Využití virtuální baterie v praxi. Jak moc je to výhodné a na co si dát pozor?
Pro lepší přehled si udělejme ilustrativní příklad. Rodinný dům s fotovoltaickými panely o výkonu 10 kWp (kilowattpeaků) je schopen za jeden rok vyrobit cca 10 MWh elektrické energie. Domácnost zužitkuje v průměru 70 % (7 MWh) této energie a zbylých 30 % (30 MWh) si uloží do virtuální baterie, kterou poté odčerpá v průběhu zimy. Průměrná cena tarifu virtuální baterie se pohybuje od září 2022 kolem 450 korun/měsíc včetně DPH. Roční náklady tak budou činit přibližně 5 400 Kč vč. DPH. Kolik tedy bude stát 1 kWh elektřiny, kterou do baterie uložíme a zpětně vyčerpáme 3 MWh?
5400 Kč/3000 kWh = 1,8 Kč/kWh
Pokud do virtuální baterie uložíme a zpětně načerpáme 3 MWh, bude nás zpětně načerpaná 1 kWh elektrické energie stát 1,8 Kč vč. DPH. To vypadá více než pozitivně. Jaká by ale byla cena za 1 kWh, pokud bychom například z důvodu nízké spotřeby zpětně načerpali pouze 1000 kWh?
5400 Kč/1000 kWh = 5,4 Kč/kWh
Zde už cena za 1 kWh tak výhodná není. Jasně se tak ukazuje, že paušální tarif zde může být kamenem úrazu. Dále většina distributorů má cenu paušálních poplatků stanovenu od množství uložené energie. Platí zde pravidlo – čím více uložíte, tím více zaplatíte. Pokud například překročíte limit 4 MWh za rok, což se u 10 kWp fotovoltaické elektrárny může stát, navýší se skokově i cena paušálu. Cena za 1 kWh tak opět může rapidně vyrůst. Tyto limity má každý distributor nastaveny jinak. Výběr vhodného dodavatele je tedy v celém procesu zcela zásadní.
Cenové srovnání fotovoltaických systémů si můžete prohlédnout zde.
Virtuální baterie: Kdy se vyplatí a kdy ne?
Před enormním zdražením energie se služba virtuální baterie téměř nevyplatila, neboť cena silové elektřiny se pohybovala kolem 1 Kč/kWh. Vzhledem ale ke stavu současných cen je její využití o něco smysluplnější za určitých podmínek. Virtuální baterie se vyplatí, pokud jste schopni do ni uložit a následně zpětně zužitkovat aspoň 2 MWh. Nicméně pokud bude vaše spotřeba příliš vysoká, je výhodnější uvažovat o levnějším distribučním tarifu. Je nutné si uvědomit, že při pořízení virtuální baterie šetříte pouze silovou elektřinu. Distribuční složku stále musíte platit.
Pokud bychom srovnali cenu, normální baterie vs. virtuální, vychází 1 kWh uložená do standardní baterie opět o něco levněji. Přestože vstupní investice bude z počátku vysoká (cca 100 tisíc Kč – baterie o kapacitě 10 kWh) je dle současné živostnosti baterií (6000 cyklů maximálního nabití) 1 kWh do nich uložená na částce 1,6 Kč (100 000 / 6000 = 1,66 Kč). O tom, jak moc je virtuální baterie výhodná, tak rozhodují 3 faktory: paušální poplatky za službu virtuální baterie distributorovi, kolik energie do virtuální baterie uložíte a v neposlední řadě, kolik energie zpětně spotřebujete. Proto se doporučuje před jejím pořízením virtuální baterie prostudovat nabídky současných distributorů a spočítat si, zda se pořízení virtuální baterie pro vás skutečně může vyplatit.
P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Vincent Brázda
Redaktor Dřevostavitele
Vydáno dne:
17.01.2023
Photocredit: European Battery Alliance News (Unsplash)
Splnili si sen o vlastním domě a za energie měsíčně zaplatí 2 650 Kč
Uvažujete o stavbě rodinného domu z katalogu? Zajímají Vás zkušenosti lidí, kteří už v typové dřevostavbě bydlí? Jaké to je? Kolik protopí? Udělali jsme rozhovor s rodinou, která si vlastní dům postavila u Žamberka.
Solární panely ušetří 60 % energie na teplou vodu
Úspory hýbou světem. Můžete hodně ušetřit, pokud se rozhodnete pro solární panely. Mimo topnou sezónu vystačí i na kompletní ohřev vody!
Co je budova s téměř nulovou spotřebou energie?
Slyšeli jste už pojem budova s téměř nulovou spotřebou energie a lámete si hlavu nad tím, o co se jedná? V dnešním článku vám tuto problematiku osvětlíme.
Jednoduchým zařízením jde ušetřit 30 % energií z odpadních vod
Rekuperace tepla z odpadní vody je levný způsob, kterým snížíte ve vaší domácnosti energie pro ohřev TUV (teplé užitkové vody). Jak vlastně funguje?
Fotovoltaika se nemusí vždy zrovna vyplatit
Vyplatí se investovat do fotovoltaiky? Podívejte se na návrhy různých systémů a kalkulace možných úspor.
Rodina vyzrála na drahé energie. Svůj dům vytápí za pár korun
Díky ověřeným metodám našich předků objevila mladá rodina levný způsob vytápění celého domu. Ceny energií na nadcházející zimu tak neřeší.
Fotovoltaika nejsou soláry – chybná volba se vám může prodražit
Který systém je pro účely ohřevu teplé užitkové vody výhodnější? Srovnání systému včetně pořizovacích nákladů a životnosti.
Fotovoltaiku a baterie chce dnes každý, ale může se to vůbec vyplatit?
Odborníci porovnali dva fotovoltaické systémy včetně přínosů a investice. Jak moc se vyplatí dnes tolik žádaná fotovoltaika?
Tepelné čerpadlo a fotovoltaika – může se vůbec vyplatit?
Jak moc je výhodná investice do tepelného čerpadla s fotovoltaikou? A ve kterém případě se to nevyplatí? Srovnání návratnosti.
Nový systém pro výrobu elektřiny svépomocí je o 50 % výkonnější než fotovoltaika
Domácí větrná elektrárna je stejně efektivní zdroj energie jako fotovoltaika, a to s nižšími pořizovacími náklady. I její pořízení má však své mouchy.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: