Lidé se začali ve velkém zbavovat klasických grilů
Pokud patříte mezi milovníky grilování, zbystřete. Klasickým grilům na uhlí v letošní sezóně zvoní pomyslná hrana. Stále více lidí se obrací k alternativním způsobům grilování a cestu mezi novými typy si razí takzvané grily bez kouře. O co přesně se jedná? A proč lidé upouští od ověřené klasiky?
Zdravotní rizika grilování už lidé nepodceňují
Málokdo si uvědomuje, že grilování představuje jednu ze zdravotně nejrizikovějších forem tepelné úpravy masa. Při vysokých teplotách dochází k tvorbě škodlivých látek.
Jedná se o heterocyklické aminy (HCA), které jsou obsaženy v černých zuhelnatělých kouscích masa, a polyaromatické uhlovodíky (PAU). Ty vznikají při odkapávání tuku a šťáv na uhlí. Vzniklý kouř se pak uchycuje na povrchu masa a do těla může pronikat i vdechováním či kůží. V kouři se nachází i nežádoucí pevné částice z hořícího uhlí, jejichž koncentrace bývá až 10 000krát vyšší, než je běžně ve vzduchu.
Pro zmírnění nežádoucích účinků je dobré grilovat maso zbavené viditelného tuku a zbytečně dobu grilování neprodlužovat. Nejdůležitější prevencí zdravotních rizik je však grilování tak, aby nedocházelo ke kontaktu plamenů přímo s masem, a minimalizování odkapávání šťávy na žhavé uhlí. Tomu lze zabránit vhodnou konstrukcí grilu, jakou je například bezkouřový gril.
Jak takový gril vůbec vypadá, se můžete podívat v galerii.
Bezkouřové grily – alternativa ke grilům na uhlí funguje na baterky
Bezkouřový gril u nás zatím není moc známý. Tento malý a přenosný gril využívá pro ohřev klasické uhlí, ale bez nežádoucího kouře. Může za to ventilátor, který zajišťuje přísun čerstvého vzduchu do zásobníku na dřevěné uhlí. Díky tomu je uhlí rovnoměrně rozpálené do několika minut. Ventilátor je poháněn baterkami, či přes akumulátor. Navíc mají bezkouřové grily nad zásobníkem uhlí ochranný plech, díky kterému do něj neskapává omastek a další nečistoty. Šťáva z masa pak stéká do vnitřní nádoby, kterou lze spolu s ostatními částmi grilu vyjmout a umýt v myčce.
Představu, kolik bezkouřové grily aktuálně stojí, si můžete udělat zde.
Návod na používání bezkouřového grilu
Pro rozpálení grilu je třeba nanést do speciální misky na dno grilu gelový podpalovač, který se zapálí. Až bude podpalovač hořet, postaví se na něj zásobník s uhlím, na gril se připevní rošt a po pár minutách lze začít grilovat.
- Nejprve se do těla bezkouřového grilu vloží nerezová miska na odkapávání a do ní rozpalovací miska.
- Na misku se nakape gelový podpalovač (cena zde) a zapálí se.
- Na zapálený gel se umístí košík naplněný uhlím (aktuální cena zde) a přikrytý speciálním krytem, což zabrání vzniku kouře z odpařování šťávy stečené do uhlí.
- Na bezkouřový gril se umístí grilovací rošt.
- Pomocí otočného knoflíku lze nastavit vyšší intenzitu foukání vzduchu ventilátorem pro rychlejší rozpálení uhlí.
- Do 3–5 minut je uhlí rozpálené, lze tedy ztlumit teplotu a začít grilovat.
Pro názornou ukázku toho, jak se bezkouřový gril zapaluje, se podívejte do naší fotogalerie.
Fotogalerie:
Výhody a nevýhody bezkouřových grilů
Bezkouřové grily jsou ideální pro grilování na balkónech, jelikož, podobně jako elektrické grily, neprodukují otravný kouř, který se tak ani nedostává do grilovaných pokrmů. Avšak na rozdíl od grilů na elektřinu není tento typ grilu závislý na dostupnosti elektrické zásuvky. Bezkouřový gril je malý, poměrně lehký a snadno přenosný, takže si ho můžete pohodlně vzít s sebou na cesty pod stan nebo na chalupu. Bezkouřový gril se zvenku nezahřívá, což zabraňuje vzniku popálenin při jeho používání. Oproti běžnému grilu na dřevěné uhlí je bezkouřový gril rozpálen během tří minut a také spotřeba uhlí je velmi úsporná. Pro srovnání s ostatními typy grilů přejděte do naší fotogalerie.
Sousedovo grilování na balkoně mě přivádí k šílenství. Mohu se nějak bránit?
P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který probíhá 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Martina Mašková
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
22.07.2023
Photocredit: Lukas (Pexel)
Sousedovo grilování na balkoně mě přivádí k šílenství. Mohu se nějak bránit?
Čtenářka Kateřina nás kontaktovala s prosbou ohledně řešení sousedského sporu, které se týká grilování. Jaké se v takové situaci bránit?
Letní otravy z jídla často souvisí s grilem
Zanedbávání čištění grilu může mít vážné zdravotní důsledky. Jaká jsou rizika a jak správně vyčistit různé typy grilů?
Odborníci doporučují: Vyhněte se jednorázovým grilům
Hlasy odborníků ze západu stále častěji volají po regulaci, ne-li zákazu jednorázových grilů. Na vině je hned několik faktorů, které v posledních letech naznačují možná budoucí omezení.
Elektrický, plynový a na uhlí. Srovnali jsme grily z hlediska zdraví a kvality steaku
„Hm, někdo griluje.“ Věta, kterou prohodíme téměř při každé letní procházce. Léto bez grilování si totiž málokdo dokáže představit. S tím však nastává hned několik otázek. Například jaký gril nejlépe vybrat.
Povinné ručení na sekačku? Zjistili jsme, jak to bude doopravdy
„Zahrádkáři, bojte se. Zaplatíte zase něco navíc.“ V podobném duchu se nesou články, které si berou na paškál sekačky, konkrétně jejich povinné ručení. Jak je to ovšem ve skutečnosti? Opravdu u nich bude vyžadováno povinné ručení, nebo se jedná pouze o snahu vystrašit co nejvíce lidí?
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: