Letní otravy z jídla často souvisí s grilem
Léto bez grilu skoro jako by ani nebylo létem. Spolu s radostí a chutí, kterou grilování přináší, ale narůstá i počet případů letních otrav z jídla. Nečekanou a poměrně častou příčinou této skutečnosti není zkažené maso, ale gril samotný. Kontaminace jídla skrze gril je stále podceňovaným rizikem, kterému přitom lze jednoduše předejít.
Co může způsobit kontaminace špatně vyčištěným grilem?
Zanedbávání čištění grilu po každém použití s sebou nese několik zdravotních rizik, která by neměla být podceňována. Největší hrozbou jsou především zbytky tuku a mastnoty, které vytváří ideální prostředí pro růst a šíření bakterií. Snadno tak může dojít ke kontaminaci potravin, a tím k otravě z jídla. Mezi zbytky usazeného jídla se mohou vyskytovat také alergeny, které mohou u citlivých jedinců způsobit alergické reakce.
Nečistoty, zbytky tuku a popela mohou produkovat karcinogenní látky, jako jsou polyaromatické uhlovodíky (PAU), které zvyšují pravděpodobnost vzniku nádorových onemocnění. Je proto důležité dbát na důkladné čištění grilu po každém použití, bez ohledu na to, zda používáte elektrický, plynový nebo gril na dřevěné uhlí. Jak tedy jednotlivé druhy a části grilů čistit?
Lidé se začali ve velkém zbavovat klasických grilů
Kontaktní grily – nejrizikovější ze všech variant
Kontaktní gril má tři klíčové části, které jsou náchylné k usazování nečistot. Je proto nezbytné jim věnovat zvýšenou pozornost při čištění. Nejprve je potřeba se zaměřit na grilovací plochu, která by měla být vychladlá a odpojená od elektřiny. Kontaktní grily mají obvykle nepřilnavý povrch. Zbytky jídla proto stačí odstranit dřevěnou špachtlí nebo papírovou utěrkou. Mastnoty se zbavte pomocí měkké houbičky a čisticího prostředku na nádobí, abyste povrch nepoškrábali. Pokud je to povoleno v návodu od výrobce, můžete grilovací plochu umýt i v myčce na nádobí.
Druhou částí, kde dochází k množení bakterií, které mohou kontaminovat potraviny, je odkapávací nádoba. Nádobu je dobré po každém grilování vyprázdnit a umýt teplou vodou a prostředkem na nádobí. Vnitřní část grilu je také často opomíjený segment při čištění, přestože nahromaděné mastnoty v této části se mohou samovolně vznítit a způsobit popáleniny, jelikož jsou hořlavé. Postup, jak správně vyčistit kontaktní gril, najdete ve fotogalerii.
Cenové srovnání elektrických grilů na českém trhu si můžete udělat zde.
Jak správně vyčistit plynový gril pro prevenci úniku plynu a výbuchu
U plynového grilu existuje několik opomíjených míst, jejichž údržbou lze předejít řadě nebezpečných situací. Jedním z těchto míst jsou rozvody plynu a hořáky. Při pravidelném používání grilu se zde usazují nečistoty, které mohou vést až k zablokování toku plynu. Tím může dojít k úniku plynu a potenciálnímu výbuchu. Proto je nutné rozvody pravidelně čistit pomocí jemného kartáče na čištění grilu. Před čištěním však nezapomeňte odpojit plynovou láhev.
Další často přehlíženou částí je odtokový systém. Abyste zabránili zanesení bakterií do potravin, je potřeba vyprazdňovat a čistit odkapávací misku. Není dobré opomíjet ani vnitřní část grilu. Tuky a mastné látky usazující se na stěnách grilu zvyšují riziko vzplanutí. Není přitom třeba používat často předražené speciální čističe na grily. Proti mastnotě dobře funguje ocet smíchaný s vodou v poměru 1:1 nebo jedlá soda, která se na mastnotu nanese kartáčem a opláchne se čistou vodou. Když ihned po grilování vypálíte gril, odstraníte tak pozůstatky z grilování a usnadníte si následné čištění. Stačí gril zapnout na maximum, zavřít víko a nechat během 10–15 minut shořet zbytky jídla. Postup, jak správně vyčistit plynový gril, najdete ve fotogalerii.
Na aktuální ceny plynových grilů se můžete podívat zde.
Jak důkladně vyčistit gril na dřevěné uhlí
Správná údržba grilů na uhlí zahrnuje důkladné čištění popela a jím znečištěných částí. Nahromaděný popel představuje nebezpečí samovolného vzplanutí a může také kontaminovat potraviny při dalším grilování. Popel obsahuje mastnotu a zbytky ohořelého jídla, které do něj při grilování napadají. Při větrném počasí se popel spolu s nečistotami dostává přímo na jídlo nebo do okolí, kde ho účastníci grilování mohou vdechovat. Vychladlý popel bez žhavých uhlíků vyberte z grilu pomocí kovové lopatky a umístěte ho do bezpečné nádoby nebo popelníku. Vyvarujte se plastových nebo hořlavých kontejnerů, abyste předešli riziku požáru.
Pokud máte zahradu s kompostérem, můžete popel přisypat do kompostu. Popel obsahuje minerály, které přispívají ke zlepšení půdy. Před přidáním do kompostu se však ještě jednou ujistěte, že popel zcela vychladl. Při čištění nezapomínejte také na větrací otvory. Jejich zanesení může způsobit uvolňování sazí a dalších nečistot, které se mohou skrz kouř dostat do grilovaných potravin. To zvyšuje riziko otravy jídlem nebo vstřebávání karcinogenních látek do těla. Po odebrání popela a kontroly ventilace můžete přejít ke standardnímu čištění. Odstraňte přischlé zbytky jídla špachtlí a poté pro odstranění mastnoty umyjte rošty i vnitřní část grilu houbičkou a čisticím prostředkem na nádobí. Postup, jak správně vyčistit gril na dřevěné uhlí, najdete ve fotogalerii.
Přehled o aktuálních cenách grilů na dřevěné uhlí najdete zde.
Jak vyčistit rošt grilu bez zbytečných výdajů za čističe
Mnoho lidí využívá agresivní chemické přípravky na čištění grilů, které jsou nejen drahé, ale také škodlivé pro životní prostředí. Nicméně existují ekologické a levné varianty, které jsou stejně účinné při odstraňování nečistot a mastnoty z grilu. Před zahájením jakéhokoliv čištění grilu je potřeba nejprve odstranit zaschlé zbytky jídla špachtlí nebo kartáčem na gril. Poté je možné přejít k čištění pomocí některého z alternativních prostředků na údržbu grilu.
Fotogalerie:
1. postup – soda a ocet
Smíchejte 1 šálek octa s jedlou sodou a vytvořte pastu. Tu naneste na znečištěné části grilu a nechte působit asi 15–20 minut. Poté plochu jemně vyčistěte houbičkou nebo kartáčem na čištění grilu a opláchněte vodou.
2. postup – citron
Rozkrojte citron na poloviny a vymačkejte šťávu na znečištěné plochy grilu. Citronová šťáva obsahuje kyselinu, která pomáhá rozpouštět mastnotu a odstraňovat nečistoty. Nechte šťávu působit alespoň 10–15 minut a poté opláchněte vodou a osušte.
3. postup – cibule
Rozkrojte cibuli, napíchněte ji na vidličku a potírejte jí ještě teplé části grilu. Během otírání cibulí se na grilovacím roštu vytvoří lepkavý povlak. Tento povlak obsahuje enzymy, které pomáhají rozpouštět zbytky jídla a mastnotu. Na závěr grilovací rošt opláchněte vodou a osušte.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Martina Mašková
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
19.07.2023
Photocredit: Min An (Pexels)
40+ inspirací na útulné venkovní zahradní posezení – na balkon, terasu i zahradu
Jaro je tady! Oslavte ho vysněným posezení na balkoně, terase, nebo na zahradě! Načerpejte nápady a inspiraci na krásné venkovní zahradní posezení.
Sousedovo grilování na balkoně mě přivádí k šílenství. Mohu se nějak bránit?
Čtenářka Kateřina nás kontaktovala s prosbou ohledně řešení sousedského sporu, které se týká grilování. Jaké se v takové situaci bránit?
Lidé se začali ve velkém zbavovat klasických grilů
Klasickým grilům na uhlí dost možná odzvonilo. Proč od nich lidé upouštějí a co je má nahradit?
Odborníci doporučují: Vyhněte se jednorázovým grilům
Hlasy odborníků ze západu stále častěji volají po regulaci, ne-li zákazu jednorázových grilů. Na vině je hned několik faktorů, které v posledních letech naznačují možná budoucí omezení.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: