HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Proč romantické dřevostavby z Panamy nepřežijí sezónu?

Dřevostavby se prý hodí prakticky do každého klimatického pásma, ale když přijde na vlhké tropy, nabádá panamský architekt Wayda ke zdrženlivosti. Jeho osobní zkušenost je zajímavým pohledem na to, s čím se mohou potýkat dřevostavitelé v různých koutech světa.


Termiti
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Shutterstock

Výstavbu nebo rekonstrukce domů v tropech máme tendence si idealizovat. Možná za to může naše bezbřehá představivost masírovaná dobrodružnými filmy o trosečnících. Jak ale na vlastním příběhu vysvětluje Reyn Wayda, architekt a stavitel původem z města Seattle, stavět v Panamě dům jen ze dřeva je velký omyl. Zvlášť, když se váš stavební pozemek nachází v nížinách. Ptáte se proč?

Ideální materiál, který ale není pro tropy

„Na první pohled vše vypadá snadno: materiál je všude kolem, stejně jako desítky pracovitých rukou starousedlíků, kteří se vám rádi nabídnout k pomoci,“ říká Wayda. „Jenže pak narazíte na limity zdejších možností. To, že vás krásná příroda inspiruje k co nejméně náročnému pojetí stavby, tak aby byla udržitelná a šetrná k životnímu prostředí, je jen první z dlouhé řady omylů, které jsem učinil. Dnes už jsme moudřejí: ano, žiji dál v Panamě, ale dřevu se pokud možno vyhnu.“

Místní chtějí pomáhat. A termiti také

Wayda dvacet let pracoval a projektoval domy pro Seattle, ale na předčasný důchod vyrazil za exotikou. Zakoupil si jednoduchý domek v panamském Puerto Armuelles, který byl ještě nedávno součástí plantáže společnosti Chiquita Banana, a s chutí se pustil do rekonstrukce. „S klasickou two by four dutinovou konstrukcí mám své zkušenosti, ale tohle bylo jiné,“ připouští Wayda. „Jsou tu hned dvě věci, kterých si nevšimnete hned, ale záhy se projeví. Nekvalifikovaná pracovní síla a hlavně všudypřítomní termiti.“

Mohlo by vás zajímat: Stavba dřevostavby systémem two by four

Stranou teď ponechme „pomáhající“ ochotné sousedy, kteří ale byli schopni přibíjet jeden hřebík vedle druhého bez rozmyslu a podívejme se problematiku materiálu. „Dřevo v Panamě není špatný materiál, pokud žijete na vysočině či někde v horách kolem Volcan nebo Boquete,“ říká Wayda. „Ale v údolí je to horší. Není tu dostatek vhodného tvrdého dřeva.“

Smrtící jed v ráji

Jedno souvisí s druhým: v horách je tvrdé dřevo a proto tam nejsou termiti. A v údolí? Tam je měkké dřevo všude, ale termiti také. A odhalené základy dřevostaveb prostě milují. Dokáží prý během několika dní rozložit hrubou stavbu doslova na prach. Způsob, jak ochránit stavbu před těmito nezvanými hosty je prostý. Potřebujete koncentrovaný postřik emulze arzénu, kterým dřevo namoříte.

Vozit dříví do pralesa? Ano!

„Arzén je ale vysoce toxický materiál, který se může ze dřeva postupně uvolňovat dlouhá léta,“ varuje Wayda. „Bydlíte tedy v panenských tropech, ale v jedovatém domě. Což vám na zdraví ani náladě nepřidá. Ochranné nástřiky a injektáže jedů musíte provádět pravidelně. „Jinak vám ty potvůrky dříve nebo později dům prostě sní se vším všudy.

A nějaké jiné řešení? Udělat to, co obyvatelé vlhkých panamských údolí činí už po generace. I když jsou obklopeni pralesy, nechají si tvrdé dřevo na stavbu poslat lodí. Z Kanady. „A to je zase pěkně drahé,“ komentuje Wayda. „Ne že byste ale měli moc na výběr.“

Vlhko a horko stojí proti vám

Dřevostavby v tropech, tedy alespoň v Panamě, se také musí vybavit patřičnou izolací. Ne, zimou tu skutečně netrpí, ale problém kvality bydlení je tu spíše opačného rázu. Je zapotřebí maximálně odstínit příjem tepla střechou domu, tak aby uvnitř bylo příjemné klima. Veškeré izolační práce však komplikuje vysoká vzdušná vlhkost, která umí v nejrůznějších spárách a netěsnostech kondenzovat.

 Mohlo by vás zajímat: Izolace z nanodřeva může nastartovat revoluci ve stavebnictví

„Neříkám, že je dřevo špatný stavební materiál,“ uzavírá Wayda. „Pro klima v Seattlu bych si nedokázal představit nic lepšího. Ale tropy jsou nastavené svými podmínkami jinak a dokáží pracně budovanou dřevostavbu snadno znehodnotit. Buď počítejte s tím, že vám dřevěné obydlí vydrží jen jednu nebo několik sezón, nebo raději stavte v Panamě z betonu.“

 

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
01.09.2018

Photocredit: Shutterstock

0

Tepelná modifikace dřeva 3. díl - Výsledky a východiska ochrany proti škůdcům
Jak chrání před houbami i hmyzem?

Stavět z bambusu? Proč ne
Podívejte se na jednu bambusovou stavbu, která stojí v luxusním letovisku

Srovnejte si aktuální ceny izolací
Připravili jsme pro vás přehled aktuálních cen izolací.

Jaké jsou omezení a limity pro dřevostavby? Mentalita zděných domů
Jaké mají dřevostavby omezení a limity? Nejsou často jen v naší hlavě?

Které dřevo je nejlepší?
Které dřevo je nejtěžší, nejpevnější, nejlehčí nebo nejvíce trvanlivé?

Fotogalerie: Pavilón jako termitiště
Zajímali jste se někdy, jak může svět vypadat z termitiště? Podívejte se, jak kreativní jsou termiti při budování svých domovů.

Didgeridoo: Video: výroba podle tradice domorodců
Podívejte se na tradiční postup výroby didgeridoo. Na tento zvláštní nástroj hrají australští domorodci už přes 40 000 let a vyrábí jej z eukalyptového dřeva vykotlaného od termitů.

Jak se staví mini domky uprostřed divoké pouště
Jak postavit chatu v poušti, aby byla stabilní a něco vydržela? Třeba jako namibijští architekti, kteří se nechali inspirovat ztroskotanými loděmi.

Záhada indiánské metropole: pueblo je postaveno ze dřeva, které v poušti nikde neroste
Uprostřed pouště stromy nerostou. Tak odkud sháněli Pueblané materiál na stavbu svého obřího města?

Jak vypadá dovolená na nejsušším místě planety?
Jak vypadají dřevostavby na jednom z nejsušších míst na světě? Podívejte se na projekt, který sází na udržitelnost a ekologické stavitelství.