podmínek využít pro stavbu rodinného domu.
Návrh vycházející z původního stavení s úsporným řešením podlahové plochy
U návrhu domu se oba manželé rozhodli vycházet z původního stavení a místní architektury. Po demolici staré stodoly byla položena nová základová deska v původní rozloze zastavěné plochy. Při realizaci základů bylo potřeba rovněž zpevnit i část svahu, do kterého se dům částečně zařezával svým spodním patrem. Jelikož byl svah orientován směrem na sever a na jeho hřebeni se nacházel les, získal tak dům přirozenou bariéru chránící jej před silnými severními větry. Úřady dbaly na to, aby dům striktně dodržel velikost zastavěné plochy 65 m2 (11 × 6 metrů). Proto byl zvolen pro výstavbu konstrukční systém dřevostavby, který o 7 % ušetřil zastavění podlahové plochy oproti zděnému domu. Díky tomu se navýšil obytný prostor domu o 3 metry čtvereční a nebyl zastavěn konstrukcí z cihel.
V domě se zastavěnou plochou 100 m2 získejte menší pokojíček navíc
Maximalizace vnitřního prostor domu pomocí pater a loftu
Vnitřní dispozice stavby je rozdělena do dvou samostatných pater. Spodní patro je koncipováno jako pracovní prostor, ve které oba manželé provozují své podnikání. Část domu tvoří šicí dílna s velkou samostatnou šatnou, jejíž centrálním bodem jsou kamna. Dílna volně přechází v chodbu, která navazuje na koupelnu a samostatný pokoj. Na konci chodby se nachází pracovna s knihovnou, která slouží jako kancelář. Přízemí, které je částečně zapuštěné v zemi, je propojeno s obytnou části domu pomocí dvojramenného schodiště. Jak vypadá snový výhled z obytné části domu, si můžete prohlédnout v naší galerii.
Fotogalerie:
Obytné patro je dispozičně navrženo jako byt 3+1 s monumentálním výhledem na jezero. Tvoří jej oddělená ložnice a prostorná kuchyně s jídelnou, nad kterými se ční otevřená galerie do krovu. Skromný obývací pokoj navazující na jídelnu má poté snížený podhled, nad kterým se tyčí samostatný loftový pokoj. Do něj je možné se dostat skrze centrální schodiště domu a plní funkci dětského pokoje. Interiér obytného patra tak působí jako velmi otevřený prostor a je zcela oddělen od pracovního přízemí.
Bez jakékoliv kanalizace i vodovodního řadu
Jelikož se dům nachází na odlehlé samotě za vesnicí, nebylo možné ke stavení přivést vodovodní řad ani kanalizaci. Manželé se proto rozhodli zřídit za domem studnu, ze které čerpají pitnou vodu. Současně u domu postavili čističku pro recyklaci šedých a splaškových vod. Díky tomu nemusí řešit kumulaci bioodpadu v jímkách a dům se tak stává více soběstačný. Zvláštní konstrukční a technologické řešení bylo použito pro svedení vody ze střechy domu. Odtokový žlab střechy je veden po spádu a ústí do dešťového svodu, který je ukryt pod dřevěnou fasádou. Rýna následně přechází v dřevěné koryto tyčící se asi 3 metry nad zemí, které ústí do potůčku podél příjezdové cesty k domu. To se následně vlévá do místního jezera. Tento velmi netradiční způsob odvodu dešťových vod ze střechy vyřešil problém s kopáním kanalizačního systému a zároveň je zajímavým architektonickým prvkem domu.
Miliony za stavební pozemek ušetřil mladík z Brna díky domovní čističce
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Štěpánka Kadlecová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
10.11.2022
Photocredit: Rever & Drage Architects (se souhlasem)
Rekonstrukce dřevostavbou – do staré stodoly vložili jeřábem novou dřevostavbu
Článek o tom, že od ruiny k moderní dřevostavbě vede krátká cesta.
Video: The Balancing Barn odhaluje krásu anglického venkova
Něco pro milovníky originálního ubytování. Levitující stodola? V Anglii je možné všechno!
Úžasná proměna staré alpské stodoly
Ze staré stodoly dokázali švýcarští architekti vykouzlit velmi stylové bydlení. Podívejte se na úžasnou proměnu, kdy se z ruiny na odpis stal luxusní apartmán.
Staré stodoly mají stále čím překvapit
Některé stodoly jsou stále používány ke svému původnímu účelu, v jiných byste zase klidně bydleli a z dalších vás možná zamrazí... Prohlédněte si staré stodoly zblízka.
Luxusní stodola pro fanoušky domů ve farmářském stylu
Patříte-li mezi fanoušky domů napodobujících tradiční farmářské stodoly, luxusní variantu z našeho článku si zamilujete.
Zachránili starou stodolu před demolicí a vytvořili z ní nádherný dům pro šestičlennou rodinu
O tom, že by i ošklivé a rozpadlé staré stodoly měly dostat druhou šanci, vás přesvědčí náš článek o jednom krásném kanadském domku.
Rekonstrukce stodoly svépomocí: co zvládnete sami a na co je lepší najmout profesionála
Pokud jste propadli kouzlu starých stodol a plánujete rekonstrukci, inspirujte se v našem článku a pusťte se do toho. Poradíme vám pár tipů.
Vymazlený jihotyrolský rodinný dům s jedinečnou duší alpské stodoly
Nakoukněte s námi do domu, který kombinuje prvky tradiční alpské architektury a nejmodernějšího designu. Tento kontrast vás dostane.
Drsná a luxusní 500 let stará chalupa uprostřed zapomenutého anglického sadu
Proměnit historickou stodolu v luxusní chalupu k odpočinku byla výzva pro nové majitele. Udělali to s citem a neskutečným zápalem.
Barndominium aneb obytná stodola – vše o moderním bydlení ve venkovském stylu
Prohlédněte si relativně nový a unikátní koncept bydlení ve stodolách. Barndominium je v zahraničí velkým boomem.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: