Byty levnější nebudou. Přinese největší český bytový dům ze dřeva změnu?
České stavebnictví se posunulo opět o krok vpřed. V Praze se začínají budovat zcela první bytové domy z CLT panelů s nízkou energetickou náročností. Prohlédněte si projekt výstavby 177 nových bytů ve fotogalerii. Jaká bude přesná lokalita nových dřevostaveb a kdy má začít výstavba?
Lokalita bytových domů ze dřeva
Nová výstavba dřevěných bytových domů bude realizována na Radlické ulici v Praze 5. Lokalita těchto dřevostaveb bude také poblíž stanice metra, jeho obyvatelé tak budou mít centrum města na dosah ruky. Architekti zohlednili i důraz na budování komunit. Podívejte se do fotogalerie na návrh vnitrobloků těchto výškových budov.
Fotogalerie:
Bytové domy budou stát na vyvýšeném pozemku s panoramatickými výhledy na Prahu. Komplex objektu bude tvořit příjemné prostředí jak ve vnitrobloku s velkým altánem, dětským hřištěm a množstvím laviček pro odpočinek, tak i v okolí těchto staveb.
Volbou se staly CLT panely
V otázce stavební technologie byl zvolen převážně moderní systém CLT panelů. Součástí jednofázového projektu se však staly i klasické obytné domy, architekti tak měli možnost porovnat tyto stavební procesy z hlediska uhlíkové stopy v důsledku dopadu na životní prostředí. Více se na tyto rozdíly zaměříme v následujících odstavcích.
Proč se bude stavět jeden bytový dům jako dřevostavba a ostatní klasickou stavební technologií?
„Byl to jeden z klíčových důvodů, protože nám tím projekt poskytne unikátní příležitost porovnat dvě různé stavební technologie z hlediska rychlosti výstavby a managementu stavby, ale hlavně z hlediska snížení uhlíkové stopy. Zároveň je nutné říct, že přestože v zahraničí nyní zažívá výstavba velkých objektů ze dřeva doslova boom, v České republice je v podstatě na začátku. Proto postupujeme u této průkopnické aktivity podobně jako u ostatních inovativních řešení, tj. s opatrností a respektem. I tak však bude stavba největší bytovou dřevostavbou v ČR,“ tvrdí Pavel Tomek, projektový manažer projektu Radlický Dřevák.
CLT panely (křížem lepené dřevo) jsou nejrozšířenějším konstrukčním systémem z masivního dřeva. Jejich výhody pozorujeme hned v několika vlastnostech:
- minimální materiálová ztráta,
- úspora až o 7 % zastavěné plochy,
- vysoká konstrukční pevnost,
- dřevěné panely stabilizují klima a vlhkost v místnosti (příznivé pro astmatiky a alergiky),
- skvělé tepelně izolační vlastnosti,
- rychlý proces výstavby (výstavba je zkrácena až o čtvrtinu standardní doby),
- materiál je v neposlední řadě estetický.
CLT panely: Vrstvené masivní panely, které voní dřevem
Proč padla volba právě na CLT panely?
„Křížem lepené CLT panely jsou nejlepší volbou pro daný druh dřevěné konstrukce nejen díky svým statickým vlastnostem, ale také z hlediska životnosti, odolnosti vůči negativním vlivům (jako jsou škůdci či vlhkost), akustice a požární odolnosti. V západní Evropě, kde je výstavba větších budov ze dřeva již poměrně rozšířená, se tento systém osvědčil,“ odpovídá v rozhovoru Tomek.
V případě bytových jednotek v Praze byly CLT panely použity pro nosnou konstrukci. Bytové dřevostavby budou vystavěny na železobetonovém monolitickém podnoží. Dřevo bude využito i v interiérech jako pohledový materiál. Ve 12metrové budově bylo navrženo přesně 177 bytů (ve čtyřech podlažích) s dispozicích 1+kk až 4+kk.
Dřevostavby rostou maximálně do výšky 12 metrů – proč?
„Jediným důvodem je velmi přísné nastavení českých požárních norem. Ty jsou přísnější než v okolních zemích a realizaci vyšších dřevostaveb aktuálně neumožňují. Situace je pochopitelná, jelikož takovéto konstrukce zatím v ČR nejsou obvyklé, nicméně pevně věříme, že přibývající realizace takovýchto velikých dřevěných budov umožní velmi opatrné limity ověřovat a posouvat. Mimochodem náš projekt je díky tomuto přísnému nastavení pod velkým drobnohledem a kladné stanovisko hasičů ke společnému povolení, které jsme obdrželi, vypovídá o velmi bezpečném řešení naší stavby. CLT panely umožňují realizaci až 20podlažních objektů a v tom vidíme veliký potenciál. Využití dřevěné konstrukce totiž umožní snížení uhlíkové stopy projektů, urychlí výstavbu, ale také zvýší bezpečnost práce na staveništi,“ doplňuje Tomek.
Co stojí za volbou dřeva namísto betonu?
Cílem architektů bylo prokázat funkčnost dřeva jakožto stavebního materiálu v podmínkách České republiky a poukázat na jeho obrovský potenciál při řešení otázky redukce uhlíkové stopy.
Jak to architekti mysleli? V jednoduchosti nechtějí zatěžovat naše životní prostředí a naopak mu odlehčit. Stavebním průmyslem je do ovzduší produkováno přibližně 40 % celkových emisí uhlíku. Dřevo v sobě oxid uhličitý naopak po celou dobu svého životního cyklu zadržuje, čímž může znatelně ulevit objemu celkových emisí. Dřevostavby jsou také šetrné k životnímu prostředí z hlediska recyklace (ve fázi demolice stavby).
Co je to uhlíková stopa?
Zjednodušeně řečeno, uhlíková stopa je množství skleníkových plynů (nejen oxidu uhličitého), které jsou vypouštěny do ovzduší při našem každodenním životě a při určitých výrobních procesech (např. výroba elektřiny, spalování pohonných hmot i obyčejný provoz budovy). Ty přispívají ke skleníkovému efektu a oteplování planety Země. Čím větší je uhlíková stopa, tím více je zatížené životní prostředí.
Názorné srovnání:
Dřevostavba zajistí nižší uhlíkovou stopu až o 560 tun CO2, což je o 28 % méně oproti konvenční stavbě. Abyste si dokázali tuto skutečnost lépe představit, uvedeme něco k porovnání: Dřevostavba uschová (nevyprodukuje) 1400 tun CO2 během 100 a více let. Stejné množství CO2 vyprodukuje 345 benzínových osobních aut za rok.
Porovnání stavebních technologií z hlediska uhlíkové stopy
Jak bylo již zmíněno, kromě dřevostavby zahrnuje výstavba i další dvě budovy z konvenčního materiálu. Architekti tak budou moci v roce 2024, kdy má být stavba bytových domů započata, porovnat tyto stavební technologie z hlediska rychlosti, managementu a redukce uhlíkové stopy. V projektu nahradí 1600 kubíků dřeva téměř polovinu celkového objemu betonu.
„Výroba betonu a oceli, používaných jako tradiční materiály, způsobuje zhruba 6 % globálních emisí oxidu uhličitého, což je podobný podíl, jaký dohromady generuje globální letecká, lodní a železniční doprava. Pokud nahradíme alespoň část dřevem, uhlíkovou stopu stavebních konstrukcí významně snížíme,“ popisuje odborník na dřevostavby Bernhard Egert z významné developerské společnosti.
Video: Dřevo pro lepší životní prostředí
Volba zelené střechy sníží náklady na ochlazení budovy
Zelené střechy zachytí velké množství dešťové vody, která by mohla být dále efektivně využívána, např. pro zalévání zeleně ve společenských prostorách. V objektech bude nainstalován systém pro hospodaření s tzv. šedou vodou. Sníží se tak spotřeba pitné vody. A to není vše. Teplo získané z šedé vody bude využito také pro předehřev teplé užitkové vody. Dojde tak ke snížení spotřeby zemního plynu pro předehřev TUV až o polovinu.
Jednoduchým zařízením jde ušetřit 30 % energií z odpadních vod
Dřevěná výstavba je synonymem pro nízkou energetickou náročnost
Obecně se všechna architektonická studia dnes snaží navrhovat udržitelné budovy. Tento projekt byl také navržen na základě přísných požadavků, čímž získal certifikaci BREEAM. V otázce nízké energetické náročnosti se řadí do nejvyšší kategorie PENB – A. Co to znamená?
- Stavba je až o 40 % úspornější než referenční budovy.
- Použitá trojskla zajistí až o 20 % lepší součinitel prostupu tepla.
- Rekuperační jednotka zabrání až 80 % tepelných ztrát větráním.
Co znamenají zkratky BREEAM a PENB?
BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) = mezinárodně uznávaná metoda environmentálního hodnocení staveb
PENB = průkaz energetické náročnosti
A jak je to s cenou bytů v Radlickém Dřeváku? Tento doposud největší český bytový dům ze dřeva bude velkým průkopníkem po mnoha stránkách. Cena bytů zatím není přesně známa, nicméně se stavitelé nechali slyšet, že nové dřevěné byty nebudou levnější než běžné byty v novostavbách.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
19.11.2022
Photocredit: Jakub Cigler (se souhlasem)
Udržitelná dřevostavba, co to vlastně znamená?
Ekologická, šetrná, zelená. Co to ale znamaná? Napovíme v tomto článku.
Zelená střecha je zahradou ve městě
Co je to zelená střecha, kolik stojí a co je třeba udělat, aby jí neteklo?
Dřevěná vzducholoď přistála na střeše Dox Centra v Praze
Na střeše centra současného umění v Praze se objevila obří dřevěná vzducholoď.
Chcete, aby vám střecha vyráběla kyslík? Vytvořte na ní zahradu
Udělejte si zahradu na střeše svojí dřevostavby. Nápad proměnit nudnou střechu v zelenou oázu oceníte. Vysvětlíme vám, jak dokáže zelená střecha účinně izolovat proti horku a zajistit lepší vzduch k dýchání.
Mladá rodina bydlí v malém domku uprostřed lesů západně od Prahy
Bára s Jakubem vždy toužili po tom bydlet stranou od lidí v lesích. Svůj sen si splnili – postavili si menší domek v chatové oblasti. Co takový životní styl obnáší a je pro ně dům přestavený z původní chaty dostatečně velký?
Zuzana: Odstěhovali jsme se do dřevostavby za Prahu. Náš syn se díky tomu uzdravil
Postavili si dům nedaleko Prahy. Hotovo bylo za 4 měsíce a díky kvalitnímu vnitřnímu prostředí a čerstvému vzduchu se zlepšilo zdraví jejich malému synovi. Příjemným bonusem pak byl fakt, že dodrželi přesný rozpočet. Co by ale udělali jinak?
Praha jako udržitelné město není otázkou daleké budoucnosti, řešení je na dosah
Praha jako udržitelné a zelené město z obnovitelných zdrojů na dosah. Přečtěte si v článku o smělém projektu dvou studentů architektury.
Od ledna 2022 se zásadně zpřísňují požadavky na výstavbu nových budov
Věděli jste, že se od ledna 2022 zpřísňují požadavky na výstavbu nových budov? Jak budou muset být klasifikovány všechny nové rodinné domy? Jak tyto náročné požadavky splnit a ještě při realizaci svého domu ušetřit desetitisíce korun?
Manželé v nejlepším věku si nechali postavit bungalov 4+kk za Prahou. Milion za zahradu odmítli
Navštivte s námi prostorný bungalov 4+kk, který si nechali za Prahou postavit manželé Marcela a Karel. Co si na nové dřevostavbě pochvalují a co by naopak udělali jinak?
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: