HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Stromoví rekordmani v Čechách: Dožívají se možná až 1000 let

Jakého stáří se dožívají stromy? Úctyhodného. V Africe roste baobab, o němž se odborníci domnívají, že zde na Zemi rozdává radost už 6000 let. U nás v Čechách máme stromy o poznání mladší. Patří mezi ně lípy a tisy, jejichž stáří se odhaduje na 8001000 let, ale i o něco mladší duby a smrky.


Klokočovská lípa možná pamatuje i rok 1000.
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Martin Veselka

Duby staré i půl tisíciletí

Které stromy se u nás dožívají nejvyššího věku? V současnosti dochází k průběžnému kácení lesů a jejich obnově, takže se lesní porosty většinou příliš vysokého věku nedočkají. Běžný hospodářský les má zřídkakdy stromy starší 100 let. Pouze v méně přístupných částech můžete narazit na 200leté velikány. Kdysi v pralesích ale byly běžné smrky a borovice ve věku 300 let.

Přibližně o století déle se dožívaly jedle a buky. Duby mnohdy rostly i půl tisíciletí. Určení stáří podle letokruhů někdy nelze provést, protože mnoho starých stromů má ve svém kmeni větší či menší dutinu. U některých dřevin navíc bývají letokruhy hůře čitelné. V řadě případů se tak jedná spíše o odhady než o přesné stanovení. To vše nahrává legendám o stáří.

Nejstarší, nejvyšší, nejširší a největší stromy světa

Smrk má v rodokmenu 622 let

Nejstarší smrk objevili na Šumavě v první zóně zdejšího národního parku. Průměr jeho kmene je téměř 60 cm, na výšku měří 20 metrů. Na podzim roku 2015 z něj vědci z brněnské Mendelovy univerzity odebrali štěp k výzkumu. Následně zjistili, že první letokruh si strom vytvořil už roku 1372, poslední pak v roce 1994. Pamatuje tedy samý sklonek vlády Karla IV. Jeho odumření v 90. letech 20. století způsobilo zřejmě napadení kůrovcem. Kolem šumavského Plešného jezera se nachází řada stromů starších 500 let, ovšem tento ještě o století starší krasavec je opravdovým unikátem. Na smrky ve věku 400–500 let ale můžete narazit nejenom na Šumavě, nýbrž i ve vyšších polohách Jeseníků (například smrk ztepilý starý 489 let pod vrchem Keprník). Prohlédněte si stromové rekordmany ve fotogalerii.

Pověsti hodně nadsazují

Další lokalitou s velkým výskytem nejstarších stromů je Českomoravská vrchovina. Pokud byste se chtěli seznámit s pravděpodobně nejstarší lípou u nás, je to možná Klokočovská lípa rostoucí v Železných horách. Pod ní měl prý odpočívat roku 1334 Karel IV. při své cestě z hradu Lichnice. Další kandidát na nejstarší lípu je ve Staré Lysé.

Jak starý je nejstarší strom celé Evropy?

Hodně rušno je i mezi kandidáty na nejstarší dub. Máme jich totiž hned několik: Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou údajně s 950 lety i Oldřichův dub v Peruci, jehož stáří má být 800 let. Dnešní dub v Peruci však vládu knížete Oldřicha určitě nepamatuje. Podle odborníků jde o mladší strom, který zřejmě převzal pověst původního dubu po jeho zániku. Stejně ošidné je to i se Svatováclavským dubem ve Stochově. Pověsti mluví o 1120 letech jeho existence, realita ale napovídá přibližně 700 roků. Odhady a pověsti prostě bývají značně nadsazené...

Analýza potvrdila čtvrtinový věk

Ve Vilémovicích u Ledče najdete úplného českého rekordmana  tis. Tyčí se do výše 10 metrů a podle odhadů je jeho stáří 1500 let. Legendy vyprávějí, že prý ho zde nechali růst benediktinští mniši. Považovali ho za symbol smrti. Uváděný věk je ale také zřejmě pouhou legendou. V našich podmínkách je málo pravděpodobné, aby se strom dožil více než 1000 let. Odhad stáří až 2000 let se zase přisuzoval tisu v Krompachu. Tento údaj ale uvedl na pravou míru v roce 1967 docent Jaroslav Hofman. Analýzou letokruhů pomocí vrtů určil, že krompašský tis je starý „jenom“ 400500 let. I tak ale věk hodný respektu.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
18.03.2019

Photocredit: Martin Veselka

12

Domy ve stromech nejsou jen pro děti
Mít své vlastní malé obydlí v korunách stromů je snad sen každého dítěte

Citáty a přísloví o stromech
K oslavě Mezinárodního dne stromů jsme pro vás vybrali několik moudrých slov, která inspirují, nerezaví a někdy pobaví, nebo poučí.

Jen tak si vylézt na strom a důvody, proč to udělat dnes a zítra zase
Lezli jste jako děti po stromech? Určitě! V článku najdete důvody, proč to udělat znovu.

Stezka korunami stromů v Krkonoších (Tip na výlet)
Víte, že je nově otevřená vyhlídková stezka v Krkonoších? Neváhejte a jeďte se podívat na úchvatný výhled na Krkonošský národní park!

Video: Stavba stromového domu v džungli
Podívejte se, jak v absolutní rovnováze s přírodou žijí domorodí obyvatelé džungle, kteří si svá obydlí budují vysoko v korunách stromů.

Stromy, které v Evropě možná už neuvidíte
Mizí nám přímo před očima! Řeč je o krásných, ale ohrožených druzích dřevin v Evropě. Pojďte se v následujícím článku seznámit s 5 velmi ohroženými, a přitom tak nádhernými keři a stromy, dokud jsou mezi námi.

Baubotanik: živé domy, které rostou podle přání architekta
Proč kácet stromy, abyste z jejich dřeva mohli stavět? Nebylo by lepší nechat si hned vyrůst celý dům? Dozvíte se v článku.

Chodící stromy: Divoká teorie není fikcí. Jak to dokážou?
Opravdu mohou stromy chodit? Zdá se, že za určitých podmínek to možné je. Podívejte se sami, co může palmu Socratea rozpohybovat.

Strom u vašeho domu se vám může pěkně vyplatit. Zvedá totiž cenu nemovitosti
Stačí pár vzrostlých stromů a cena vámi nabízené nemovitosti může být až o pětinu vyšší. Stromy totiž přináší nejen stín, ale také blahobyt.

Stromy umí udělat z pekla nový ráj. Jaký trik za tím stojí?
Stromy mají nevšední schopnost přežít i v jedem zamořené půdě. Toho si před časem povšimli finští výzkumníci. Jak se naučili tento zázrak využít?