Návrh první holandské univerzity ze dřeva je odtajněn. Je to budova 4 tváří
Nizozemská univerzita v Tilburgu si nechala zpracovat unikátní návrh první dřevostavby ve stávajícím kampusu. Bude se jednat o energeticky neutrální stavbu stojící na ploše 33x33 metrů a obsahující 14 poslucháren, prostory pro studium a reprezentativní foyer. Budova bude zasazena do zalesněné krajiny a bude mít velmi nadčasový interiér i exteriér, který navazuje na stávající stavby univerzitního kampusu. Pojďme se společně podívat na celý návrh blíže a prohlédnout si jej.
Nový prvek v modernistickém kampusu
Krychlový design nové univerzitní budovy je inspirován vůbec první stavbou v kampusu, a to tzv. budovou Cobbenhagen, pojmenovanou po jednom ze zakladatelů školy, jež předcházela vzniku dnešní Tilburgské univerzity. Cobbenhagen byl profesorem obecné teorie a dějin ekonomie a zanechal ve škole svou vlastní osobní stopu.
Fotogalerie:
Autorem navržené budovy z roku 1962, která je nyní chráněnou památkou, byl architekt Jos Bedauxe. Stavba pod jeho taktovkou odráží katolické kořeny univerzity a nabízí design, který dává tradiční klášterní architektuře modernistický nádech. Vzhled nově navržené budovy se přizpůsobuje Bedauxeho stavbě v jednoduché fasádě, rytmickém umístění oken a v neposlední řadě provázaným vztahem mezi vnitřními prostory a nádhernou okolní přírodou. Výsledkem je univerzitní hala, která se svou jemnou kamennou fasádou a umístěním v lesním prostředí působí, jako by na onom místě stála vždy.
„Tato přednášková budova je nadčasovým a udržitelným doplňkem stávající architektury kampusu Univerzity v Tilburgu. Dýchá atmosférou knihovny i kláštera a je v naprostém souladu s původními modernistickými budovami,“ říká Stefan Prins, jeden z architektů společnosti, která návrh vypracovala.
Interiér jako nedílná součást stavby
Vnitřní řešení je stejně jako interiér budovy Cobbenhagen nedílnou součástí stavby. Vybavení a nábytek je promyšlen do nejmenších detailů a i zde jsou využity téměř výhradně přírodní materiály, a to dřevo a kámen. Prostorný hlavní přednáškový sál je kontrastem k intimním okenním výklenkům.
Kromě odhaleného konstrukčního dřeva (CLT panely) hrají prim jednoduché dřevěné stoly a lavice, výrazné lampy na čtení ve tvaru kříže. Vše vyvolává pocit uklidnění a pohody. Velká okna se zasluhují nejen o dostatek světla uvnitř stavby, ale také lidem uvnitř nabízí uklidňující pohledy do přírody okolo.
Čtyři tváře budovy
Aby bylo zasazení do okolní krajiny dokonalé, architekti navíc zvážili okolí každé jedné strany budovy. Vytvořili si díky tomu čtyři různé charakteristicky okolí, a to les, park, ubytovací prostory a cesta k vlakovému nádraží. Fasáda každé stěny budovy pak reaguje právě na danou charakteristiku. Každá strana budovy má proto zcela jiné detaily a rozložení oken. Dokonalý soulad s okolní krajinou tak dosahuje absolutní propracovanosti. Kompletní návrh budovy s jednotlivými detaily a zasazením do krajiny si můžete prohlédnout v naší galerii.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Kateřina Petríková
Vydáno dne:
18.02.2022
Photocredit: Powerhouse company (se souhalsem)
Dřevostavba AIR House z ČVUT soutěží v Kalifornii
Studenti ČVUT dokončili dřevostavbu, která bude na podzim soutěžit v USA
Světová architektura: Američtí studenti postavili mini domek srostlý s lesem
Studenti architektury na univerzitě v americké Nebrasce navrhli a postavili mini domek z prefabrikovaných CLT panelů. Tato stavba slouží jako výukový prostor a je umístěn uprostřed hlubokých oregonských lesů.
Co všechno dovedou dřevěné stavby? Snižují stres, zvyšují produktivitu práce a dokonce léčí!
Nevěřili byste, jaké benefity pro člověka přináší pobyt v prostředí ze dřeva. Pomůže s alergiemi, stresem nebo třeba učením.
Dřevěná renesance: Úžasný milánský pavilon z 12 tun dřeva
Pavilon vytvořený z pravidelných dřevěných hranolů váží dohromady 12 tun, ale je vybaven nevšední lehkostí. Prohlédněte si tuto netradiční dřevěnou konstrukci.
Jak vypadá jedna z nejmodernějších mateřských školek světa?
Kodaňská mateřská školka díky dřevěné fasádě nabízí příjemné splynutí s okolní cihlovou zástavbou a vytváří tak bezpečný svět dětí uprostřed města. Prohlédněte si ji důkladně v našem článku.
Víceúčelová dřevostavba – v malé vesnici vyřešila hned několik problémů
Spoustu problémů v zapadlé čínské vesničce vyřešila jediná „univerzální“ dřevostavba. Je mostem, školní třídou i duchovním centrem. Prohlédněte si ji zblízka.
Unikátní knihovna ve tvaru stromu oživuje zapomenuté veřejné prostory
Šedivý, nenápadný a opomíjený. Právě takový byl nehezký kout uprostřed nejstaršího honkongského sídliště, který teď díky stromu s knihami významně ožil. Jak tento unikátní projekt funguje?
Berlínská škola vyměnila beton za dřevo – vytvořila příjemný a bezpečný prostor pro vzdělávání
Prohlédněte si berlínskou základní školu, která se k modernímu vzdělávání postavila čelem. Pro své žáky zbudovala překrásné prostředí, ve kterém bude radost se učit.
Dřevo má ve stavebnictví velkou tradici a zároveň budoucnost, říká úspěšný student
Přečtěte si rozhovor s Tomášem Hýrkem o jeho úspěšném projektu bytového domu ze dřeva a zjistěte, proč by sám v takovém domě chtěl bydlet.
WoHo v Berlíně – nejvyšší dřevostavba světa bude stát v řádech miliard
Nová výšková dřevostavba s názvem WoHo vyroste v Berlíně. Čím jsou dřevěné mrakodrapy tak lákavé pro velká města? A na kolik miliard takový projekt přijde?
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: