Rodina vyzrála na drahé energie. Svůj dům vytápí za pár korun
Drahé energie na vytápění nejsou aktuálním problémem jen v Česku, ale rovněž po celé Evropě. Větší zimy, než jsou ty naše, zažívají obyvatelé Skandinávie, kde podceněná příprava na nadcházející topnou sezónu může být i fatální. Přečtěte si, jaký levný způsob vytápění celého domu objevila mladá rodina, díky kterému nejsou závislí na současných cenách energií.
U pobřeží Severního moře jsou na tuhé zimy zvyklí. I přesto, že většina domů stojí na útesech a teploty zde padají hluboce pod bod mrazu, nedělají si místní obyvatelé z nadcházející zimy žádné vrásky. Již po staletí používají metody vytápění, které stojí minimum úsilí i financí. Na jejich osvědčený způsob vsadila i mladá rodina, která si zde postavila svůj vysněný dům na skalnatém útesu.
Fotogalerie:
Mezi útesy a skalami na pobřeží Severního moře
Norské břehy omývá ledové Severní moře, od kterého vanou silné větry narážející do kamenných stěn útesů. Místní obyvatelé ale žijí v této drsné krajině poměrně s nadhledem. Své domy si staví přímo na skalnatých podložích, kdekoliv je to jen možné. Vzhledem k dobové tradici tamních končin a jednoduchosti realizace v obtížném terénu jsou všechna místní stavení v této lokalitě dřevostavby. Na tuto tradici navázala i mladá umělecká rodina. Pro stavbu si vybrali plytký útes u moře, který se stal „parcelou“ jejich budoucí domova.
Konstrukce dřevostavby odolává drsným podmínkám severu
Projekt byl od samého počátku pojat tak, aby stavba svým obvodovým pláštěm odolávala místním povětrnostním podmínkám a současně měla co nejnižší tepelnou ztrátu. Tvar domu a jeho orientace byla architekty a statiky navržena tak, aby kopírovala místní útes a současně dokázala vzdorovat silnému náporu větru.
Chata, která je skryta před nepříznivým počasím v dřevěné kapuci
Základy domu byly vytvořeny na betonovém podloží, které bylo spojeno pomocí železa a bodových vrtů se skálou. Podloží bylo vytvořeno v několika vyvýšených úrovních, které se propsaly až do finálního návrhu domu.
Pro izolaci základové desky bylo použito izolační pěnosklo, které je uzpůsobeno pro vyšší zatížení a současně má velmi dobré izolační vlastnosti. Na něj byla poté vylita pochozí vrstva betonu, která dává interiéru modernistický ráz.
Pěnové sklo: Tepelná izolace s úžasnými vlastnostmi
Jedním z hlavních bodů při návrhu domu byl soběstačný a levný způsob vytápění. Ten se podařilo vyřešit pomocí ověřené metody předků, kterou místní využívají již po staletí. Jak dřevostavba vypadá uvnitř, si můžete prohlédnout v galerii.
Základová deska jako přirozený tepelný štít
Dřevostavba byla postavena metodou prefabrikované konstrukce a celá realizace netrvala déle než jeden měsíc. Jelikož základová deska kopíruje stupňovitost útesu, vypadá to, že dům je při pohledu od moře jakoby zasazen do skály. Vytváří tak přirozený teplený štít pro zadní část domu.
Předsazená fasáda chrání dům po 365 dní v roce
Aby mohl být výhled na okolní krajinu co největší, byla před velkými prosklenými stěnami vystavěna předsazená fasáda ze dřeva. Ta neplní jen estetickou funkci, ale chrání dům před nárazy větru. Fasáda rovněž přirozeně snižuje teplenou ztrátu přes okna domu a současně zabraňuje přehřívání dřevostavby v letních měsících. V interiéru pak zůstala přiznána dřevěná konstrukce, díky které je objekt efektivněji vytápěn. Jelikož dřevo je špatný akumulátor tepla, jsou dřevostavby rychleji vytopeny, než domy postavené z cihel. Nicméně je tato výhoda vykoupena tím, že objekt není schopen dostatečně akumulovat teplo ve své konstrukci. S tímto aspektem jsou ve Skandinávii obeznámeni už po staletí, a proto se vždy v severských domech nachází akumulační prvek.
Akumulační krbová kamna zvládnou vytopit celý dům už za pár korun
Efektivní způsob vytápění je založen na zkušenostech předků
Nejčastější metodou vytápění domů v severních krajinách je pomocí akumulačních kamen. Důvod je vcelku prostý. Kamna nemají tak velkou spotřebu dřeva jak běžný krb, nemusí se v nich neustále topit. Za dvě až tři hodiny topení lze v kamnech akumulovat dostatek tepla na celý den. S vhodně navrženou dispozicí domu, kdy kamna stojí ve středu domu, budou šířit teplo do ostatních pokojů. Jak vypadají akumulační kamna s lavicemi v interiéru této dřevostavby, si můžete prohlédnout v naší galerii. Aktuální ceny akumulačních krbových kamen na českém trhu zjistíte zde.
Kamna z akumulačního betonu se nahřívají na 80 °C
Dřevostavba na útesu je primárně vytápěna kamny z akumulačního betonu, které jsou dominantou obývacího pokoje. Konstrukce kamen se dokáže nahřát až na 80 °C a vyzařovat teplo dlouhé hodiny po vyhasnutí. Vytápění dřevem je přitom velmi levné a náklady na provoz akumulačních kamen jsou nižší než u klasické krbové vložky. Dle námi dohledaných údajů různých výrobců akumulační kamen jsou průměrné náklady na provoz takových kamen okolo 7 kubíků dřeva za rok (pokud o nich uvažujeme jako o hlavním vytápění).
Dřevostavba mladého páru má i druhý tepelný zdroj v podobě elektrického podlahového vytápění. To se ale využívá jen tehdy, pokud majitelé opouští dům na vícero dní. Chytrý návrh dispozice domu spolu s akumulačními kamny tak vytvořil ideální koncept soběstačného domu s minimálními náklady na provoz.
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Štěpánka Kadlecová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
22.09.2022
Photocredit: Atelier OSLO, photo: Lars Petter Pettersen (se souhlasem)
Elektřina nebo plyn: Kdo zaplatí víc? Počítejte s námi
Počítejte s námi: dva stejné rodinné domy. Kdo za energie zaplatí víc?
Splnili si sen o vlastním domě a za energie měsíčně zaplatí 2 650 Kč
Uvažujete o stavbě rodinného domu z katalogu? Zajímají Vás zkušenosti lidí, kteří už v typové dřevostavbě bydlí? Jaké to je? Kolik protopí? Udělali jsme rozhovor s rodinou, která si vlastní dům postavila u Žamberka.
Chcete ročně ušetřit tisíce za energie? Zatočte se zlozvyky, které je zbytečně prodražují!
Utrácíte za energie a vodu více, než je vám libo? Naučte se v našem rádci ušetřit tisíce při běžném používání domácnosti.
Solární panely ušetří 60 % energie na teplou vodu
Úspory hýbou světem. Můžete hodně ušetřit, pokud se rozhodnete pro solární panely. Mimo topnou sezónu vystačí i na kompletní ohřev vody!
Co je budova s téměř nulovou spotřebou energie?
Slyšeli jste už pojem budova s téměř nulovou spotřebou energie a lámete si hlavu nad tím, o co se jedná? V dnešním článku vám tuto problematiku osvětlíme.
Topení v energetické krizi – odborné srovnání ceny za 1 kWh kamny, elektřinou a plynem
Jak je to s topením dřevem v energetické krizi? V článku naleznete srovnání cen za 1 kWh vytápění kamny, elektřinou, plynem a ilustrační příklad výpočtu ceny 1 kWh energie.
Nová virtuální baterie poskytuje elektřinu za 1,8 Kč za kWh. Opravdu se ale vyplatí?
Virtuální baterie je efektivní ve zpětném získávání levné elektřiny. Jak vůbec funguje a je opravdu tak výhodná?
Za nízkou energetickou spotřebou domu stojí hlubinné vrty. V Česku stojí 2 tis/m
Hlubinné vrty zajistili manželům stabilní zdroj energie. Náklady na provoz jsou výrazně nižší. Přečtěte si o jejich domě a tomto efektivním systému více informací.
Stáhněte si vstupenku zdarma a zúčastněte se veletrhu úspor energií v Ostravě
Ve dnech 13.–14. 10. 2023 budou prostory Trojhalí Karolina v Ostravě sloužit jako prodejní a poradenské fórum pro všechny, co přemýšlejí nad úsporami energie.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: