Zjistili jsme, jak ušetřit při skrývce ornice. Je důležitá u každé stavby
Skrývka ornice je spojená s prvním kopnutím do země v rámci celého procesu výstavby rodinného domu. Je to pravděpodobně ta nejjednodušší část, a proto si ji mnoho stavebníků realizuje svépomocí. V článku jsme se zaměřili na postup, ceny i potřebné náčiní k realizaci. Mimo to jsme našli i skrytá místa, kde by mohli budoucí stavebníci ušetřit nemalé peníze.
Kdy provádět skrývku ornice?
Čím dál více stavebníků přemýšlí nad tím, zda skrývku ornice provádět nebo tento krok přeskočit. Níže jsme se zaměřili na několik případů, kdy je dobré se pro ni rozhodnout a kdy naopak můžete pokládat tento krok za zcela zbytečný. Nejenže velmi záleží na kvalitě podloží a charakteru zeminy, v potaz také musíte brát nařízení ze stavebního úřadu.
Ano – skrývku ornice udělejte
Skrývka ornice vás nemine, pokud máte svažitý pozemek. V takovém případě vám bohužel nic jiného nezbývá a tento krok nemůžete přeskočit. Skrývka se obvykle provádí 30–40 cm do hloubky (v případě mírně svažitého pozemku). Stavebníci, kteří nemají svažitý pozemek, provádí skrývku ornice kvůli budoucím terénním úpravám.
Jak dlouho trvá skrývka ornice?
Skrývka ornice trvá bagristovi v řádech hodin. Samozřejmě se čas odvíjí od velikosti domu (plochy k vybagrování) a svažitosti pozemku. Pravděpodobně však bude mít hotovo za 5–10 hodin.
Ne – skrývka ornice je zbytečná
Jestliže máte jílovitou půdu, nedává smysl, abyste si ji uschovávali pro budoucí účely terénních úprav (není kvalitní). Zároveň je také zbytečné, abyste prováděli skrývku ornice, pokud vám to stavební úřad přímo nenařídil. Máte-li tedy nekvalitní půdu, rovný pozemek a neobdrželi jste nařízení k provedení skrývky, ušetříte při této etapě necelých 6 000 Kč.
Postup provádění skrývky ornice
Skrývka ornice patří k jednodušším etapám výstavby základové desky, a proto se do ní pouští většina stavebníků svépomocí. Nejdříve si stručně představíme všechny kroky a posléze věnujeme některým z nich více pozornosti.
1. Domluvení termínu s bagristou.
2. Koupě nebo vypůjčení si potřebného náčiní.
3. Domluvení termínu s geodetem.
4. Zaměření základů a výšek pomocí teodolitu.
5. Umístění provizorních kolíků do rohových bodů.
6. Výroba stavebních laviček (postup zde).
7. Zatlučení laviček v rozích domu.
8. Natažení zednické šňůry a ohraničení obvodu základů.
9. Vyznačení obvodu základů vápnem nebo sprejem.
10. Umístění ornice na taktické místo.
TIP redakce: Pokud je váš bagrista šikovný a má dobrý odhad, můžete na geodetických pracích ušetřit nějakou tu korunku. Nechte si od geodeta vytyčit rovnou rozměry domu (viz bod č. 4) a o této skutečnosti informujte bagristu. Ten si bude muset od vytyčených rozměrů odměřit prostor navíc (tloušťka izolace spodní stavby apod.). Díky tomuto kroku si nebudete muset zvát geodeta o dva až tři dny později, aby vám vytyčil rozměry domu pro betonování základů, čímž můžete ušetřit až 5 000 Kč. Více jsme se na toto téma rozpovídali níže.
Kdy je nejlepší doba pro skrývku ornice?
Pokud vás netlačí čas, vyhněte se skrývce ornice v zimním období a nechte započetí stavby až na jaro. Vyberte období, kdy nebude půda příliš mokrá, aby bagrista nemusel bojovat s bahnem.
Seznam potřebného náčiní a nářadí
Doma na stole máte již stavební povolení (případně ohlášení stavby) a projektovou dokumentaci, která obsahuje mimo jiné výkres výkopů a základů. Důležité pro vás budou i technické zprávy, kde najdete přesnou specifikaci potřebných materiálů ke stavbě základové desky (ale o tom až příště). V tuto chvíli budete potřebovat:
- pásmo (aktuální ceny měřičských pásem si můžete porovnat zde),
- stavební lavičky,
- kolíky,
- kladivo,
- pytel vápna či sprej.
Vytyčení domu či základů geodetem
Existují dvě možnosti – buď si necháte vytyčit geodetem rozměry domu nebo rovnou rozměry základů (na základě projektové dokumentace).
V případě vytyčení rozměru domu musíte posléze myslet na připočtení šířky základových pasů, která bývá různá. U zděného domu jsou pasy zpravidla širší (cca 50 cm) než u dřevostavby (40 cm). Záleží samozřejmě i na kvalitě půdy, tzn. máte-li jílovitý charakter půdy, pravděpodobně bude šířka základů větší.
Naopak výhodou vytyčení obvodu základů je skutečnost, že posléze nemusíte myslet na onen 50cm přesah. Jak bylo již zmíněno, součástí každé projektové dokumentace je mimo jiné i projekt výkopů a základů rodinného domu. Není nic jednoduššího, než jej použít.
Kolik stojí vytyčení základů geodetem?
Velmi záleží na firmě, kterou si zvolíte. Zpravidla se však cena pohybuje v rozmezí 2 500–4 000 Kč. Ve větších městech působí společnosti, které vám vyměří základy i výškové úrovně za 3 500 Kč.
Lukáš postavil plovoucí základovou desku svépomocí. Ušetřil tak 500 000 Kč
Umístění provizorních kolíků
Geodet vám přímo na pozemku vyznačí základní body (v rozích) pomocí kolíků. To vám však nebude stačit. Během pár dní vám dodá i výškové body, u kterých už bude na vás, abyste je přenesli pomocí stavebních laviček na pozemek.
Výroba stavebních laviček svépomocí
- Stavební lavička = dřevěná konstrukce umístěná 1,5–2 m od hrany výkopu, která na staveništi zůstává po dobu výstavby
Z praktického hlediska vám kolíky od geodeta stačit nebudou, jelikož při provádění skrývky budou odstraněny – stavební lavičky zůstávají. Ty musíte zatlouci do každého rohu (základu). V případě obdélníkového tvaru domu budete potřebovat buď 8 podélných laviček nebo 4 rohové lavičky. Postup výroby stavebních laviček bude v dnešním článku zaměřen na podélný typ. V tomto případě budete pravděpodobně potřebovat i cirkulárku. A dokonce nejsou některé z nich ani příliš drahé – ceny nejlevnějších cirkulárek na trhu si porovnejte zde.
Kolik stojí skrývka ornice?
Opět je zde spousta parametrů, od kterých se konečná cena odvíjí. Nicméně se s velkou pravděpodobností vejdete do 8 000 Kč.
Každá stavební lavička bude zatlučená v jiné hloubce
Máte-li připravené stavební lavičky, musíte je před započetím výkopových prací umístit na pozemek. V tomto okamžiku vám budou velmi nápomocné kolíky od geodeta. Od nich umístěte stavební lavičky ve vzdálenosti 1,5–2 metry dál (čili ne do vnitřního prostoru, ale do vnějšího). A jak hluboko je zatlouci? V tom vám poradí soupis výšek, které vám geodet pošle (pravděpodobně e-mailem). Ve finále byste měli mít zatlučené stavební lavičky v takových výškách, aby byla všechna prkna ve stejné úrovni.
Připravte si provázek a ohraničte si rozměry základů
Na lavičky se napne šňůra tak, aby každá z nich spojovala dva body, které geodet vytyčil (tímto si určíte obvod stavby). Tam, kde se kříží dva navzájem kolmé provázky, se musí nacházet vytyčený bod. Abyste si ověřili správnou pozici překřížených šňůr, použijte olovnici zavěšenou v tomto průsečíku (musí být ve středu vytyčeného bodu). Jestliže je křížení šňůr přesně nad bodem, na místě jejich protínání se do dřevěné části lavičky přibije hřebík nebo se vytvoří zářez.
Vyznačit obvod vápnem nebo sprejem?
Záleží na vašem úsudku. Vyznačení vápnem je o něco pracnější než posprejovat trávník barevným sprejem. Cenově vyjdou obě varianty zhruba stejně. Sprej nemusí být voděodolný, jelikož budete vyznačovat obvod základů těsně před skrývkou. Navíc v případě, že by pršelo, se stejně doporučuje skrývka ornice odložit.
Ornici umístěte v opačném rohu pozemku
Tento obrovský kopec hlíny bude zabírat nemalou část vaší parcely. Obvykle se doporučuje uložit ji do méně využívaného koutu pozemku, aby co nejméně zasahovala do běžného používání prostoru.
Stavebníci, kteří pracují s opravdu velkým svahem, tuto ornici prodávají. Jiní stavebníci, kteří se potýkají s opačným problémem (potřebují násyp), ji velmi rádi odkoupí.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
12.04.2024
Photocredit: Pavel B. (se souhlasem)
Stavba dřevostavby krok po kroku 5. díl – Základová deska
Stavební povolení máte v kapse, jdeme na základovou desku. Jak a za kolik?
Betonové patky jsou levnější než základová deska. Má to ale háček
Při stavbě rodinného domu mnoho lidí pořádně neví, jaké mají možnosti v případě samotného založení stavby. Kromě klasické základové desky existuje méně známá metoda, která je v USA zcela běžná.
Lukáš postavil plovoucí základovou desku svépomocí. Ušetřil tak 500 000 Kč
Lukáš a Petra se pustili do stavby plovoucí základové desky svépomocí bez sebemenších zkušeností. V rozhovoru se s námi podělili o cenovou kalkulaci, postup výstavby krok po kroku i seznam materiálů, které potřebovali.
Základovou desku postavili bez zkušeností a ušetřili 500 000 Kč. Prozradili postup
„Díky tomu, že jsme stavěli základovku svépomocí, jsme ušetřili 40–50 %,“ popisuje pan Josef v článku.
Statisíce ušetřili při stavbě domu na základech. Stačil jen 1 kubík betonu
Chtěli ušetřit, a tak stavěli svépomocí, postavili úsporné základy a také zvolili tzv. suchou výstavbu domu. Jak postupovali a které drahé materiály nahradili finančně dostupnými variantami?
Většina lidí si netroufne vytvořit prostupy a položit přípojky s odpady. Přinášíme jednoduché vysvětlení
Řekněme si na rovinu, je to velká zodpovědnost. Pokud provedete špatné napojení trubek, nevychytáte spád položení odpadů nebo zalijete základovou desku se špatným místem vyvedení přípojek, je to velký (finanční) problém.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: