38 °C na Sibiři, 70 000 obětí v západní Evropě a teplotní anomálie v Kanadě. Extrémní teploty přichází i do Česka
Vlny veder stále častěji trhají rekordy. A bude hůř – respektive tepleji. S takovým tempem už rodiny v Česku nebudou muset jezdit na dovolené do zahraničí, neboť budou mít řecké teplo na vlastní zahradě. Měli bychom se obávat? Vlny veder jsou nevyzpytatelné. Svět je dnes oproti předindustriálnímu období teplejší zhruba o 1,2 °C. Pokud vám přijde tento rozdíl minimální až zanedbatelný, podívejte se na dopady klimatické změny po celém světě v dnešním novém článku.
Problémy známe, řešení odsouváme
V každodenním životě často zavíráme oči před problémy s nadějí, že se vyřeší samy nebo je vyřeší někdo jiný. Ale kdo by měl převzít odpovědnost za následky, které ovlivňují celý svět? Kdo zastaví rostoucí globální oteplování, extrémní klimatické změny nebo častější vlny veder? Na zázraky „shora“ se spoléhat nemůžeme. A přitom dopady těchto změn již dobře známe – stačí si vybavit chvíle, kdy nám příroda ukázala svou sílu.
V roce 2003 zemřelo příčinou vlny veder 70 000 lidí
Stalo se to před téměř 22 lety a stále vám tato zpráva dokáže přehnat mráz po zádech. V odstavci výše jsme zmiňovali důsledky klimatické změny a vln veder. Do jaké míry je určitá extrémní událost v důsledku změny klimatu více či méně pravděpodobná (anebo více či méně intenzivní), vypočítávají tzv. atribuční studie. Jedna taková byla zveřejněná v roce 2004 a zaměřovala se na vlnu veder, která proběhla v západní Evropě o rok dříve. Léto 2003 bylo v tomto regionu mimořádně horké. Důsledkem dlouhodobě trvající vlny veder tak zemřelo přes 70 000 lidí. Oběťmi byli převážně starší lidé, zejména ti nad 75 let, a osoby s chronickými zdravotními problémy. Nejvíce postiženými zeměmi byly Francie, Německo, Španělsko a Itálie.
Anomálie na Sibiři
Oteplování se týká celého světa, a proto není Sibiř výjimkou. Průměrné teploty v období od ledna do června 2020 byly v postižené oblasti o více než 5 °C vyšší než dlouhodobý průměr (1981–2010). 20. června 2020 byla ve městě Verchojansk dokonce naměřena teplota 38 °C, což je zde dosud nejvyšší zaznamenaná teplota.
Rekordní vlna veder v západní Kanadě a USA měla tragické následky
Vedra v západní části Severní Ameriky byla v roce 2021 extrémní teplotní událostí. V Kanadě byl překonán národní teplotní rekord, když ve vesnici Lytton naměřili 49,6 °C. Tato vedra způsobila rozsáhlé lesní požáry, které vedly mimo jiné ke zničení této vesnice. Vlna veder měla také tragické dopady na lidské životy (jen v Britské Kolumbii bylo hlášeno zvýšení počtu náhlých úmrtí o 610 oproti průměru). Vědci dospěli k závěru, že takto extrémní teploty by byly bez vlivu člověkem způsobených klimatických změn prakticky nemožné.
Čí je to vina?
Po zveřejnění této atribuční studie se vědci rozhodli zjistit, jakou roli zde sehrála změna klimatu. Zjištěné hodnoty nakonec porovnali a dospěli k závěru. Oteplování, respektive změna klimatu způsobená lidmi, podpoří výskyt takových událostí i v budoucnu. Tato pravděpodobnost se zvýšila minimálně dvakrát. Pocítit to mohli např. i lidé v Londýně během tří dnů s teplotou nad 30 °C nebo v celé Anglii a Walesu, kde bylo po dobu 10 dnů neustále nad 25 °C.
Budou léta teplejší?
To je otázka. Problematika globálního oteplování je jednoduchá na pochopení, nicméně pokud bychom šli do hloubky, byla by poměrně složitá. Právě z toho důvodu jsme se o tomto tématu více rozpovídali s odborníky. Rozhovor plný fascinujících faktů si můžete přečíst v souvisejícím článku níže. V jednoduchosti však lze říci, že v důsledku změny klimatu (způsobené člověkem) je dnes intenzita a pravděpodobnost teplejších dní vyšší.
Dříve nemožné teploty představují dnešní vysoké teploty
S rostoucí průměrnou teplotou ve světě se logicky mění i rozsah teplot v konkrétních lokalitách. Z toho vyplývá, že teploty, u kterých bychom dříve řekli, že jsou abnormální (extrémní), jsou dnes už jen neobvyklé. Naopak zase teploty, které byly kdysi téměř nemožné, jsou dnes novou definicí vysokých teplot.
A bude hůř. Respektive tepleji
Průměrné teploty i extrémní vedra dosahují vyšších hodnot po celém světě, nejen u nás. Milovníky tepla by mohla tato zpráva potěšit, nicméně aktuální zprávy z IPCC (mezivládní panel pro změnu klimatu) jsou zarážející.
V tabulce níže vidíte celosvětově zprůměrované hodnoty pro méně intenzivní vlny veder. Jen si představte, jaký rozdíl by byl v případě, že by odborníci uvedli hodnoty pro extrémní vlny veder. Ty by byly až několiksetkrát vyšší.
P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
13.01.2025
Photocredit: Michael ChUv (Flickr CC 2.0)
Cena spotřebované vody stoupá. Mnozí začínají ke snížení nákladů využívat retenční nádrže
Průměrná cena spotřebované vody rodinného domu každoročně stoupá. A existuje jen několik málo možností, jak náklady na spotřebu vody snížit o tisíce korun.
Klimatická změna bude pro lidstvo výzvou. Mladí lidé se chopili záchrany naší budoucnosti
S vědomím, že nastupující klimatická změna bude výzvou nejen pro lidstvo, ale i pro zvěř a rostliny, se část z nás rozhodla vzít věci pevně do svých rukou. Jenže přinese naše úsilí požadované výsledky?
Sníh na Vánoce v Česku? Některé kraje se mohou těšit, jiné už sněhovou nadílku nemusí nikdy zažít
Můžeme se letos těšit na bílé Vánoce? Budou vůbec děti našich dětí znát bílé Vánoce? Spojili jsme se s experty v oblasti klimatických změn a vyzpovídali pana Milana. Sen o bílých Vánocích zůstane snem jen pro některé.
Aktualizovaná výstraha před pozdními mrazy 2025. Sadaři se připravují na zmrzlé meruňky
Zmrznou zahrádkářům meruňky i příští rok? Spojili jsme se s odborníky, kteří se zabývají změnou klimatu (nejen) v České republice, aby nám objasnili, zda byla letošní neúroda raritou nebo novým pravidlem.
Bohatství Vysočiny doslova mizí Čechům před očima. Nová mapa ukazuje i na další kritická místa v republice
Lesy plné jehličnanů nám doslova mizí před očima a týká se to především Vysočiny. Velkým zásahem byla kůrovcová kalamita, za kterou si Češi mohli ve své podstatě sami.
K závažnému stavu dekarbonizace ve stavebnictví se vyjádřil ministr životního prostředí. Česko oproti zahraničí pokulhává
Na dekarbonizaci a zvyšování energetické účinnosti budov se aktuálně zaměřuje pouze třetina stavebních firem v Česku.
„Nejezděte autem, nejezte maso a moc netopte – to je absurdní,“ říkají odborníci a upozorňují na reálné řešení globálního oteplování
V dnešním rozhovoru upozorňuje Milan, člen týmu odborníků zabývajících se klimatickými změnami, na reálné řešení globálního oteplování.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: