WoHo v Berlíně – nejvyšší dřevostavba světa bude stát v řádech miliard
Zpravidla není obvyklým postupem volit materiál jako je dřevo pro realizaci výškových budov. Norští architekti se však této výzvy chopili a navrhli 98metrovou dřevěnou budovu v samotném centru Německa. Na následujících řádcích vám přiblížíme projekt WoHo, jeho odhadovanou cenu i poslání.
Architekti z norského studia Mad Arkiteker vyhráli v mezinárodní soutěži s návrhem vertikální městské čtvrti v Berlíně. V rámci ní navrhli i ekologickou dřevostavbu WoHo vysokou 98 metrů. „Navrhli jsme technicky špičkově zpracovanou stavbu, která má co nabídnout obyvatelům, uživatelům i jejímu bezprostřednímu okolí,“ zmiňují tvůrci.
Fotogalerie:
Název WoHo (z německého Wohnhochhaus) znamená v překladu rezidenční výšková budova. Od klasických a fádních mrakodrapů se má odlišovat svojí velkolepostí a netradičností.
Výšková dřevostavba a její rozpočet
V dnešní době se stává dřevo široce využívaným materiálem, především díky svým perfektním fyzikálně-mechanickým vlastnostem, rychlosti výstavby a uklidňující, hřejivé a sympatické atmosféře, kterou navozuje. V porovnání s jinými tradičními stavebími materiály vyzařuje dřevo příjemný efekt a pohodu, což můžete sami posoudit v naší fotogalerii s vizualizacemi mrakodrapu. Dřevěný zásah do berlínských ulic s celkovou cenou 90 milionů eur (cca 2,3 miliardy korun) se stane pýchou jejich uživatelů.
Proč hlavní město Německa?
Vylepšení berlínské čtvrti Kreuzberg bylo zvoleno z důvodu vyřešení tamní problematiky, a sice zlepšení sociální a enviromentální situace směrem k udržitelnější budoucnosti. Projekt WoHo se má přizpůsobit kreuzbergské čtvrti především svými rozměry a stejně tak i lidem, kteří tam žijí. Podle finálních vizualizací se architektům podařilo zkorigovat i výšku budovy tak, aby urbanisticky zapadla do okolí. „Berlín je vzrušující město, které se pro nás jako architekty stalo důležitým zdrojem inspirace,“ říká architekt Jonny Klokk.
29 podlaží s byty pro sociální bydlení
Dřevostavba Woho je navržena jako malá čtvrť a se svojí výškou 98 metrů zabírá až 18 000 m2 plochy. Skládá se ze čtyř samostatných jednotek, které na sebe navazují a jsou výškově odstupňované. Nejvyšší budova má 29 podlaží, přičemž součástí stavby je i vnější schodiště propojující samotné „město“ se střešními terasami. „Rozdělením budovy na několik menších celků s různými výškami se budova přizpůsobí sousedním objektům a stávajícím ulicím,“ doplňují architekti.
Polyfunkční dřevostavba bude v přízemí sloužit komerčním prostorám (pekárny, kavárny, restaurace, obchody, školka, umělecká škola atd.). Další patra potom budou obsahovat klasické byty, sociální a studentské byty. Poslední patro výškové budovy bude sloužit pro zábavu a odpočinek (sauny, bary atd.). Z procentuálního hlediska bude stavba využita takto:
- 60 % byty
- 25 % komerční využití
- 15 % sociální infrastruktura
Konstrukce výškové budovy Woho
Stavba bude mít hybridní konstrukci – jádro a suterén budou z železobetonu; sloupy, trámy, stropní elementy a další statické prvky budou z dřevěných CLT panelů. V okolí nebude věnována velká plocha pro parkovací místa, nýbrž pro jiné alternativy formy dopravy, jako jsou kola a cargokola (nákladní kola). Architekti počítali také se systémem nabíjení elektrických dopravních prostředků (elektrokol, elektrokoloběžek apod.).
Mohlo by vás zajímat: CLT panely: Vrstvené masivní panely, které voní dřevem
Nejvyšší dřevostavba světa (prozatím)
Po dokončení bude WoHo nejvyšší dřevostavbou v Německu, v Evropě a zatím i na celém světě. Předběhne prozatímní nejvyšší dřevostavbu Mjostarnet s výškou 85 metrů.
Mohlo by vás zajímat: Nejvyšší dřevostavba světa Mjostarnet má 18 pater a všechny její byty už jsou vyprodané
Pravděpodobně však ne na dlouho. Jednotlivé země a architekti se v této disciplíně neustále předhánějí. O tom svědčí i fascinující návrh japonského mrakodrapu W350 se 70 patry a 350 výškovými metry.
Mohlo by vás zajímat: Sedmdesát pater ze dřeva. Japonsko odhaluje plán nového mrakodrapu
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
14.04.2021
Photocredit: Se souhlasem Mad Arkitekter
Nejvyšší dřevostavba světa byla postavena svépomocí
Nejvyšší dřevostavbu světa jste mohli hledat v ruském městě Arkangelsk a našli byste ho celkem jednoduše. S výškou 44 metrů, 13 pater byl nepřehlédnutelnou dominantou města.
Video: Roste další dřevěný mrakodrap
Virtuální průlet budoucí víděňskou čtvrtí Seestadt Aspern, ve které se staví moderní centrum s význačnou dominantou – 84 metrovou stavbou ze dřeva Hoho Wien.
10 nejpodivnějších využití dřeva ve stavbách
Poznejte deset nejpodivnějších aplikací dřeva ve stavbách, které vám vyrazí dech. Věděli jste, že ze dřeva mohou být mrakodrapy, elektrárny nebo třeba základy?
Evropa má s velkými dřevostavbami velké plány. Za rok jich bude stát už jednadvacet.
Ne skromné domky, ale už pořádné stavby s výškou nad padesát metrů. Jak vypadají ty nejzajímavější projekty evropských dřevostaveb?
Sedmdesát pater ze dřeva. Japonsko odhaluje plán nového mrakodrapu
Dřevěný kolos, jaký svět neviděl. Podívejte se na projekt 350 metrů vysokého dřevěného mrakodrapu.
Jednu z největších dřevostaveb na světě najdete ve Švýcarsku. Připomíná housenku
Ve Švýcarsku byla loni dokončena unikátní dřevěná stavba s délkou 240 metrů. Za návrhem stojí slavný japonský architekt Shigeru Ban. Podívejte se na abnormálně velikou dřevostavbu.
Organický mrakodrap v Londýně roste z recyklovaného odpadu jeho nájemců
Moderní organický mrakodrap v Londýně roste jako kouzelný fazolový stonek k nebesům. Udržitelná architektura 21. století ukázala opět nové směry.
Když studenti mění svět: Dva kamarádi navrhli stavbu, která pomáhá rozvoji dřevostaveb
Rozhovor s autory vítězného návrhu polyfunkční dřevostavby o využití dřeva ve městě možná změní váš pohled na budoucnost našich měst.
Dřevěný mrakodrap HoHo ve Vídni boří hranice evropského stavitelství
Nedaleko za našimi hranicemi vyrostla dřevostavba, která boří hranice konvenčního stavitelství. Prohlédněte si dřevěný mrakodrap HoHo ve Vídni.
Návrh první holandské univerzity ze dřeva je odtajněn. Je to budova 4 tváří
Prohlédněte si nádherný návrh nové dřevostavby z CLT, která by měla vyrůst v univerzitním kampusu v Tilburgu v Nizozemí. Dokonale souzní s okolní krajinou.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: