HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Stane se opláštěné dřevo budoucností?

Firmy v dřevařském a stavebním průmyslu vyvíjejí nové a nové materiály. Snaží se zdokonalovat technologii, zvyšovat nároky a dělají všechno pro to, aby jejich produkty měli co nejlepší vlastnosti. Veškeré kompozitní materiály vznikly za účelem, využít od každého prvku obsaženého v kompozitu ty nejlepší vlastnosti. Tímto článkem chci motivovat k tomu, abychom my všichni co se stýkáme se dřevem, využívali jeho příznivé vlastnosti a ty nevýhodné eliminovali. Je možné dosáhnout vyšší pevnosti, menších průřezů a delší trvanlivosti opláštěním dřeva?

3D model dřevěného krovu
i Foto: © Dřevostavitel

Někteří odborníci z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně se domnívají, že v horizontu 20 – 30 let dojde k velkému úbytku dřeva v Evropě, jako hlavního materiálu pro dřevostavby. Důvodem snížení stavu byla 2. světová válka, během které se neobnovovaly porosty. Tento stav by znamenal, že by se úměrně tomu zvýšila jeho cena. Způsobilo by to výrazné šetření se dřevem. Věnovala by se mnohem vyšší pozornost důkladnému ošetřování dřeva.

Domnívám se, že za několik let nebudou mít již majoritní postavení nátěry na dřevo, ale bude se více využívat opláštění plastem, PVC, či jiným nepropustným materiálem. Vztahovalo by se to samozřejmě pouze na konstrukce neplnící estetickou funkci. Poměrně dlouho známým faktem je, a nesčetnými měřeními bylo dokázáno, že čím je nižší vlhkost dřeva, tím má všeobecně vyšší pevnost. Dokonce daná pevnost je vyšší ve všech třech směrech (radiálním, tangenciálním, podélném)

Pokud bychom dřevo konkrétně stavební řezivo, vysušili například na šest procent. Poté bychom ho „obalili“ jakýmsi pláštěm na bázi plastu. Tento plášť by musel být vzduchotěsný a vodotěsný. To by znamenalo vyšší pevnost, menší průřezy a výrazně delší životnost prvků. Jisté je, že by nebylo možné takové prvky vyrábět v malých truhlářských či tesařských dílnách.

Bude Vás zajímat: Střešní latě 30x50 nebo 40x60?

Ovšem už nyní se dá uvažovat o dvou úskalích této technologie. Jedním je to, že vysušit dřevěné hranoly na hranici deseti procent absolutní vlhkosti dokážeme poměrně jednoduše, ale vysušit ho na méně než deset procent, je nejen časově, ale i ekonomicky náročné. Druhý problém se vyskytuje přímo ve dřevě. Konkrétně v mikroskopické stavbě dřeva. Při vysoušení pod deset procent vlhkosti se výrazně zvyšuje množství mikrotrhlin, které neblaze přispívají k statické nestabilitě daného prvku.

Bude Vás zajímat: 6 důvodů pro KVH hranoly

Tato vize není podložená dlouholetou studii, ale je možné, že za několik let se skutečně více vyplatí si krovovou konstrukci nechat opláštit nepropustným materiálem, než jí ošetřovat drahými a neúčinnými nátěry. Pokud by k takové situaci došlo, radikálním způsobem by to ovlivnilo veškeré stavění ze dřeva. Druhou možností je dovážet dřevní surovinu z Ruska, kde mají kapacitní rezervy obrovské. Ovšem domnívám se, že by to pro nás nebylo nejlepším řešením.


Tento článek se účastní studentské soutěže. Ohodnoťte jej, prosím, palcem nahoru nebo dolů, případně mu věnujte své Like. Komentáře k článku můžete autorovi nechat v diskuzi.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
27.12.2011

3

Návod: Jak ochránit dřevo napadené houbami nebo hmyzem?
Poradíme vám, jak sanovat dřevo napadené červotočem nebo houbami

Cesta ke zvýšení spotřeby dříví v ČR
Zajímáte se o problematiku spotřeby dříví? Jak si vede ČR ve srovnání s ostatními státy se dozvíte z průzkumu Dřevařského ústavu.

Video: Dřevostavba z dřevěných cihel
Žádné hřebíky, žádné šrouby, žádné lepidlo. Podívejte se na dům z dřevěných cihel, který se skládá jako lego.

Video: Jak udělat patinu na dřevě během několika minut
Rádi byste dřevu dodali pěkný vzhled? Zkuste ocet a ocelovou vlnu! Podívejte se, jak jednoduché je vytvořit patinu na dřevěném povrchu!

Evropa má s velkými dřevostavbami velké plány. Za rok jich bude stát už jednadvacet.
Ne skromné domky, ale už pořádné stavby s výškou nad padesát metrů. Jak vypadají ty nejzajímavější projekty evropských dřevostaveb?

Měsíční dřevo? Pohádka, na které možná něco je…
Může výslednou kvalitu dřeva ovlivnit to, v jaké fázi Měsíce strom pokácíte? Povíme vám v článku.

V odpadním dřevě se skrývají statisíce. Stačí vědět, jak ho využít
Spalovat odpadní dřevo ze staveb pomáhá chránit vlastní lesy a ušetřit na dovozu dřeva ze zahraničí. Jak to řeší ve Švýcarsku? Poučme se z jejich chyb.

6 nejlepších studentských dřevostaveb: současní studenti to se dřevem umí
Známe vítěze největší studentké soutěže dřevěných staveb za rok 2018. Jak si umí dnešní studenti poradit s návrhy domů a konstrukcí z obnovitelného a stále více oblíbeného přírodního materiálu?

Dům připomínající obří šachovnici nabízí bydlení potřebným
Pro Dánsko není věta „důstojné bydlení pro každého“ prázdnou proklamací. Realizovaný projekt kodaňských architektů to jasně dokládá.