HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Studenti, zadání zní: Postavte dům

Všechny přednášky a kurzy nemusí učitelé trávit u tabule s křídou v ruce a studenti se nemusí nutně schovávat za obrazovkami svých notebooků. O tom, že to jde i jinak se přesvědčila skupina 21 studentů architektury na norské univerzitě Norwegian University of Science and Technology. Zadání dostali jednoduché – postavit dům. O tom, jak se s tímto úkolem studenti poprali, se dočtete v tomto článku.

Dřevěný dům
i Foto: © Dřevostavitel

K vypracování tohoto úkolu dostali studenti dům v malém norském městečku Haddal, v okrese Sunnmøre. Obklopeni fjordy, horami a mořem měli postavit unikátní loděnici. Zároveň však museli brát ohled okolní architekturu, kterou tvořily po několik generací budované tradiční loděnice. Někde v průběhu vymýšlení tohoto projektu však někdo zapomněl na detail, že se jednalo o studenty 2. ročníku, kteří ještě nikdy žádný dům nestavěli.

Jak říká jeden ze studentů: „Vytvořit tento projekt od A až do Z v 21členném týmu byla výzva, která z nás všech udělala budoucí architekty. Ze světa, kde se všechno řeší na papíře nebo v modelu jsme se najednou objevili ve světě, kde musíte brát ohledy na nosnost konstrukce, náročné klima a místní tradice a kulturu. Aby to nebylo málo, musíte usměrnit a zároveň uspokojit požadavky sousedů, vyrovnat se se štíhlým rozpočtem, obecními stavebními předpisy, dlouhou dobou zpracování a velmi konzervativním (ale nakonec radikálním) stavitelem. Naším úkolem bylo vytvořit něco nového a neobyčejného. Za počáteční ambice jsme se stydět opravdu nemuseli!“

Bude Vás zajímat: Návrh a projekce dřevostavby

Studenti se rozhodli, že se budou držet klasického modelu loděnice, která bude jednoduše chránit lodě přes zimu a v létě bude sloužit jako jednoduchý dům. Proto v domě nenajdete tekoucí vodou, vířivku nebo jiné standardní vybavení moderního domu. Přesto je tento dům opravdovým unikátem.

Zvenku se dům nijak neliší od ostatních loděnic v okolí, pokud se na něj však podíváte ze strany od moře, uvidíte, kde mladí architekti popustili uzdu své fantazii. Čelní stěnu tvoří borové sloupky kombinované s plastovým sklem, takže skrze stěnu může svítit slunce. Přes den je v domě dostatek přirozeného světla a nejsou potřeba okna.

V noci se vám naskytne tento nádherný pohled.


Na konstrukci loděnice byly použity místní borovice s přirozeně impregnovaným jádrem ošetřené síranem železnatým. Díky tomu je loděnice bezúdržbová, má stříbrně šedý nadčasový výraz a díky použití rustikální břidlice na střeše velmi rychle stala součástí Sunnmøre.

Podnebí v Norsku však nepatří k nejpřátelštějším a vichřice zde nejsou výjimkou. Proto byly v konstrukci této loděnice použity dvojité sloupy a velmi solidní ukotvení stěny v přední části, které zajistí, že stavba odolá i silné zimní bouři.

Přes zimu loděnice opravdu slouží jako úložiště pro lodě a další vybavení, v létě se však tyto odstraní a volný prostor slouží jako jednoduchá letní rezidence. Uvnitř je mobilní kuchyň na kolečkách se zabudovanou lavicí, která slouží k oddělení úložných a obytných prostor přesně podle požadavků majitelů. S prostornou ložnicí v patře si mohou obyvatelé pohodlně užívat výhled na moře doslova z každého místa v domě.

Bude Vás zajímat: Stavba pergoly



Tento dům vznikl pod rukama studentů, kterým by na začátku svou stavbu svěřil jen málokdo. Steinar Hillersøy Dyvik dodává: „Pokud je stavitel dostatečně šílený, aby se pustil do projektu s bandou hravých a inovativních studentů, bude z toho mít užitek jak funkční tak ekonomický. Tento projekt byl příkladem win-win strategie: My jsme získali zkušenosti a zadavatel získal dům, o kterém se mu ani nezdálo.“

Podle tohoto dobrého příkladu to vypadá, že využít „nezkušených“ studentů nemusí být až takový risk. Z takové spolupráce mohou těžit všichni, kdo se jí zúčastní – stavitelé, studenti i univerzity, které získají jedinečnou příležitost obohatit svá léty prověřená kurikula. Myslíte, že je možné, aby se takto odvážné projekty realizovaly i na našich fakultách architektury?

Zdroj: Architecturelover.com

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
22.08.2012

19

Co je to Dřevostavitel? Odpovídá Petr Novák
Dnes je tomu přesně rok, co byl zveřejněn první článek. Petr Novák poví proč?

10 neuvěřitelných japonských dřevostaveb
Navštivte s námi deset dech beroucích japonských dřevostaveb

Kde studovat dřevostavby?
Dřevostavby se u nás staví čím dál více a proto je potřeba kvalitní studium

Stavby, které v roce 2014 voněly dřevem
Vyhlášení vítězů studentské soutěže Stavby s vůní dřeva 2014.

Studentská soutěž: Stavby s vůní dřeva 2018 zahájeny
Studuješ a chceš ukázat co v tobě je? Přihlaš se do studentské soutěže Stavby s vůní dřeva 2018 a vyhraj ceny v celkové hodnotě 230 000,- Kč.

I za historickou fasádou se může skrývat moderní bydlení
Řadový dvojdomek z 19. století přestavěli po svém. Prohlédněte si dům, který za cihlovou fasádou ukrývá moderní minimalismus.

Jak se žije v tradičním malém domku nad pláží, kde migrují velryby?
Pozorovat z terasy migrující velryby nebo pasoucí se losy můžou obyvatelé malého tradičního domku, který stojí nad pláží nejvýchodnějšího kanadského ostrova.

Kde si na podzim dobít baterky? Ideálně v sauně. Tahle byla postavena studenty.
Studentský projekt z Norska, který zaujme nápaditým provedením. Sauna uprostřed pustiny? Proč by ne.

Ceny za 200 000 Kč. Studenti, ukažte, co umíte ze dřeva!
Studenstká soutěž Stavby s vůní dřeva vyhlašuje již 7. ročník. Přihlaste své dřevěné návrhy do 30. června 2019 a vyhrajte hodnotné ceny.

Když se splní sen: Studentka pro svoji obec navrhla zastávku, která se úspěšně zrealizovala
Brněnská studentka navrhla autobusovou zastávku, kterou v její rodné vesnici následně i zrealizovali. Jak se lišil její návrh od finální realizace a co na novou zastávku říkají spoluobčané?