„Kolemjdoucí se nás chodí ptát, jakou střešní krytinu na domě máme,“ říká Lukáš. Popisuje, jak je se svou volbou spokojený
Lukáš neponechává nic náhodě. Než se pustil do stavby domu, důkladně si promyslel výběr materiálů, ze kterých bude stavět. Jinak tomu nebylo ani u střešní krytiny, na kterou se obzvlášť zaměřil. Přece jen, střecha se většinou dělá na celý život. Jaký typ nakonec zvolil a jak je s odstupem času se svým výběrem spokojený? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Lukáši, jak starý je váš dům?
Jedná se o novostavbu, kterou jsme postavili před necelými třemi lety. Před časem jsme koupili pozemek, byl však poměrně malý a úzký, tudíž jsme pořád uvažovali, zda na něm stavět. Nakonec jsme do toho přece jen šli a postavili na něm menší domek, který má zhruba 130 metrů čtverečních.
Jakou střešní krytinu jste u domu zvolili?
Ještě před tím, než jsme se pustili do stavby domu, jsme pečlivě zvažovali, z jakého materiálu a co budeme stavět. Začali jsme se tedy dívat po svém okolí, například jakou střechu mají sousedé a také jsme se o tom bavili se známými a rodinou. Vyloučili jsme plechovou střechu, protože jsme na ni neměli dobré reference, především co se týká hlučnosti. Naopak u betonové krytiny jsme měli pozitivní referenci od známých, takže jsme se nakonec rozhodli pro ni.
Má tato krytina nějaké další výhody?
Jelikož je tato krytina betonová, má vysokou pevnost i hmotnost. Konzultoval jsem výběr s realizátory naší stavby a ti mi potvrdili, že jde o dobrou volbu i z hlediska statiky domu.
Dívali jste se při výběru také na vizuální stránku?
Designovou stránku řešila spíše moje manželka, naštěstí vybrala barvu, která se mi také líbila, takže nebyl žádný problém. Důležitější než barva je však správná povrchová úprava. Vedle nás má soused střechu, avšak bez povrchové úpravy a usazuje se mu tam mech.
Jak probíhala pokládka?
Pokládku realizovala firma, která mi dělala celou střechu. Vše bylo rychle dodané a hned se začalo pokládat, naprosto bez potíží. Dokonce to bylo tak dobře vypočítané, že jsem měl minimální odpad. To jsem byl sám velmi překvapený, jelikož mě upozorňovali na to, že mám objednat radši víc materiálu, kdyby se něco polámalo, zničilo a podobně. Ale měl jsem dobré pokrývače, takže to nebylo ani třeba. Tohle je první dům, který jsem kdy stavěl, takže nemám zkušenosti ani srovnání. Ale když jsem se bavil s chlapy, kteří střechu dělali, tak říkali, že byla s taškami velmi lehká manipulace a nevyskytl se žádný problém.
Jakých jste se dočkali ohlasů od svého okolí?
Většina lidí to chválí. Dokonce se na naši střechu chodí dívat náhodní kolemjdoucí, kteří říkají, že si ji také objednají. Máme dům hned u cesty, takže si ho hned každý všimne. Snažím se být v tomto nápomocný, protože jsem to také dělal. Když mě něco zaujalo, šel jsem se podívat blíž a byl jsem rád, když mi majitelé řekli, jak jsou s tím spokojení. Jednou k nám dokonce přišel pán přímo se vzorky, které přikládal ke střeše a díval se, jak by mohl vypadat finální výsledek.
Je nutná speciální údržba střechy?
Zatím jsem žádnou nedělal (smích). O ničem nevím. Až uvidím, že se na střeše tvoří něco, co by nemělo, tak se na to zaměřím, ale zatím nic neřeším.
Jaká je odolnost krytiny vůči počasí?
Jsem hodně zvědavý, zda nám střecha časem nevybledne, protože nám na dům hodně svítí, a zda se na střeše nebudou usazovat nějaké nečistoty a podobně. Po třech letech jsem zatím nic nezpozoroval. Ověřoval jsem si to u známých, kteří mají krytinu už několik let, a ptal jsem se jich, zda s ní měli nějaké potíže, ať už vlivem počasí nebo času. Říkali, že ne, tak uvidíme.
Máte na střeše fotovoltaické panely?
Ne, ale máme satelit, který se dělal dodatečně. Firma nám poradila, jak ho máme na střechu umístit a bez problémů se to nainstalovalo. O fotovoltaice jsme zatím neuvažovali.
Jaké je cenové srovnání s jinou krytinou, například s plechem nebo pálenou taškou?
Cena betonové střešní krytiny nebyla nijak přemrštěná, jednalo se o takovou zlatou střední cestu. Na aktuální ceny střešních tašek se můžete podívat například zde.
Jak jste vybírali konkrétní firmu?
Při rozhodování hrálo roli mnoho věcí. Nejvíce mě zaujalo to, že firma, od které jsme nakonec střešní tašky brali, poskytuje na krytinu až 50 let záruku. To mi přišlo velmi zajímavé. Mimo to jsem nechtěl něco, co je na trhu úplně nové. Firma KM Beta funguje už dlouho, takže i kdyby se cokoliv stalo a něco bychom potřebovali, tak je větší pravděpodobnost, že tady firma stále bude.
Doporučil byste tuto střešní krytinu?
Určitě ano a už se tak i stalo. Jeden známý taky stavěl a rozhodoval se, tak jsem mu řekl, že nemá nad čím váhat. I kdybych sám stavěl další dům, tak bych si vybral znovu to stejné.
Děkuji za příjemný rozhovor.
Také děkuji.
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Lenka Palová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
24.04.2025
Photocredit: Lukáš M. (se souhlasem)

Rekonstrukce střechy staršího rodinného domu krok za krokem
Podívejte se, jak probíhala kompletní obměna střechy stávajícího rodinného domu, která spočívala v nahrazení vazby krovu. Fotopostup krok za krokem vám přinášíme v tomto článku.

Střecha s přesahem nebo bez? Architekti běžně navrhují nepraktické řešení
Přesahy střech se od nepaměti dělaly stejným způsobem, pak ale přišli moderní architekti a v rámci vizuální dokonalosti přinesli dramatickou změnu. Vznikl tak nekonečný rozkol společnosti.

Tradiční krovy se ukazují jako nevhodné pro bungalovy
U bungalovu mnoho lidí sáhne po klasickém krovu. Existuje však typ střechy, který je i o 90 % levnější a zároveň má rychlejší a jednodušší montáž.

Pálená taška je pro rekonstrukci starších střech nevhodná. Doporučuje se jiné řešení
Každá střecha jednou doslouží a nastane čas výměny krytiny za novou. Pokud na staré střeše byla položena pálená střešní taška, přirozeně se nabízí využít i tentokrát ten stejný a osvědčený materiál.

„Nemohli jsme sehnat tesaře. Našli jsme ale řešení a střecha byla hotová za půl dne i bez něj,“ říká mladý pár
„Stačil necelý pracovní den a měli jsme barák pod střechou,“ pochvalují si majitelé domu, jak se jim podařilo nedostupného řemeslníka obejít.

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: