HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Je bezpečné jíst výpěstky z městských zahrad? Odpovědi možná nepotěší

Horečný růst měst zabírá prostor dosud vyhrazených zeleni. Obyvatelé se ale jen tak nechtějí spokojit s životem mezi betonem a asfaltem, a snaží se kus přírody přenést do svého nejbližšího okolí. Stále populárnějším trendem se stává budování městských zahrad, komunitních pěstíren a střešních zelených galerií. Jsou ale jejich výpěstky zdravé?


paní ve skleníku
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: USDA Photos by Lance Cheung

Odborníci mají poměrně jasno: pokud lidé z měst budou trávit čas na čerstvém vzduchu a věnovat se psychicky uklidňující činnosti – zahradničení, je vše v nejlepším pořádku. Hodnota městských zahrad však nespočívá jen v relaxační nebo estetické funkci. Městské výpěstky se proto přirozeně objevují i v domácích kuchyních nebo na tržištích. A to už by prý mohl být trochu problém. Záleží, jak pečliví budete při jejich zpracování. Na co si dávat pozor?

Fotogalerie:

i Foto: USDA Photos by Lance Cheung, Gabriel Kamener, Sown Together, infomatique, lblanchard

Olovem zatížená úroda

Problémů s možnou kontaminací ovoce a zeleniny vypěstovaného ve městě je víc, ale patrně ten nejpalčivější souvisí s olovem. Ano, dnešní pohonné hmoty a nátěrové barvy jsou většinou již bezolovnaté. Ale olovo se po desetiletí koncentrovalo v městském prostředí, a ve formě nepatrného prachu může být stále vyfoukáváno i na vaši milou střešní zahrádku.

                Čtěte dále: Zelená střecha je zahradou ve městě

Dobrá zpráva? Tento toxický kov se nedostane "dovnitř" výpěstků. Jen se usazuje na jejich povrchu. V tomto případě tedy postačí, když plodiny, které byly přímo vystaveny povětří, důkladné odmočíte ve vodě.

Není kytka jako kytka

Rostliny se s toxickými látkami ve svém nejtěsnějším okolí vypořádávají různě: jiné finty využívá kořenová zelenina, odlišné pak třeba ta listová. Cizorodé látky buď nerozlišují, stahují je do listoví, ukládají v kořenovém systému, vylučují. Variant je spousta. V podstatě ale pokaždé stačí dopřát výpěstkům ze země pořádnou lázeň a je hotovo.

Zajímavou cestou, jak snížit příjem kontaminantů rostlinami v městských zahradách, je i práce s hnojivy. Pokud má díky nim rostlina dostatek živin, nemá obvykle potřebu "pátrat a lovit" svými kořínky v půdě, a tím pak do sebe dostávat další škodliviny.

                Čtěte dále: Založení zeleninové zahrady: Návod krok za krokem

Co je nad zemí, omýt…

Základní doporučení, kterého by se měli úspěšní městští zahradníci držet, zní: když budete jíst jen to, co je nad zemí, bát se moc nemusíte. Již dříve se ukázalo, že kapusta dřeňová nebo keříky rajčat, které rostly na půdě s vyšší koncentrací arsenu a polycyklických aromatických uhlovodíků (PAU), obsahovaly ve skutečnosti jen velmi nízké koncentrace těchto nebezpečných látek.

… a to z pod země opatrně

Horší je to v případě plodin, které „rostou v zemi“. Na své střešními zahradě totiž můžete zrovna tak jako bylinky pěstovat i mrkev nebo petržel. A tam už je starost o zdraví na místě, byť pořád záleží případ od případu. Příjem kontaminantů u těchto plodin, zejména olova, se totiž většinou pohybuje těsně v limitu nebo lehce nad limitem, který doporučuje Světová zdravotnická organizace.

Limity, na které naštěstí nedosáhneme

Podstatné je, jak často se této mírně zvýšené či lehce nadlimitní koncentraci škodlivin vystavujete. Panika prý není na místě: více než půl roku sezóny naše městské zahrady stejně neplodí, a je vcelku nepravděpodobné, že byste si každý den v roce dopřávali jednu vlastní decentně toxickou mrkvičku. Samozřejmě, pokud tak činíte, svému zdraví už moc neprospíváte. Umírněnost v konzumaci je tedy na místě, i když máte z vypěstované úrody radost.

P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
09.07.2018

Photocredit: USDA Photos by Lance Cheung

5

Terasy z celého světa: Neuvěříte, kde všude můžete odpočívat na čerstvém vzduchu
Terasy jsou místem spojujícím interiér a exteriér stavby. Jsou také pomyslným pokojem navíc a dotváří charakter budovy. Právě proto jsou oblíbeným prvkem mnoha architektů. Pojďte se podívat, jaké zajímavé terasy můžete ve světě najít.

Založení zeleninové zahrady: Návod krok za krokem
Toužíte po vlastní zelenině? Vypěstujte si ji! Ukážeme vám, jak snadno založit zeleninovou zahradu. Tady je návod krok za krokem.

Živé ploty, jak je neznáte: tunel, bambus i velikán
Nejsou tradiční živé ploty nic pro vás? Seznamte se s těmi nejzajímavějšími druhy živých plotů z celého světa, které si můžete vytvořit i na své vlastní zahradě.

Čím letos okořenit zahradu? Vsaďte na kino nebo bludiště!
Každá zahrada potřebuje čas od času vylepšit. Pokud chcete strávit léto na zahradě a vykouzlit z ní místo, odkud se vám nebude na podzim chtít odejít, přečtěte si naše tipy, jak na to.

Chcete, aby vám střecha vyráběla kyslík? Vytvořte na ní zahradu
Udělejte si zahradu na střeše svojí dřevostavby. Nápad proměnit nudnou střechu v zelenou oázu oceníte. Vysvětlíme vám, jak dokáže zelená střecha účinně izolovat proti horku a zajistit lepší vzduch k dýchání.

Recyklované materiály: Bydlí s vámi a možná o nich ani nevíte
Stavebnictví patří mezi odvětví průmyslu, která nejvyšší mírou přispívají k znečištění prostředí. Podívejte se na nejzajímavější produkty vyrobené z recyklovaných zdrojů. Možná je máte doma.

Vyberte si zahradu ke dřevostavbě: Je libo francouzskou, nebo raději anglickou?
Vaše dřevostavba se bude krásně vyjímat uprostřed dokonalé zahrady. Je tu náš rádce, který vám nabídne různé typy zahrad. Výběr už je na vás.

Strom u vašeho domu se vám může pěkně vyplatit. Zvedá totiž cenu nemovitosti
Stačí pár vzrostlých stromů a cena vámi nabízené nemovitosti může být až o pětinu vyšší. Stromy totiž přináší nejen stín, ale také blahobyt.

Vytvořte si romantickou zahradu z růží – 6 kroků k úspěchu
Chtěli byste mít zahradu plnou romantických růží a nevíte, jak na to? V našem článku naleznete 6 rad, které vám zajistí rozkvetlé růže po celý rok.

Prokázáno: Stromy mají zásadní vliv na výsledky žáků ve školách!
Jak pomoci žákům základních škol k lepším výsledkům? Američtí psycholové radí: Zasaďte jim pár stromů na školním pozemku!