Průhledné dřevo jako alternativa umělých materiálů
Když se řekne dřevěné okno, asi málokdo z nás si představí něco jiného než dřevěný okenní rám vyplněný skleněnou tabulí. Ale co takhle, kdyby okno bylo opravdu ze dřeva. Nejen rám, ale i průhledná výplň. Připadá Vám to jako sci-fi? Spojením dobré myšlenky a moderních technologií se na světlo světa dostala revoluční novinka, která může velmi ovlivnit přístupy architektů navrhujících moderní dřevostavby - průhledné dřevo.
Švédsko je stát tradičně proslulý svou orientací na dřevo. Ať už skrze velké zalesnění krajiny a z toho plynoucí tradici dřevostaveb nebo díky nejznámějšímu obchodu s nábytkem - IKEA. Poslední objev švédských vědců tedy, jak lze očekávat, se dřevem také úzce souvisí. Za vším stojí člověk jménem Lars Berglund, vědecký pracovník z Royal Institute of Technology, který dříve pracoval v kosmickém průmyslu. Své zkušenosti z oblasti vývoje materiálů velmi specifických vlastností se rozhodl uplatnít ve zcela jiném oboru, kterým je výzkum dřeva.
Průhledný dřevěný kompozit, jak svůj nový vynález Berglund pojmenoval, je materiál založený na klasické dřevní hmotě, která je speciálními chemickými procesy zbavena barviva - ligninu. Lignin je následně pro zachování fyzikálních vlastností dřeva nahrazen speciálním polymerem.
Maximální transparentnost, které se Berglundovi při výzkumu průhledného dřeva povedlo dosáhnout se pohybuje okolo 85% při tloušťce desky 1 milimetr. U desek větší tloušťky průhledost přirozeně klesá a jejich využití ve smyslu transparentního materiálu již není zcela optimální. Stále však lze takový materiál s úspěchem využít jako architektonický doplněk pro měkký průsvit slunce do různých částí interieru stavby.
Budoucnost průhledného dřeva?
Na projektu průhledného dřeva začal pracovat také Dr. Liangbing Hu z Marylandské University, kterému se povedlo dosáhnout téměř absolutní průhlednosti při tloušťce desky 1 cm. Technologické postupy byly přitom velmi podobné těm, které zvolil Lars Berglund. Výzkumy odborníků tímto objevem rozhodně nekončí, proto se můžeme těšit na další zlepšováky.
Ekologický aspekt průhledného dřeva
Aktuálně využívané transparentní materiály, tedy plasty a sklo, mají díky špatné odbouratelnosti obecně negativní dopad na životní prostředí. Využití průhledného dřeva, tedy materiálu, který vyroste na stromě a jakmile mu skončí životnost, lze jej jednoduše spálit v kamnech, je z hlediska ochrany životního prostředí zcela průlomové.
Využití v praxi, a to nejen při stavbě dřevostaveb
Kromě výroby průhledných okenních tabulí a designových doplňků domů se nabízí otázka, k čemu dalšímu by mohl takový materiál sloužit. Co třeba použít průhledné dřevo na pergolu, kůlnu či jinou zahradní stavbu? Výhled po zahradě by tak jistě dostal nový rozměr. Neztratila by se však určitá autenticita dřeva, jako takového? A co děti, nebyly by smutné, že hra na schovávanou už není co bývala?
Z průhledného dřeva je však možno vyrábět také spotřební předměty pro každodenní použití - tedy například [hk:139], zejména nádoby, sklenice, nebo třeba i pevné festivalové kelímky předurčené na více použití.
Máte další nápady, k čemu by mohlo průhledné dřevo v budoucnu sloužit? Budeme rádi, když se s námi podělíte v diskusi.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Viktor Heneš
redaktor Dřevostavitele
Vydáno dne:
28.09.2016
Photocredit: Answers Africa
Tepelná modifikace dřeva – co je to ThermoWood?
Tepelná modifikace dřeva je úprava vlastností dřeva působením vysokých vysokých teplot, který využívali již naši předkové a dnej jej znáte pod názvem ThermoWood.
Tepelná modifikace dřeva 2. díl – Ochrana dřeva změnou chemické báze
Co na tepelnou modifikaci dřeva říká dřevokazný hmyz a houby
Tepelná modifikace dřeva 3. díl - Výsledky a východiska ochrany proti škůdcům
Jak chrání před houbami i hmyzem?
7 tipů jak ochránit dřevo, aby vydrželo věčně i bez impregnace
Jednoduchá konstrukční pravidla a dřevo vám bude sloužit věčně.
Dřevěná fasáda je lepší natřená nebo zešedlá?
Chtěli byste svůj dům obléct do dřevěné fasády? Přinášíme základní informace.
Video: Moderní chata vybudovaná na skále
Máte rádi severskou architekturu? Pojďte se podívat, jaké je to bydlet na skále schované uprostřed hlubokého lesa.
Video: Norská rodina žije ve skleněné kopuli
Něco pro fanoušky ekologických staveb. Přemýšleli jste někdy, jaké by to bylo žít ve skleníku? Početná norská rodina to už zjistila!
Recyklované materiály: Bydlí s vámi a možná o nich ani nevíte
Stavebnictví patří mezi odvětví průmyslu, která nejvyšší mírou přispívají k znečištění prostředí. Podívejte se na nejzajímavější produkty vyrobené z recyklovaných zdrojů. Možná je máte doma.
Tajemství houslí od Stradivaria? Chemií ztýrané dřevo!
Originální housle od Stradivariho se cení na pět milionů dolarů. Co ale skutečně stojí za jejich mimořádným zvukem?
Hrozí lidstvu kritický nedostatek písku?
Lidstvo spotřebuje každý rok přes 25 miliard tun písku. A teď začíná pomalu na celém světě docházet. Čeká lidstvo krize z nedostatku písku?
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: