Elektrický, plynový a na uhlí. Srovnali jsme grily z hlediska zdraví a kvality steaku
„Hm, někdo griluje.“ Věta, kterou prohodíme téměř při každé letní procházce. Aby taky ne. Léto bez grilování si totiž málokdo dokáže představit. S tím však nastává hned několik otázek. Jaký gril nejlépe vybrat? Elektrický, plynový nebo na uhlí? Který pomůže připravit nejzdravější a který nejchutnější maso či grilovanou zeleninu? A kterému dáváte přednost vy?
Důležitý není pouze výběr masa
Grilování není jen příprava jídla, ale také oblíbená aktivita na odpoledne nebo záminka pro setkání s rodinou či přáteli. Zvláště teď v létě můžeme každou chvíli cítit, jak se z něčí zahrady line povědomá vůně. Pokud jste jedním z lidí, kteří si grilování oblíbili, neměli byste věnovat pozornost pouze výběru masa, ale také samotnému grilu, na kterém maso připravíte.
Na výběr je hned několik možností. Češi však nejčastěji sahají po grilu elektrickém, plynovém nebo grilu na uhlí, přičemž každý z nich má svá pro a proti.
Gril pro začátečníky
Plynové grily fungují na plynové palivo, které je dodávané buď v propanbutanových lahvích nebo plynových kartuších. To také souvisí s hlavním negativem plynových grilů. Nejen samotný plynový gril, ale i plynové palivo vás vyjde poměrně draho. Na pořizovací cenu plynových grilů se můžete podívat zde.
Naopak mezi hlavní plusy plynových grilů patří to, že z grilu nejde žádný dým, a navíc si můžete regulovat teplotu podle momentální potřeby. Zároveň se dá u plynového grilu počítat s vyšší životností a je vhodný pro lidi, kteří mají s grilováním málo zkušeností.
Vhodný i pro lidi v bytech
Elektrický gril můžete mít sice vevnitř i venku, nicméně je zde jeden problém. Elektrický gril musí být vždy zapojen do zásuvky, tudíž budete muset buď být v těsné blízkosti domu, případně mít dlouhou prodlužovačku.
Podobně jako u plynových grilů, i zde je výhodou to, že nevydávají žádný dým nebo kouř. Pochopitelně kromě kouře ze samotných potravin. Patrně největším plusem těchto grilů je, že vám nedojde palivo a nemusíte pro něj rychle spěchat do obchodu. Teplota se zde dá, stejně jako u plynových grilů, snadno regulovat. Velkou výhodou je, že na těchto grilech můžete grilovat i v bytech na balkoně. Co se týká ceny, v oblasti grilů se jedná o cenový střed. Na aktuální cenové porovnání elektrických grilů se můžete podívat zde.
Klasika, která se neomrzí
Výhodou grilu na dřevěné uhlí nebo brikety je ta, že díky přímému ohni dokážeme dosáhnout poměrně rychle velmi vysokých teplot. Mnozí navíc považují grilování na ohni za jediné pravé grilování, jelikož právě díky dýmu má podle nich maso tu pravou chuť. Oproti plynovému a elektrickému grilu je navíc nejlevnější variantou. Na jeho ceny se můžete podívat zde.
Na druhou stranu grilování předchází poměrně dlouhá příprava ohně a hůře se zde reguluje teplota. Navíc je faktem, že při kontaktu jídla s ohněm mohou vznikat nebezpečné a škodlivé látky.
Jakému grilu dáváte přednost vy?
Plynovému grilu
Elektrickému grilu
Grilu na uhlí
Letní otravy z jídla často souvisí s grilem
Kdo tedy vítězí?
Říct, který gril je nejhorší a který nejlepší, není tak snadné, jak by se mohlo zdát. Každý totiž dominuje v jiné oblasti a záleží proto, co od grilu očekáváte, jak často a kde ho budete používat a kolik jste ochotni do grilování investovat.
Co se týká Čechů, ti stále nejčastěji sahají po klasickém grilu na uhlí nebo brikety. Ačkoliv je chuť věcí subjektivní, většina lidí se shodne na tom, že právě z grilu na uhlí či brikety chutná maso nejlépe. Z hlediska zdraví to však bude s grilem na uhlí přesně naopak, jelikož dochází k přímému kontaktu s ohněm. Za nejzdravější a nejbezpečnější způsob je tedy většinou považován elektrický gril.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Zuzana Černá
Redaktorka
Vydáno dne:
17.08.2024
Photocredit: PxHere (CC0)
Video: Zapalte si finský oheň a grilujte i v zimě
Plánujete grilovačku nebo survival pobyt v divočině? Naučte se rozdělávat finský oheň! K čemu slouží a co k němu potřebujete, se dozvíte ve videu.
Ceny zahradních krbů začínají na 3 tisících. Jak si vybrat?
Jaké zahradní krby nabízí náš trh a který splní vaše představy a požadavky? Nabízíme pár tipů, jak při výběru a nákupu postupovat.
Sousedovo grilování na balkoně mě přivádí k šílenství. Mohu se nějak bránit?
Čtenářka Kateřina nás kontaktovala s prosbou ohledně řešení sousedského sporu, které se týká grilování. Jaké se v takové situaci bránit?
Lidé se začali ve velkém zbavovat klasických grilů
Klasickým grilům na uhlí dost možná odzvonilo. Proč od nich lidé upouštějí a co je má nahradit?
Odborníci doporučují: Vyhněte se jednorázovým grilům
Hlasy odborníků ze západu stále častěji volají po regulaci, ne-li zákazu jednorázových grilů. Na vině je hned několik faktorů, které v posledních letech naznačují možná budoucí omezení.
„Moravské moře“ je blíž než Chorvatsko či Balaton. Od místních jsme se dozvěděli o tajných plážích
Dejte sbohem kolonám u hraničního přechodu. Sedněte do auta a zamiřte na Moravu. Právě tady je totiž krásné místními přezdívané „moravské moře“. S redakcí Dřevostavitele jsme tam zajeli a dozvěděli se, kde jsou tajné pláže (a nudapláže) bez turistů.
Povinné ručení na sekačku? Zjistili jsme, jak to bude doopravdy
„Zahrádkáři, bojte se. Zaplatíte zase něco navíc.“ V podobném duchu se nesou články, které si berou na paškál sekačky, konkrétně jejich povinné ručení. Jak je to ovšem ve skutečnosti? Opravdu u nich bude vyžadováno povinné ručení, nebo se jedná pouze o snahu vystrašit co nejvíce lidí?
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: