HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Když se splní sen: Studentka pro svoji obec navrhla zastávku, která se úspěšně zrealizovala

Brněnská studentka navrhla pro svoji rodnou obec autobusovou zastávku ze dřeva, která se nakonec podle návrhu i zrealizovala. O projekt nekonvenční dřevěné zastávky se začaly zajímat i další obce. Kde vznikl samotný nápad, jak probíhala realizace a co na novou zastávku říkají spoluobyvatelé? Přečtěte si rozhovor s Kristýnou Janíkovou.


Autobusová zastávka podle návrhu studentky
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Kristýna Janíková

Kristýno, kde vznikl nápad navrhnout autobusovou zastávku?

Studuji obor Nábytek na Mendelově univerzitě v Brně a v jednom předmětu jsme dostali jako semestrální zadání zpracovat návrh menší dřevěné konstrukce. Ústředním tématem bylo: Dřevo je naše budoucnost. S návrhem jsme se mohli rovnou i zařadit do studentské soutěže Stavby s vůní dřeva.

Fotogalerie:

i Foto: Kristýna Janíková

Měli jsme se zaměřit na místa, která jsou nám blízká, a jejichž přednosti a potřeby dobře známe. Vylepšit je, oživit, dát jim nové využití nebo je nějakým způsobem zútulnit. Někteří spolužáci se dali do návrhů laviček nebo odpočinkových zón. U nás v obci se tou dobou mluvilo o nové autobusové zastávce. Na té stávající se značně podepsal zub času a silný vítr. Se starostou jsme se shodli, že se jedná o důležitou věc, kterou je navíc zapotřebí v blízké době realizovat. To mě lákalo. Když už jsme dostali takové téma k zápočtu, nebyl důvod, proč to nezkusit. Byla to pro mě výzva.

Co tě přimělo k tomu navrhnout stavbu ze dřeva? 

Dřevo jako takové bylo dáno již samotným zadáním práce. Já osobně však dávám dřevu přednost především díky jeho příjemným haptickým vlastnostem, textuře, pocitu tepla a pohody, který ve mně vzbuzuje, a v neposlední řadě je pro mě důležitá jeho obnovitelnost.

Věděla jsi od začátku, že se tvůj návrh zrealizuje?

O možnosti realizace našich projektů jsme mluvili už ve škole, ale já se této příležitosti chopila více než ostatní spolužáci hned na začátku. Spíše než samotná realizace mě lákala práce na něčem opravdovém. Že to nebude jen projekt „do šuplíku“ a ve smyšleném prostředí. Věděla jsem, že navrhuji stavbu, která je pro obec opravdu potřebná. Už nešlo jen o zápočet. Ve chvíli, kdy má člověk vymyslet něco, k čemu má bližší vztah, přistupuje k práci s úplně jinou motivací.  

Spolupracovala jsi s obcí a realizační firmou při tvorbě návrhu?

S obcí jsem se snažila komunikovat od počátku, ale po dokončení návrhu následovala dlouhá doba, kdy se nevědělo, jak bude nakonec zastávka opravdu vypadat. Stále byl ve hře nákup klasické, typové. V závěru roku se daly naštěstí věci do pohybu a v krátké době byla postavena nová zastávka takřka podle mého původního návrhu. Řešili jsme pouze náhradu CLT panelů za jiný dřevěný materiál a vhodnou povrchovou úpravu. S realizační firmou jsem v kontaktu nebyla. 

Jak se lišila finální stavba oproti návrhu?

Zastávka se realizovala na konci roku, kvůli čemuž, bohužel, nemohla být z plánovaných CLT panelů. V hlavě jsem dlouho měla vidinu časem zašedlého dřeva, ale nejsem si jistá, jestli by se setkala s kladnými ohlasy spoluobčanů. Nakonec byla tedy zvolena lazura, s jejímž vzhledem se postupně sžívám.

Prohlédněte si i další fotky návrhu a finální realizace v naší fotogalerii.

Překvapilo tě v průběhu realizace něco?

Překvapilo mě spíše až po realizaci, že se ke mně nedostala žádná zpětná vazba od obyvatel naší vesnice. Čekala jsem alespoň nějakou kritiku, když už ne pochvalu. Je mi jasné, že ne všichni s takovou stavbou musí souhlasit, každý máme jiný vkus, což je zcela přirozené. Díky konstruktivní kritice ale můžeme dělat věci lépe, někam se posouvat. Velmi užitečnou zpětnou vazbu jsem získala až účastí ve studentské soutěži, za což jsem byla opravdu vděčná. Dalším velkým překvapením pro mě byl nedávný e-mail z obce v Pardubickém kraji, kde také uvažovali o stavbě mojí zastávky.

Co tě na celém procesu (od návrhu až po finální realizaci) nejvíc bavilo?

Bavilo mě hrát si s jinými formami. Zkusit něco jiného, než na co jsou lidé v okolí zvyklí. Dřevěných zastávek v malých obcích je po republice spousta, ale ta naše se od nich výrazně odlišuje. Tím, že to nebyl jen smyšlený školní projekt, jsem k tomu přistupovala jinak. Chtěla jsem, aby byla zastávka opravdu vysoce funkční a estetická.

Jakým projektům se chceš věnovat do budoucna?

U dřeva chci rozhodně zůstat, vidím v něm budoucnost. Chtěla bych pokračovat ve studiu nábytku a takovýmto malým dřevěným stavbám se také vůbec nebráním. Uvidíme, kam mě kroky zanesou.

V čem tě tato zkušenost nejvíce obohatila?

Uvědomila jsem si, že škola nemusí být pouze o teorii, a je skvělé, když je za vámi vidět i nějaký reálný výsledek práce. Tedy že je velmi přínosné, když se ve studovaných předmětech a ateliérech zadávají reálné projekty. Dalo mi to také dobrý pocit z práce, která má smysl, a zase o kousek širší rozhled.

Děkujeme Kristýně za rozhovor a přejeme jí hodně úspěchu, nejen se dřevem!

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
09.06.2019

Photocredit: Kristýna Janíková

8

Studenti, zadání zní: Postavte dům
Místo sezení v lavicích stavte domy. Tak se učí architektura v Norsku

Rozhovor s Petrou Hlaváčkovou - budoucím projektantem dřevostaveb
Vám přiblíží pohled studentky dřevostaveb na školu, praxi i budoucnost

Studenti v Nebrasce navrhli unikátní dřevostavbu
Realizace podle návrhu studentů architektury v Nebrasce není jen obyčejnou dřevostavbou. Široko daleko totiž nenajdete jinou dřevostavbu postavenou z CLT panelů.

6 nejlepších studentských dřevostaveb: současní studenti to se dřevem umí
Známe vítěze největší studentké soutěže dřevěných staveb za rok 2018. Jak si umí dnešní studenti poradit s návrhy domů a konstrukcí z obnovitelného a stále více oblíbeného přírodního materiálu?

Prokázáno: Stromy mají zásadní vliv na výsledky žáků ve školách!
Jak pomoci žákům základních škol k lepším výsledkům? Američtí psycholové radí: Zasaďte jim pár stromů na školním pozemku!

Podpořte studenty – Hlasujte pro jejich návrhy dřevěných staveb
Podpořte šikovné studenty, kteří navrhují stavby ze dřeva. Hlasovat pro jejich projekty můžete od 15. 7. do 23. 8. Jaká díla jsou letos v soutěži přihlášena?

Čeští studenti představili odvážné návrhy úsporných rodinných domů
Domy, které jsou téměř nezávislé na síti a umí šetřit pitnou vodu. Takové jsou vítězné návrhy studentů, kteří se utkali v soutěži Český soběstačný dům. Prohlédněte si všech 8 finalistů.

Rozhovor s brněnskými studenty, kteří navrhli stylovou lesní útulnu z plastového odpadu
Plastic Crystal je lesní útulna z velké části vyrobená z recyklovaného plastu, kterou navrhli tři studenti brněnské architektury. Prohlédněte si tento unikátní projekt zblízka.

Jan se rozhodl pro dřevostavbu navzdory názorům svého okolí
Přečtěte si rozhovor s panem Janem o životě v dřevostavbě na sluncem zalité jižní Moravě. Poradí vám, jak na dobré sousedské vztahy. A nejen to.

Když studenti mění svět: Dva kamarádi navrhli stavbu, která pomáhá rozvoji dřevostaveb
Rozhovor s autory vítězného návrhu polyfunkční dřevostavby o využití dřeva ve městě možná změní váš pohled na budoucnost našich měst.