Tepelná modifikace dřeva 3. díl - Výsledky a východiska ochrany proti škůdcům
Otázkou do budoucna je, zda se oblast trhu s modifikovaným dřevem rozvine dostatečně. Se zvětšující se poptávkou bude totiž i větší tlak na přesnější informace o vlastnostech modifikovaného dřeva a v ideálním případě i vyšší prostředky pro výzkumy a testy.
Současné testy tepelně modifikovaného dřeva jsou z největší části empirické. Polní zkoušky přináší výsledky, avšak někdy chybí dostatečné teoretické podklady. Obecně se přijímá formulace, že tepelně modifikované dřevo je dřevo vystavené teplotě 220°C při délce trvání procesu 3 hodiny. Takto modifikovaný materiál vykazuje velmi dobrou odolnost vůči degradaci dřeva biotickými činiteli, tedy hmyzem a houbami.
Dřevokazný hmyz
Empirické zkoušky dokazují, že po tepelné modifikaci je dřevo rezistentní vůči Anobium punctatum (Červotoč proužkovaný) a Lyctus brunneus (Hrbohlav hnědý). Oproti tomu jsou výsledky ochrany např. proti napadením termity neuspokojivé.
Dřevokazné houby
Nejvíce zkoumané napadení dřevokaznými houbami je těmito třemi druhy: Coniophora puteana (Koniofora sklepní), Poria placenta (Pórnatka placentová) a Coriolus versicolor (Outkovka pestrá). C. puteana a P. placenta jsou houby hnědého tlení, avšak testy prokázaly, že tepelná modifikace borovice lesnípři stejné teplotě a délce modifikace je mnohem účinnější proti C. Puteana než proti P. Placenta. Nabízí se hypotéza o degradaci hemicelulóz a modifikaci celulózy, jakožto složek, které rozkládají houby hnědého tlení, avšak stejné testy pro C. versicolor, zástupce hub bílého tlení, při stejné teplotě a času neprokázaly zvýšenou odolnost. Naopak při modifikaci borovice montereyské za stejných podmínek, bylo zvýšení odolnosti proti C. versicolor významné.
Bude Vás zajímat: 7 tipů na ochranu dřeva
Zkoušky prokázaly, že spíše než na typu hub závisí účinnost ochrany dřeva více na druhu dřeviny, teplotě a času tepelné modifikace.
Současnost a východiska tepelné modifikace dřeva
I když autoři nabízí různá vysvětlení, proč je tepelnou modifikací dřevo chráněno, jsou to v některých případech často předpoklady nebo hypotézy. Pravděpodobně nikdo nedokáže s naprostou přesností popsat, co se přesně za dané teploty ve dřevě skutečně odehrává.
Veškeré procesy jsou natolik komplikované, že zvládnutí jejich teoretických základů je velmi obtížný cíl. Současné trendy směřují spíše cestou polních zkoušek a testování. Další zkoumání chemických reakcí probíhajících ve dřevě během tepelné modifikace a přesné zjištění enzymů, kterými biotičtí škůdci dřevo degradují, by možná naznačilo další směr. Ideální postup zjišťování vlivu tepelné modifikace dřeva pro každou jednotlivou dřevinu, každého biotického škůdce a současná optimalizace samotného procesu modifikace je však v současné době nemyslitelný.
Použitá literatura
- BOONSTRA, M. J., et al. Optimisation of a two-stages heat treatment process: durability aspects. Wood Science and Technology.
- FinishThermoWoodAssociation. ThermoWood Handbook.
- FRÜHWAND, Eva. Effect of high-temperature drying on properties of Norway spruce and larch . Holzals Roh- undWerkstoff.2007.
- HOLAN, Jiří. Ochrana dřeva. 2008.
- HORÁČEK, Petr. Fyzikální a mechanické vlastnosti dřeva I. 2001.
- JÄMSÄ, Saila, VIITANIEMI, Pertti. HEAT TREATMET OF WOOD - BETTER DURABILITY WITHOUT CHEMICALS. Review on Heat Treatments of Wood. 2001
- MILITZ, Holger, TJEERDSMA, Boke. HEAT TREATMENT OF WOOD BY THE „PLATO-PROCESS“. Review on Heat TreatmentsofWood. 2001
- SYRJÄNEN, Tuula, KESTOPUU, Oy. PRODUCTION AND CLASSIFICATION OF HEAT TREATED WOOD IN FINLAND. Review on Heat Treatments of Wood.
- WINDEISEN, Elizabeth, STROBEL, Claudia, WEGENER, Getr. Chemical changes during the production of thermal-treated beech wood. Wood Science and Technology. 2007.
P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Petr Novák
redaktor Dřevostavitele
Vydáno dne:
23.02.2012
Tepelná modifikace dřeva – co je to ThermoWood?
Tepelná modifikace dřeva je úprava vlastností dřeva působením vysokých vysokých teplot, který využívali již naši předkové a dnej jej znáte pod názvem ThermoWood.
Tepelná modifikace dřeva 2. díl – Ochrana dřeva změnou chemické báze
Co na tepelnou modifikaci dřeva říká dřevokazný hmyz a houby
Přirozená trvanlivost a odolnost dřeva
Dřevo je odolný a trvanlivý materiál, pokud dodržíte tyto podmínky
Průhledné dřevo jako alternativa umělých materiálů
Vynález průhledného dřeva může znamenat revoluci v architektuře dřevostavitelství.
Kůrovec ničí české lesy. Ohrožuje i dřevěné stavby?
Kůrovec se zabydlel v českých lesích a zdá se, že je nehodlá opustit. Kdo je kůrovec a zda může napadnou i postavené dřevostavby se dozvíte v článku.
Proč romantické dřevostavby z Panamy nepřežijí sezónu?
Dřevo je přírodní stavební materiál a má jistě bezpočet kvalit. Ve vlhkých tropech však záleží na tom, kde stavíte a odkud dřevo pochází. S čím se potýkají dřevostavitelé v různých koutech světa?
Neobvyklé a jednoduché řešení, jak se zbavit červotoče
Jak se zbavit červotoče v bytě velice vynalézavým způsobem? Přečtěte si příběh ze života o šťastném konci jedné starožitné police a nešťastném konci jednoho brouka.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: