HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

V životě nepracovala. Stát jí přesto platí luxusní bydlení v centru města

Ptáte se, jak je tohle vůbec možné? Bohužel i takto občas funguje český stát. Stačí v tom umět „správně chodit“ a královsky se může mít i ten, kdo v životě nesáhl na práci. Náš čtenář Jakub se s námi podělil o reálný případ, nad kterým zůstává rozum stát. O to hůř, že se nejedná o nic ojedinělého.


V Česku si můžete dopřát luxusní bydlení i tehdy, pokud jste v životě nepracovali
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: VitVit (Wikipedia CC 4.0)

Nájemník k nezaplacení

Do redakce nám napsal pan Jakub, jehož strýc vlastní bytový dům v centru Znojma. Jedná se o velmi žádanou lokalitu v historické části, ceny za byty jsou zde tudíž poměrně vysoké. I z toho důvodu může být pro majitele bytů poměrně náročné najít solidního nájemníka, který by každý měsíc platil nájem včas a bez výmluv.

„Jedním z bytů v domě je i garsonka, ve které je už mnoho let nastěhovaná jedna paní, za kterou platí nájem stát,“ vysvětluje Jakub. „Strýc říkal, že za celé roky, co v domě žije, nechodila ani jednou do práce. Dokonce se mu sama jednou přiznala, že do práce nikdy nechodila. Nevidí prý důvod, proč by to dělala, když je to pro ni takto mnohem výhodnější.“

Budu mít své jisté

Mnozí možná budou apelovat na svědomí vlastníka bytového domu. To však není tak černobílé. Pokud se totiž vydá touto cestou, nemusí se dohadovat s nájemníky o peníze a co půl roku hledat nové. „Pro strýce je to takto jednodušší,“ přiznává Jakub. „Peníze chodí přes českou poštu, ale myslím, že je vyplácí úřad práce. Každopádně vůbec se nájemnici nedostanou do rukou a strýc tak má jistotu, že nájem každý měsíc dojde. Nemusí neustále ztrácet nervy a čas vymáháním peněz nebo hledáním nových nájemníků.“

Problémy s hledáním solidních nájemníků má mnoho vlastníků. Po negativních zkušenostech se často uchýlí k tomu, že byt vůbec nepronajímají, anebo se vydávají cestou jako Jakubův strýc. To ovšem ještě více prohlubuje bytovou krizi a bydlení se stává nedostupnějším.

Nejedná se o výjimku

Tento případ nájemnice, za kterou platí bydlení v luxusní lokalitě stát, není ojedinělý. Bohužel v České republice často těží ze sociálního systému ti, kteří „v tom umí chodit“. Tito lidé většinou přesně ví, o jakou dávku si zažádat, co v žádosti přiznat a co naopak nepřiznávat. Umí si přesně spočítat, kdy už pro ně práce není výhodná. V šedé zóně zneužívání sociálních dávek se však nepohybují pouze ti, kteří odmítli pracovat. Jsou zde také občané, kteří se rozhodli, že si tímto způsobem přilepší.

Častým trikem, díky kterému lidé pobírají příspěvky na bydlení, je pronajmutí luxusního bytu v centru města, který je vysoce nad jejich možnostmi. Poté mohou dosáhnout na příspěvky na bydlení i v případech, kdy berou přes 60 tisíc měsíčně. Na modelové případy, kolik takoví lidé od státu dostanou, se můžete podívat v galerii.

Češi jsou vynalézaví. Často si také jedinec pronajme velký, luxusní a drahý byt, na který bere příspěvky, ale ve skutečnosti v něm žijí „na černo“ další lidé, kteří na nájem přispívají. Na výpočet, jaký zde bude příspěvek na bydlení, se můžete podívat v galerii.

V posledních letech se také stále více rozmáhá hra na samoživitelky. Jedná se o matky, které žijí společně s dětmi a partnerem, kterého si však nevezmou. Díky tomu, že jsou nesezdáni a oficiálně nežijí v jedné domácnosti, pobírají příspěvek na bydlení. A to dokonce i v takových případech, kdy partner vydělává vysoce nadprůměrné peníze. Na modelové případy, kolik takové matky dostanou, se můžete podívat v galerii.

Blýská se na lepší časy?

Podle průzkumů si většina Čechů myslí, že jsou sociální dávky v tuzemsku nespravedlivé a jen málo z nich je přesvědčeno, že opravdu pomáhají tam, kde mají. Změnu si mnozí slibují od takzvané superdávky, která byla před pár dny schválena poslanci. Ta by měla nahradit dosavadní sociální dávky v říjnu tohoto roku. Superdávka by měla stanovit přísnější podmínky a zamezit tak možnému zneužití dávek. Lidé například budou muset projít majetkovým testem a bude zde také povinnost pracovat. Jak přísně však bude tato povinnost vymáhána a zda majetkovým testem neprojdou i ti, co dávku ve skutečnosti nepotřebují, to ukáže jen čas.

Myslíte si, že je systém sociálních dávek v Česku spravedlivý?

Ano.

219

Ne.

11128

Ne, ale věřím, že to chystaná reforma zlepší.

632

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
04.04.2025

Photocredit: VitVit (Wikipedia CC 4.0)
Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky, Příběh čtenáře Dřevostavitele

4

Už žádné sociální dávky lidem, kteří disponují větším množstvím nemovitostí
Do nečekané životní situace se může dostat každý z nás. Pokud taková situace znamená i finanční nouzi, nabízí se možnost čerpání sociálních dávek, na které povinně odvádíme po celý život platby ve formě pojištění.

95 Čechů ze 100 ví o někom, kdo zneužívá dávky. Čerpají je i lidé s platy nad 60 tisíc
Které oblasti sociálních dávek jsou nejsnadnějším terčem? A jak to že na ně dosáhnou i lidé, kteří mají příjmy 60 tisíc měsíčně a víc?

Mají nemovitosti i drahá auta a přesto dosáhnou na sociální dávky. Tak vypadá chystaná reforma
Momentálně se připravuje historicky největší revize v oblasti sociálních dávek. Co změny přinesou? A bude systém opravdu spravedlivější?